Gerdab.IR | گرداب

ایجاد ۱۰ دهکده فناوری و نوآوری برای دانش‌بنیان‌های حوزه کشاورزی

ایجاد ۱۰ دهکده فناوری و نوآوری برای دانش‌بنیان‌های حوزه کشاورزی
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

رئیس سازمان تحقیقات و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در کشاورزی تا پایان سال به رقم ۱۰۰۰ شرکت خواهد رسید که برای محقق شدن این موضوع ۱۰ دهکده فناوری و نوآوری در ۱۰ استان کشور ایجاد خواهد شد.

به گزارش گرداب،  "سید مجتبی خیام نکوئی" رئیس سازمان تحقیقات و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در کشاورزی تا پایان سال به رقم ۱۰۰۰ شرکت خواهد رسید که برای محقق شدن این موضوع ۱۰ دهکده فناوری و نوآوری در ۱۰ استان کشور ایجاد خواهد شد.

وی گفت: اگر شرکت دانش‌بنیانی موفق شود که تولیدی را به مرحله عمل برساند که قابلیت انتقال به بخش کشاورزی را داشته باشد، ما قادریم با تعرفه‌گذاری، از آن شرکت دانش‌بنیان حمایت کنیم و همچنین اگر تولیدی داشتیم که قابلیت ممنوع کردن واردات را داشته باشد، در صورتی که قانون به ما این اجازه را بدهد این کار را انجام می‌دهیم.

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش کشاورزی با چالش‌هایی همراه است. تولیداتی که این شرکت‌ها دارند، بعداز تولید گاهاً مشاهده می‌شود که محصول مشابه از خارج از کشور و با حمایت و سوبسید دولتی وارد می‌شود، اما مسئولان وزارت جهاد کشاورزی همچنان وعده محدودیت واردات کالا‌های دانش‌بنیان مشابه داخلی را می‌دهند.

براساس بند ۷ ماده ۳۱ قانون برنامه ششم توسعه بند ث دولت موظف به سرمایه‌گذاری مورد نیاز جهت انجام امور تحقیقاتی و نظام نوین ترویج و انتقال فناوری، تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان، استقرار مدیریت دانش و تجهیز مراکز جهاد کشاورزی است ضمن آنکه از ۶۷۹۱ شرکت دانش‌بنیان کشور سهم بخش کشاورزی ۲۸۷ شرکت و تنها ۴ درصد است.

"مشکلات بیمه‌ای و دریافت تسهیلات" از دیگر چالش‌های مربوط به این حوزه است که در این زمینه "رضا اسدی‌فر" سرپرست موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: براساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، بیمه قرارداد‌ها که ۱۶.۶۷ درصد برای قرارداد‌ها اعمال می‌شود در مورد شرکت‌های دانش‌بنیان معافیت دارد و ما این را در قالب نامه‌ای برای سازمان تامین اجتماعی برای شرکت‌های دانش‌بنیان تایید می‌کنیم.