Gerdab.IR | گرداب

زارع‌پور در مجلس: رشد و پیشرفت دوبرابری «شبکه ملی اطلاعات» در دولت سیزدهم

زارع‌پور در مجلس: رشد و پیشرفت دوبرابری «شبکه ملی اطلاعات» در دولت سیزدهم
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۴۰۱

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد که شبکه ملی اطلاعات ظرف یک سال و از آغاز دولت سیزدهم پیشرفت دو برابری داشته و بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌گرفته ظرف یک سال و نیم آینده تلاش خواهیم کرد که این طرح را به سرانجام نهایی برسانیم.

به گزارش گرداب به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در جلسه بررسی سؤال مجتبی رضاخواه نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم و تعدادی دیگر از نمایندگان از وزیر ارتباطات درباره اقدامات انجام‌گرفته برای توسعه شبکه ملی اطلاعات، در صحن علنی گفت: همان‌طور که در جلسه رأی اعتماد عرض کردم، تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری قرار دارد و بنده برای اینکه این طرح محقق شود، تمام منابع وزارتخانه را بسیج کرده‌ام و این پروژه را به اولویت نخست وزارت تبدیل کردم.

توسعه شبکه ملی اطلاعات

وی افزود: در همین راستا شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات را تشکیل داده‌ایم که هر هفته به ریاست بنده جلسه تشکیل جلسه می‌دهد. همچنین معاون برنامه‌ریزی وزارتخانه را به‌عنوان دبیر این شورا انتخاب کرده‌ایم تا تمام منابع وزارتخانه را پای این برنامه بیاوریم.

زارع پور بابیان اینکه برای تحقق شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات هفت کلان پروژه بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی با عنوان طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات تعریف‌شده است گفت: در این طرح کلان وظایف دستگاه‌ها مخصوصاً وزارت ارتباطات برای تحقق شبکه ملی اطلاعات مشخص‌شده است. حدود ۵۳ بند دارد که ۳۷ بند آن مستقیماً متوجه وزارت ارتباطات است. ما برای تحقق این ۳۷ تکلیف ۲۰۰ پروژه ریز و درشت تعریف کرده‌ایم و پیشرفت آن را در جلسات قرارگاهی هفتگی که در دو ماه اخیر به جلسات روزانه تبدیل‌شده است بررسی می‌کنیم.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: در نخستین اقدام توانستیم به یک فهم و عدد مشترک درباره میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات برسیم. بیش از ۱۰۰ شاخص و نشانگر در جلسات مفصل کارشناسی استخراج کردیم تا بتوانیم پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را با یک سنجه مورد توافق با مرکز ملی شورای عالی فضای مجازی محضر شما نمایندگان محترم و مردم گزارش دهیم.

رشد و پیشرفت دوبرابری «شبکه ملی اطلاعات»

زارع پور ادامه داد: باوجود اینکه نزدیک به ۱۰ سال از شروع بحث شبکه ملی اطلاعات می‏ گذرد، بر اساس ارزیابی‌هایی که طبق شاخص‌های مورد توافق با مرکز ملی فضای مجازی انجام شده است، علی رغم همه تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های قبل، تا زمان استقرار دولت سیزدهم این پروژه ۳۰ درصد پیشرفت داشته که بر اساس همین شاخص‌های مورد تائید، امروز با افتخار عرض می‌کنم که با تلاش شبانه‌روزی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و همکاران ما در وزارت ارتباطات، این طرح امروز نزدیک به ۵۹ درصد پیشرفت داشته است. یعنی در یک سال این پروژه دو برابر پیشرفت داشته است و بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌گرفته ظرف یک سال و نیم آینده تلاش خواهیم کرد که این طرح را به سرانجام برسانیم.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: البته شبکه ملی اطلاعات یک کار پویا است و باید دائم و به‌طور مداوم توسعه پیدا کند. اما اصل مسئله که یک شبکه پرسرعت، باکیفیت و امن در گستره جمهوری اسلامی داشته باشیم تا خدمات پرسرعت و باکیفیت به مردم ارائه دهد در سقف زمانی دو سال محقق خواهد شد. هر چند در صورت تداوم حمایت‌ها تلاش خواهیم کرد این سقف زمانی را کوتاه‌تر کنیم.

