Gerdab.IR | گرداب

سهم میلیاردی ایران در تجارت الکترونیک

سهم میلیاردی ایران در تجارت الکترونیک
تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۴۰۱

سرپرست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، میزان تجارت الکترونیک ایران در سال گذشته را هزار و ۲۳۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: ۶۰۰ هزار میلیارد تومان ظرفیت خالی در این عرصه وجود دارد که دانشگاه‌ها می‌توانند به طور قابل توجهی در تکمیل این ظرفیت کمک کنند.

به گزارش گرداب، امین کلاهدوزان در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه پیام نور و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سهم تجارت الکترونیکی ایران را ۲۵ درصد خرده فروشی دنیا دانست و افزود: این سهم به طور متوسط به میزان ۸ درصد با متوسط جهانی فاصله دارد.

وی، میزان تجارت الکترونیک کشور در سال ۱۴۰۰ را ۱۲۳۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و با اشاره به وجود ۶۰۰ همت ظرفیت خالی در این عرصه، تاکید کرد: دانشگاه‌ها به طور حتم می‌توانند به طور قابل توجهی در تکمیل این ظرفیت کمک کنند.

سرپرست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت به کمبود نیروی انسانی در حوزه تجارت الکترونیک اشاره کرد و افزود: ۶۰ درصد اشتغال در این صنعت مناسب افراد زیر ۴۰ سال است که این ظرفیت قابل توجهی برای آینده جوانان کشور خواهد بود.

کلاهدوزان با تشریح مفاد تفاهم نامه مشترک با دانشگاه پیام نور اظهار داشت: طبق این تفاهم نامه قرار است ۵۰ هزار هسته پردازشی به این دانشگاه تخصیص یابد که با این میزان، زیرساخت‌های شرکت‌های نوپا آماده سازی می‌شود و سرعت ورود به بازار را برای این شرکت‌ها افزایش می‌دهد.

وی اظهار داشت: همچنین مقرر شد که در فاز نخست به میزان ۲۰ هزار مترمربع از فضا‌های تخصیصی دانشگاه پیام نور با رویکرد اولویت مناطق محروم، توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت از لحاظ اداری برای استقرار شرکت‌های تجارت الکترونیکی تجهیز شود و در فاز دوم نیزبرای تجهیز ۵۰ هزار مترمربع دیگر اقدامات لازم صورت گیرد.

راه اندازی پردیس‌های تخصصی و پارک‌های فناوری نقطه عطف اشتغال دانش بنیان

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم در این نشست، توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها و استفاده از زیست بوم دانشگاه‌ها در حوزه فناوری و نوآوری را ضروری دانست.

امید رضایی فر به قانون جدید جهش اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: این قانون فرصت نقش آفرینی دانشگاه‌ها در حوزه علم و دانش را که لازمه کشور و تاکید رهبر معظم انقلاب است، افزایش می‌دهد.

وی امضای این تفاهم نامه را نقطه عطفی برای تاسیس پردیس‌ها و مراکز رشد مشترک و همچنین پارک‌ها وپردیس‌های تخصصی در سنوات آتی دانست و اظهار داشت: مجموعه فناوری و نوآوری وزارت علوم، برنامه‌های جدید و متنوعی در حوزه توانمندسازی، اشتغال دانش بنیان و نوآوری دارد تا به این وسیله بستر‌های بهره مندی اساتید و دانشجویان را از مزایا و امکانات طرح‌ها فراهم کند.

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم همکاری مشترک اداره کل امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت و دانشگاه پیام نور را مثبت ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد: این همکاری منشاء خدمات ارزشمندی برای دانشجویان و کشور باشد.

مهارت افزایی و اشتغال آفرینی دانشجویان؛ مهم‌ترین مسئولیت اجتماعی دانشگاه پیام نور

رییس دانشگاه پیام نور نیز در ادامه این نشست در سخنانی مهارت افزایی، اشتغال آفرینی و پویایی دانشجویان را مهم‌ترین مسوولیت اجتماعی دانشگاه پیام نور دانست و گفت: این دانشگاه با ایجاد مراکز نوآوری و خانه‌های خلاق و همچنین مرکز رشد استان سمنان، مسیر هدفمند کارآفرینی و اشتغال زایی دانشجویان را آغاز کرده و با امضای این تفاهم نامه می‌تواند گام‌های موثرتری برای رشد و بالندگی اعضای هیات علمی و دانشجویان کشور بردارد.

ابراهیم تقی زاده افزود: این تفاهم نامه بستر‌های پیشرفت و ورود به بازار شرکت‌های نوپا را فراهم خواهد کرد و در فاز اول تقویت استان‌ها و مناطق محروم در اولویت قرار می‌گیرد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور هم در این نشست وظیفه مهم دانشگاه‌ها را علاوه بر آموزش، کارآفرینی ایجاد بستر‌های ارائه ایده‌ها و تقویت توانمندی و نخبگی کشور دانست و گفت: امضای این تفاهم نامه می‌تواند باعث خیر و برکت و توسعه دانشگاه و مجموعه تجارت الکترونیک کشور باشد.

محمدعلی ابراهیمی همکاری متقابل دانشگاه پیام نور و مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت برای توسعه تجارت الکترونیکی داخلی و خارجی، ترغیب اعضای هیات علمی برای فعالیت در این زیست بوم، پیگیری تاسیس مراکز رشد و پردیس‌های مشترک، زمینه شکل گیری و توسعه فعالیت شرکت‌های نوپا، تجهیز ۲۰ هزار مترمربع در مناطق کم برخوردار در فاز اول و ۵۰ هزار مترمربع دیگر در فاز‌های بعدی، هوشمندسازی انتخاب کالا، ویژه سازی پیشنهاد‌ها در چارچوب مقررات، توسعه آموزش‌های کاربردی، راه اندازی دیتا سنتر و تشکیل شورای راهبردی مشترک را از جمله مفاد این تفاهم نامه عنوان کرد.