Gerdab.IR | گرداب

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روز‌های آینده پرتاب می‌شود/ اختصاص بسته اینترنت ۲۰۰گیگابایتی به خبرنگاران

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روز‌های آینده پرتاب می‌شود/ اختصاص بسته اینترنت ۲۰۰گیگابایتی به خبرنگاران
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

وزیر ارتباطات گفت: هم‌اکنون امکان پرتاب ماهواره تا زیر ۵۰ کیلوگرم و قراردادن در مدار را داریم که آخرین آن ماهواره‌بر قاصد بود و در دو سه هفته آینده ماهواره‌بر جدیدی تست می‌شود که می‌تواند ماهواره‌ای را تا ۱۰۰ کیلوگرم در مدار قرار دهد.

به گزارش گرداب، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱) هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: ما در وزارت ارتباطات از فیبر‌های نوری کف اقیانوس تا فضا و محدوده ۳۶ کیلومتری زمین مأموریت داریم.

وی افزود: کنار توسعه صنعت فضایی بومی، در جا‌هایی که خلأ داریم و هنوز نیاز به همکاری با کشور‌های دیگر داریم، همکاری‌های راهبردی با کشور‌های اصلی دنیا را در دستورکار قرار دادیم.

وزیر ارتباطات گفت: دیروز ماهواره خیام از پایگاه قزاقستان که متعلق به روسیه است، پرتاب شد که این پرتاب با موفقیت هم انجام گرفت. در این پایگاه فضایی از دهۀ شصت فضانورد به ایستگاه‌های فضایی دنیا اعزام می‌شود.

زارع‌پور گفت: افتخار بزرگی برای کشور است که کنار متخصصین روسیه که در این زمینه حدود هفت دهه تجربه دارند، قرار گرفتیم و کار‌های مشترک انجام دادیم. این ماهواره با دقت بالا، ۶۰۰ کیلوگرم وزن دارد و از جمله کارآیی‌های آن ارتقای بهره‌وری در کشاورزی، مبارزه با زمین‌خواری و کاربرد‌های گوناگون دیگری است.

وی تصریح کرد: این ماهواره با همکاری بین ایران و روسیه شکل گرفت و ساخت آن از حدود ۵ سال شروع شده بود و یک سال هم بود آماده بود و ما در دولت سیزدهم با کار جهادی توانستیم با دیپلماسی فعال این را با ماهواره‌بر سایوز ۲ که برای اعزام فضانوردان هم مورد استفاده قرار می‌گیرد، پرتاب کنیم و تا الآن چهاربار سیگنال‌های آن در ماهدشت را دریافت کردیم؛ ماهواره با موفقیت پرتاب شد.

وزیر ارتباطات بیان کرد: این کار که از ۵ سال پیش آغاز شده بود، در دولت سیزدهم با دیپلماسی فعال به نتیجه رسید و ما قرارداد را از خرید به قرارداد انتقال فناوری تغییر دادیم و برای نسخه‌های بعدی هم هماهنگی انجام دادیم، در این حوزه توافقات خوبی برای همکاری‌های مشترک صورت گرفته است.

زارع‌پور خاطرنشان کرد: هم‌اکنون امکان پرتاب ماهواره تا زیر ۵۰ کیلوگرم و قرار دادن در مدار را داریم که آخرین آن ماهواره‌بر قاصد بود و در دو ـ سه هفته آینده ماهواره‌بر جدیدی تست می‌شود که می‌تواند ماهواره‌ای تا ۱۰۰ کیلوگرم در مدار قرار دهد. هدف داریم تا پایان دولت ماهواره‌های بالای ۵۰۰ کیلوگرم را با ماهواره‌بر ایرانی در مدار قرار دهیم که بتوانیم مانند خیام را با پرتابگر داخلی با موفقیت در مدار قرار دهیم.

وی هم‌چنین درباره بسته‌های اینترنت خبرنگاران گفت: خبرنگاران از امروز و فردا می‌توانند به درگاه ملی خدمات هوشمند مراجعه و با ثبت یک شماره تلفن همراه، بسته ۲۰۰ گیگابایتی دریافت کنند.