Gerdab.IR | گرداب

تا پایان امسال؛

۴ قطب فناوری و نوآوری تخصصی ایجاد می‌شود

۴ قطب فناوری و نوآوری تخصصی ایجاد می‌شود
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۴۰۱

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری، ۴ قطب فناوری و نوآوری تخصصی تا پایان امسال ایجاد می‌شود تا نقش پژوهشگاه‌ها در زیست‌بوم فناوری و نوآوری ارتقا یابد.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تجاری‌سازی دستاورد‌های پژوهشی و حل مسایل کلان کشور به کمک سرمایه‌های دانشی از جمله اهدافی است که در قانون جهش تولید دانش بنیان بر آن تاکید شده است.

بر همین اساس، هیات وزیران در آیین‌نامه ابلاغی خود به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ به این وزارت‌خانه ماموریت داده است تا نقش آفرینی پژوهشگاه‌های مستقل یا وابسته به دانشگاه‌ها در زیست بوم فناوری و نوآوری را ارتقا دهد و به سمت تجاری سازی دستاورد‌های پژوهشی و حل مسایل کلان کشور حرکت کند.

چند سالی است بر موضوع دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های توسعه گرا تاکید می‌شود. اینکه این مراکز می‌توانند ایفاگر نقشی اجتماعی و اقتصادی بر اساس نیاز‌های جوامع پیرامونی خود باشند.

دولت‌ها نیز برای تقویت کارکرد‌های آموزشی و پژوهشی برنامه‌های ملی و فراملی طراحی و اجرا می‎‌کنند. در ایران هم با شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری این برنامه‌ها شکلی منسجم و هدفمند به خود گرفت و با تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان این روند شتاب گرفت.

در آیین‌نامه اجرایی هیات وزیران؛ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف شده است تا به طراحی و ایجاد قطب‌های فناوری و نوآوری تخصصی متشکل از شتاب دهنده‌ها و مراکز نوآوری تخصصی، مراکز رشد تخصصی، دفتر مالکیت فکری و انتقال فناوری تخصصی اقدام کند.

وزارت علوم موظف است دستورالعمل قطب‌های فناوری و نوآوری را ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ ابلاغ آیین نامه، تدوین و ابلاغ کند.

دستگاه‌های اجرایی ذیربط هم مجازند در تامین منابع مالی و زیرساخت‌های لازم برای ایجاد قطب‌های فناوری و نوآوری با وزارت خانه همکاری کنند. وزارت به نحوی برنامه ریزی کند که تا پایان سال ۱۴۰۱ حداقل ۴ قطب فناوری و نوآوری تخصصی در کشور ایجاد شود.