Gerdab.IR | گرداب

بیانیه ۱۳ اپراتور اروپایی علیه آمریکا

بیانیه ۱۳ اپراتور اروپایی علیه آمریکا
تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۴۰۱

شرکت‌های ارتباطاتی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای خواستار همکاری شرکت‌های فناوری آمریکایی در پرداخت هزینه‌های شبکه اینترنت در این منطقه شده اند.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، شرکت‌های ارتباطاتی دویچ تله کام، اورنج، تلفونیکا و ۱۳ اپراتور اروپایی با توجه به بحران انرژی و اهداف این منطقه برای مقابله با تغییرات آب وهوایی، طی بیانیه‌ای خواستار همکاری شرکت‌های بزرگ فناوری در پرداخت هزینه‌های شبکه شده اند.

درخواست مذکور در حالی اعلام می‌شود که کمیسیون اتحادیه اروپا قبل از وادار کردن شرکت‌های فناوری برای کمک به راه اندازی شبکه ۵G و کابل‌های فیبر در ۲۷ کشور این منطقه، تصمیم دارد بازخورد هر دو جهت (شرکت‌های ارتباطی و فناوری) را نسبت به این موضوع بررسی کند.

به گفته یکی از مدیران ارشد اپراتورها، صنعت ارتباطات اروپا سالانه حدود ۵۰ میلیارد یورو در امور زیرساخت صرف می‌کند و نیاز به سرمایه گذاری بیشتر و سریع‌تر دارد. دست اندرکاران این صنعت معتقدند هزینه‌های برنامه ریزی و ساخت در حال افزایش است. مثلا قیمت‌های کابل فیبر نوری تقریبا در نخستین سه ماهه ۲۰۲۲ میلادی دو برابر شده است. از سوی دیگر افزایش قیمت‌های انرژی و مواد دیگر نیز به صنعت ارتباطات ضربه زده است.

در همین راستا به یک اقدام سریع نیاز است. اروپا فرصت‌های بسیاری را که اینترنت فراهم می‌کند، از دست داده است. اکنون باید برای عصر متاورس به سرعت قدرتمند شود.

اپراتور‌های بزرگ اروپایی از جمله ودافون، بویوگوس تله کام، کی پی ان، بی پی گروپ، تیم گروپ، تلیا کمپانی، فست وب و آلتیس پرتغال نیز از جمله شرکت‌هایی هستند که بیانیه مذکور را امضا کرده اند.

اپراتور‌های ارتباطات در اروپا معتقدند شرکت‌های فناوری آمریکایی مانند گوگل، متا و نتفلیکس بخش اعظم ترافیک اینترنت را به خود اختصاص داده اند و باید بخشی از هزینه‌های ارتقای زیرساخت را تقبل کنند.

شرکت‌های فناوری چنین درخواست‌هایی را رد کرده اند و ادعا می‌کنند در حال حاضر در تجهیزات و فناوری‌های مربوط به ارائه محتوا به اندازه کافی سرمایه گذاری کرده اند.