Gerdab.IR | گرداب

رونق تراشه‌سازی در چین بعد از تحریم

رونق تراشه‌سازی در چین بعد از تحریم
تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

صنعت تراشه سازی چین پس از تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌هایی نظیر هواوی و هایک ویژن که باعث تشویق تولید بومی قطعات شد، سریع‌تر از هر کشوری در جهان، رشد می‌کند.

به گزارش گرداب، آمار گردآوری شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد ۱۹ شرکت از میان ۲۰ شرکت تراشه سازی که سریع‌ترین نرخ رشد را در یک سال گذشته داشته‌اند، از چین بوده اند. در حالی که یک سال پیش از آن، این رقم، تنها هشت شرکت بود.

تامین کنندگان چینی نرم افزار طراحی، پردازنده و تجهیزات ضروری برای تراشه سازی، درآمدشان چندین برابر رقیبان جهانی نظیر شرکت TSMC تایوان یا ASML Holding افزایش پیدا می‌کند. این رشد فوق العاده نشان می‌دهد چطور تنش‌ها میان واشنگتن و پکن، صنعت نیمه رسانای ۵۵۰ میلیارد دلاری جهانی را تغییر داده است. صنعتی که در همه بخش‌ها از دفاعی تا فناوری‌های آینده مانند هوش مصنوعی و خودرو‌های خودران، نقش اساسی ایفا می‌کند.

آمریکا در سال ۲۰۲۰ فروش فناوری آمریکایی به شرکت‌هایی نظیر SMIC و هانگژو هایک ویژن دیجیتال تکنولوژی را محدود کرد و موفق شد مانع رشد آن‌ها شود، اما باعث رونق تراشه سازی و تامین قطعات چینی شد. در حالی که ارزش سهام شرکت‌هایی مانند کمبریکن تکنولوژیز از رکورد پایین امسال، دو برابر شده است، تحلیلگران می‌گویند هنوز فضای بیشتری برای رشد وجود دارد.

انتظار می‌رود چین میلیارد‌ها دلار سرمایه‌گذاری در این بخش تحت برنامه‌هایی مانند "غول‌های کوچک"، وارد کند و تاکتیک‌هایی مانند "از چین بخرید" را تشویق کند تا تحریم‌های آمریکا را دور بزند. افزایش نام‌های چینی، توجه مشتریانی مانند اپل را جلب کرده و گفته می‌شود این شرکت در حال بررسی انتخاب یانگتسه مموری تکنولوژیز به عنوان تامین کننده حافظه فلش آیفون است.

هدف اصلی پکن، رهایی از وابستگی به رقیب ژئوپلیتیکی خود و بیش از ۴۳۰ میلیارد دلار چیپ‌ست وارداتی در سال ۲۰۲۱ است. سفارش‌ها برای تجهیزات تولید تراشه از سوی تامین کنندگان خارجی سال میلادی گذشته که کارخانه‌های چینی ظرفیت خود را توسعه دادند، ۵۸ درصد افزایش یافت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طبق آمار انجمن صنعت نیمه رسانای چین، فروش تراشه سازان و طراحان چینی در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱۸ درصد رشد کرد و به رکورد بیش از یک تریلیون یوان (۱۵۰ میلیارد دلار) رسید.