Gerdab.IR | گرداب

فروش NFT در پایین‌ترین سطح خود در 12 ماه گذشته

فروش NFT در پایین‌ترین سطح خود در 12 ماه گذشته
تاریخ انتشار : ۱۴ تير ۱۴۰۱

رویای NFT یا توکن غیرقابل معاوضه نمرده، اما آسیب شدیدی دیده است.

به گزارش گرداب، قیمت توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) که دارایی‌های دیجیتالی معرف یک آیتم دیجیتالی مانند تصویر، ویدئو یا حتی زمین در دنیا‌های مجازی هستند، سال میلادی گذشته به حدی سریع افزایش پیدا کرد که در برخی مواقع، دلالان آن‌ها را ظرف چند روز برای کسب سود بیشتر، می‌فروختند.

بازار NFT سال گذشته که خریداران این دارایی‌های پرریسک میلیارد‌ها دلار هزینه کرده و قیمت‌ها و سود در این بخش را بالا بردند، درخشش پرشکوهی داشت. اما حجم فروش ماهانه در اوپن سی (OpenSea) که بزرگترین بازار NFT است، در ژوئن به ۷۰۰ میلیون دلار در مقایسه با ۲.۶ میلیارد دلار در ماه مه کاهش پیدا کرد و اختلاف فاحشی با رکورد پنج میلیارد دلار در ژانویه داشت.

طبق اعلام وب سایت NonFungible.com که فروش بلاکچین‌های اتریوم و رونین را رصد می‌کند، تا اواخر ژوئن، میانگین فروش NFT به ۴۱۲ دلار در مقایسه با ۱۷۵۴ دلار در اواخر آوریل، سقوط کرد. به گفته مدیر این وب سایت، بازار نزولی کریپتو قطعا روی فضای NFT تاثیر گذاشته است. ما شاهد دلالی زیاد و هیاهوی زیادی حول این نوع دارایی بودیم، اما اکنون به نظر می‌رسد این هیاهو‌ها فروکش کرده و افراد دریافته اند دو روزه، میلیونر نخواهند شد.

بازار NFT همسو با رمزارز‌ها که معمولا برای پرداخت پول این دارایی‌ها استفاده می‌شوند، ریزش کرده است و این ریزش همزمان با اقدام بانک‌های مرکزی برای افزایش نرخ‌های بهره و مبارزه با تورم روی داده که ریسک گریزی را تشدید کرده است.

بیت کوین در مدت شش ماه از سال حدود ۵۷ درصد و اتر ۷۱ درصد سقوط کرده است.

از نظر منتقدان، این ریزش بی‌منطق بودن خرید چنین دارایی‌هایی را تایید می‌کند. فردی که NFT نخستین توییت جک دورسی، یکی از بنیانگذاران توییتر را سال میلادی گذشته به مبلغ ۲.۵ میلیون دلار خریداری کرده بود، هنگامی که در آوریل تلاش کرد این NFT را بفروشد نتوانست حتی در قیمت چند هزار دلار، خریداری پیدا کند.

اما بنوآ بوچ، مدیر جهانی محصول در شرکت تجارت کریپتوی GSR این رکود را زمان مناسبی برای خرید کلکسیون NFT می‌داند. شرکت GSR ماه گذشته ۵۰۰ هزار دلار برای خرید NFT‌هایی صرف کرد که بوچ آن‌ها را کلکسیون‌های ارزشمندی می‌داند که طرفداران آنلاین زیادی دارند.

با این حال آینده NFT‌ها کاملا نامعلوم است، زیرا دوران نرخ‌های بهره اندک که سرمایه گذاران را تشویق می‌کرد دارایی‌های پرریسک را خریداری کنند، به پایان رسیده است.

بر اساس گزارش رویترز، بعضی از ناظران بازار می‌گویند تاثیر NFT‌ها روی بازار هنری کاهش پیدا خواهد کرد. در این بین، دورنمای پرسروصدایی که برای متاورس (دنیای مجازی مبتنی بر بلاک چین) متصور شده بود، هنوز تحقق پیدا نکرده است. با این حال علاقمندان انتظار دارند NFT‌ها صنعت بازی را متحول کنند و به عنوان مثال به گیمر‌ها اجازه دادند اموالی در بازی مانند پوست آواتار، داشته باشند.