Gerdab.IR | گرداب

شناسایی عملیات اختلال در انتخابات آمریکا توسط متا

شناسایی عملیات اختلال در انتخابات آمریکا توسط متا
تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۴۰۱

شرکت متا پلتفرمز اعلام کرد نخستین عملیات چین با هدف تاثیرگذاری بر کاربران آمریکایی در انتخابات میان دوره‌ای مجلس این کشور را مختل کرده است

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، این عملیات در حقیقت شبکه‌ای از حساب‌های کاربری جعلی در سراسر پلتفرم‌های متا (فیس بوک و اینستاگرام) و همچنین سرویس توئیتر بوده است. البته متا در گزارشی اعلام کرد شبکه مذکور کوچک بوده و کاربران زیادی را به خود جذب نکرده بوده است. با این وجود در گزارش اشاره شده کشف چنین شبکه‌ای اهمیت زیادی دارد، زیرا در مقایسه با تلاش‌های پروپاگاندای شناخته شده، چین با روشی مستقیم‌تر دخالت در امور سیاسی آمریکا را هدف گرفته است.

بن نیمو رهبر تهدید‌های جهانی شرکت متا در یک کنفرانس خبری در این باره گفت: عملیات چینی که پیش از این خنثی کرده بودیم، در درجه نخست تبلیغات علیه آمریکا در جهان به خصوص کشور‌های جنوب شرقی آسیا بود و خود مردم این کشور را هدف نگرفته بود. پیام این تبلیغات نیز مشخص بود. اما عملیات جدید درمورد موضوعاتی مانند سقط جنین و حقوق دسترسی به اسلحه پیام‌هایی را منتشر می‌کرد.

با این وجود یکی دیگر از مدیران ارشد متا در کنفرانسی خبری اعلام کرد این شرکت شواهد کافی که نشان داد چه کسی در چین این تبلیغات را رهبری می‌کند، در دست ندارد.

طبق گزارش متا طی این عملیات مذکور حساب‌های جعلی از نوامبر ۲۰۲۱ میلادی به عنوان شهروندان آمریکایی لیبرال و محافظه کار در ایالت‌های مختلف میم‌هایی منتشر می‌کردند و در بخش کامنت پست‌های شخصیت‌های سیاسی کمین و اظهار نظر می‌کردند.

یک اسکرین شات نشان می‌دهد یک حساب کاربری در فیس بوک در پستی مربوط به سناتور مارک روبیو (جمهوریخواه) کامنتی منتشر کرده و از او خواسته خشونت‌های مسلحانه را متوقف کند. این حساب از هشتگ «روبیو قاتل کودکان» استفاده کرده بود.

همین شبکه حساب‌های کابری جعلی را حفظ کرده بود که به عنوان کاربران عادی در جمهوری چک پست‌هایی در انتقاد از دولت این کشور در نحوه برخورد با چین منتشر کرده بودند.