Gerdab.IR | گرداب

افتتاح سایت مرکزی کنترل و عملیات ماهواره‌های ایران با نام «خیام»

افتتاح سایت مرکزی کنترل و عملیات ماهواره‌های ایران با نام «خیام»
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۱

افتتاح سایت مرکز کنترل، عملیات و بهره‌برداری از ماهوار‌های سنجشی ایران به نام «خیام» امروز با حضور وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران راه‌اندازی شد.

به گزارش گرداب، روز شنبه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران اولین مرکز کنترل و عملیات ماهواره‌های سنجش از دور با عنوان ساختمان خیام با حضور خبرنگاران در محل سازمان فضایی ایران در ماهدشت افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

این ساختمان مرکز اصلی ارتباط با ماهواره خیام است که در مدت ۲۴ ساعت دو بار در صبح و دو بار در شب با آن ارتباط برقرار می‌شود و از گذر ایران عبور می‌کند.

با افتتاح این مرکز عملیات مربوط به پردازش، تصاویر ماهواره خیام و ارائه آن به شرکت‌های دانش بنیان و نهاد‌های دولتی آغاز خواهد شد.

خیام ماهواره سنجش از دور با قابلیت تصویربرداری با دقت یک متر است که ۱۸ مردادماه و کمتر از ۲ ماه قبل با ماهواره‌بر «سایوز» به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین پرتاب شد تا طبق اعلام سازمان فضایی به مدت پنج سال از داده‌ها و تصاویر ارسالی آن در حوزه‌های کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، منابع آبی، معادن و پایش مرز‌ها و مدیریت حوادث غیرمترقبه و نیرو‌های دفاعی استفاده شود.