Gerdab.IR | گرداب

لغو شدن برنامه مایکروسافت و آمازون به علت کمبود برق در ایرلند

لغو شدن برنامه مایکروسافت و آمازون به علت کمبود برق در ایرلند
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۴۰۱

دو شرکت آمازون و مایکروسافت برنامه مفصل خود برای ایجاد چند مرکز داده جدید را در ایرلند کنار گذاشتند، زیرا این کشور با مشکل کمبود برق مواجه است.

به گزارش گزارش به نقل از انگجت، کمبود و خطر قطع برق در ایرلند به معنای عدم تأسیس مراکز داده جدید مایکروسافت و آمازون است.

توقف پذیرش مشترک جدید توسط شرکت برق دولتی ایرلند موسوم به ایرگرید به این معنی است که توسعه مراکز داده برنامه‌ریزی شده به ارزش ۲ میلیارد یورو توسط مایکروسافت و آمازون متوقف خواهد شد.

مراکز داده موجود در این کشور به شدت شبکه تولید و توزیع برق ایرلند را تحت فشار قرار داده‌اند. این امر باعث شد رگولاتوری ایرلند سال گذشته هشداری صادر کند مبنی بر اینکه در صورت حل نشدن مشکلات، احتمال خاموشی و قطع متناوب برق وجود دارد.

به علت وجود همین مشکلات به یک مرکز خدمات وب آمازون و دو مرکز مشابه مایکروسافت (از جمله یکی که قرار بود برق پشتیبان را برای راه اندازی نیروگاه‌های بادی ایرلند تأمین کند) برای اتصال به شبکه برق ایرلند مجوز اعطا نشد.

با توجه به عدم اعطای هیچ مجوز جدیدی به مراکز داده شرکت‌های فناوری توسط ایرگرید از نوامبر گذشته، پیش بینی می‌شود راه اندازی و توسعه مراکز موجود متوقف شود.

مراکز داده مقدار زیادی برق مصرف می‌کنند که راه اندازی تعداد زیادی از آنها منجر به محدودیت‌هایی در شبکه‌های برق در سراسر جهان شده است. به گزارش دیتا سنتر داینامیکس، مقامات انگلیسی حتی ساخت خانه‌های جدید در غرب لندن را تا سال ۲۰۳۵ متوقف کردند زیرا مراکز داده قبلاً کل ظرفیت برق را به خود اختصاص داده‌اند. مشکل مشابهی به همین علت در ویرجینیای آمریکا وجود دارد.