Gerdab.IR | گرداب

کفش هوشمند با قابلیت تنظیم کفی و اپلیکیشن همراه

کفش هوشمند با قابلیت تنظیم کفی و اپلیکیشن همراه
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۴۰۱

استارت آپی در میلان کفش‌های با سیستم بادی، حسگر‌های مختلف و اپلیکیشن همراه ابداع کرده که می‌توان اندازه ضربه گیر‌های کفی آن را متناسب با فعالیت مورد نظر کاربر تنظیم کرد.

به گزارش گرداب به نقل از نیواطلس، کفش‌هایی با ضربه گیر‌های متعدد راحت و زیبا هستند، اما آن‌ها لزوما برای استفاده در هر شرایطی مناسب نیستند. در همین راستا شرکت «واهو» (Wahu) یک سیستم بادی برای تعبیه داخل کفش‌ها ابداع کرده که می‌توان آن را برحسب نیاز در ۳ سطح مختلف تنظیم کرد.


این استارت آپ مستقر در میلادی ایتالیا برای جمع آوری سرمایه محصول خود را در وب سایت کیک استارتر ارائه کرده است. در قسمت پاشنه هر لنگه از کفش‌های این برند یک کمپرسور مینیاتوری هوا وجود دارد که به مجموعه‌ای از حفره‌های هوا در کفی کفش متصل شده است.

هنگامیکه هوا وارد حفره‌ها می‌شود، هر حفره یک برجستگی لاستیکی را به سمت خارج فشار می‌دهد و در نتیجه بالشتک یا ضربه گیری بین آن‌ها و کف پای کاربر به وجود می‌آید؛ بنابراین آزاد کردن هوا یک یا همه حفره‌ها سبب می‌شود حجم ضربه گیر کوچکتر شود یا از بین برود.

کاربر با استفاده از یک اپلیکیشن مخصوص (iOS و اندروید) کمپرسور‌های هوا را کنترل می‌کند. براساس این ایده زمانی که فرد می‌خواهد راحتی بیشتری احساس کند، می‌تواند حجم ضربه گیر را بزرگتر کند. از سوی دیگر ضربه گیر کوچکتر مناسب زمانی است که چابکی و سختی اهمیت بیشتری می‌یابد.

از آنجا که حسگر‌های فشار، سرعت و محور چرخش در کفش به کار رفته اند، اپلیکیشن همراه آن را می‌توان برای ردیابی مسافت طی شده به کار برد. همچنین این اپ پیشنهاداتی برای بهبود پیاده روی فرد ارائه می‌کند. یک بار شارژ باتری لیتیوم یونی هر کفش برای ۱۴ ساعت استفاده کافی است.

در حال حاضر هنوز مشخص نیست پس از فرسودگی این کفش‌ها چه اتفاقی برایشان می‌افتد. هرچند «واهو» ادعا می‌کند سیستم آن طوری طراحی شده که امکان انجام فرایند‌های نگهداری، تعمیر و بازیافت را فراهم می‌کند.