Gerdab.IR | گرداب

پرتاب نسل جدید موشک‌های چینی تا سال ۲۰۲۷

پرتاب نسل جدید موشک‌های چینی تا سال ۲۰۲۷
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۱

یک طراح موشک چینی گفته است انتظار می‌رود نسل بعدی موشک سرنشین‌دار چینی برای ارسال فضانوردان به ماه پرواز اولیه خود را در حدود سال ۲۰۲۷ انجام دهد.

به گزارش گرداب و به نقل از چاینادیلی، "ژائو شینگو" (Zhao Xinguo) طراح ارشد موشک و رئیس بخش توسعه موشکی آکادمی فناوری پرتابگر چین، گفت: موشک جدید که هنوز نامش مشخص نشده است، نقش مهمی در برنامه جاه طلبانه چین برای استقرار فضانوردانش در ماه دارد.

وی روز دوشنبه در جوهای، استان گوانگدونگ و یک روز قبل از برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی هوانوردی و هوافضای چین که بزرگ‌ترین نمایشگاه تسلیحاتی در چین است، گفت: طبق برنامه ما، تمام شرایط لازم برای اولین ماموریت پرتاب موشک در سال ۲۰۲۷ آماده خواهد شد.

ژائو گفت که موشک جدید حدود ۹۰ متر ارتفاع و قطر پنج متر خواهد داشت که این به آن معنا است که تقریبا دو برابر بلندتر از موشک لانگ مارچ ۵ که در حال حاضر بزرگترین موشک در خانواده موشک‌های چین است، خواهد بود.

این موشک با یک تقویت کننده اصلی و دو تقویت کننده جانبی، دارای وزن پرتابی تا ۲۱۸۷ تن متریک خواهد بود که این وزن دو برابر سنگین‌تر از لانگ مارچ ۵ است.

به گفته ژائو شینگو، این موشک قادر خواهد بود فضاپیما‌هایی با وزن حدود ۲۷ تن را به مسیر انتقال زمین- ماه، (دروازه‌ای برای فرود روی ماه) یا یک فضاپیمای ۷۰ تنی به مدار پایینی زمین حمل کند.

"هو ژیانجون" (Hu Xiaojun)، محقق موشک در آکادمی فناوری پرتابگر چین، گفت: این موشک جدید سنگین برای پرواز‌های فضایی سرنشین دار آینده کشور در نظر گرفته شده است که توسط یک سفینه فضایی نسل جدید و سرنشین دار برای اکتشاف ماه انجام می‌شود.

مقامات فضایی چین یک برنامه بلندمدت برای فرود فضانوردان بر روی ماه و راه اندازی حداقل یک ایستگاه علمی در آنجا دارند. آن‌ها امیدوارند از ماموریت‌های سرنشین دار برای انجام بررسی‌های علمی و تحقیقات فناوری، کشف راه‌هایی برای توسعه منابع ماه و تقویت قابلیت‌های فضایی کشور استفاده کنند.

ژائو گفت که "اسمارت دراگون ۳" (Smart Dragon ۳) که یک مدل جدیدی از موشک سوخت جامد است نیز قرار است پرواز اولیه خود را در هفته‌های آینده انجام دهد. او خاطرنشان کرد: اولین پرواز بر روی یک سکوی پرتاب سیار در دریا انجام خواهد شد که این به آن معنا است که "اسمارت دراگون ۳" به دومین موشک چینی پس از لانگ مارچ ۱۱ تبدیل خواهد شد که می‌تواند هم در زمین و هم در دریا پرتاب شود.