توسعه شبکه فیبرنوری جزء ۷ کلان پروژه وزارت ارتباطات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در پاسخ به سوال دیگر مجتبی رضاخواه نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و پردیس درباره توسعه شبکه فیبرنوری با اشاره به اینکه توسعه شبکه فیبرنوری جزء ۷ کلان پروژه وزارت ارتباطات است، گفت: در ۱۰ سال گذشته در حوزه توسعه تلفن ثابت عقب ماندگی‌های داشتیم که با برنامه ریزی انجام شده تا پایان دولت سیزدهم، ۸۰ درصد خانوار‌ها و کسب و کار‌ها تحت پوشش شبکه فیبرنوری قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه دولت هشت درصد سهم خود را از درآمد اپراتور‌ها به این پروژه اختصاص داده است، افزود: با فراهم کردن زیرساخت‌های حمایتی تاکنون این پروژه در ۵۱ شهر و ۱۲ استان آغاز شده و بیش از ۲ میلیون خانوار نیز تاکنون تحت پوشش این شبکه قرار گرفته اند و تا پایان سال جاری این میزان به دو برابر می‌رسد.

زارع پور تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده در سال آینده نیز ۷ میلیون و سال بعد از آن نیز ۸ میلیون خانوار تحت پوشش شبکه فیبرنوری قرار می‌گیرند تا مردم و کسب و کار‌ها بتوانند طعم شیرین سرعت چند صد مگابیتی را تا پایان دولت سیزدهم بچشند.

اقدامات انجام شده برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اقدامات انجام شده برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی و اقدامات انجام شده در این حوزه، با اشاره به راه اندازی کارگروه ویژه خدمات پایه در وزارت ارتباطات، افزود: یکی از برنامه‌های وزارت ارتباطات در این دوره تقویت پیام رسان‌ها و پلتفرم‌های داخلی است به طوری که نسبت به پیام رسان‌های خارجی دارای مزیت نسبی شوند.

زارع پور تاکید کرد: به همین منظور در دو ماه گذشته جلسات کارگروه به صورت روزانه برگزار می‌شود و وضعیت پلتفرم‌های داخلی را کاملا رصد می‌کنم و تمام ظرفیت‌های موجود برای حمایت از آن‌ها را پای کار آورده به گونه‌ای که اگر زمانی مقرر شد نسخه‌های خارجی مجددا فعالیت کنند، مردم پیام رسان‌های داخلی را انتخاب کنند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مردم به پیام رسان‌های داخلی اعتماد کردند، گفت: پیام رسان‌های داخلی دارای قابلیت‌های بسیار خوبی شده اند و شاهد حضور ۱۷ میلیون ایرانی در یک روز در یک پلتفرم داخلی بودیم که رکورد تاریخی است. ضمن اینکه در یک ماه استفاده ۳۵ میلیون کاربر از یک پلتفرم اتفاق افتاده است.

وی با اعلام خبر افزایش دو برابری ترافیک داخلی افزود: برای نخستین بار استفاده از ترافیک داخلی و خارجی که همیشه نسبت ۳۰ درصد داخلی و ۷۰ درصد خارجی بود به ۶۰ درصد داخلی تغییر یافته است که نشان از دو برابری شدن ترافیک داخلی دارد و این مسیر همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به آیین نامه حمایت از کسب و کار‌های اقتصاد دیجیتال که در چند روز گذشته در کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال به تصویب رسیده است، افزود: بر اساس این آیین نامه ۳۰ نوع حمایت از کسب و کار‌ها و مردم پیش بینی شده است که دیروز نیز فراخوانی برای شناسایی مشمولان این حمایت‌ها منتشر شد و به زودی کام کسب و کار‌ها و مردم از حمایت‌های اعلام شده شیرین می‌شود.

لایحه حفاظت از داده‌ها و حریم خصوصی مردم

وی با بیان اینکه حریم خصوصی و داده‌های خصوصی مردم در پلتفرم‌های داخلی خط قرمز ماست و احدی در جمهوری اسلامی، حق دسترسی به اطلاعات مردم را ندارد، افزود: رهبری معظم انقلاب نیز در این خصوص فتوا دادند و فرمودند که دسترسی غیرمجاز و نقض حریم خصوصی مردم در پلتفرم‌های داخلی حرمت شرعی دارد و این اعتقاد ماست.
زارع پور تصریح کرد: برای حفاظت از داده‌های مردم در پلتفرم‌های داخلی خلا قانونی داریم که به همین منظور در دولت لایحه‌ای برای حفاظت از داده‌ها و حریم خصوصی مردم آماده شده و به زودی به مجلس ارائه می‌شود که امیدواریم با حمایت شما نمایندگان مردم با فوریت به تصویب برسد.

وی به امکانات خوبی که پلتفرم‌های داخلی به مردم ارائه می‌دهند اشاره کرد و افزود: یکی از حمایت‌هایی که از کسب و کار‌های داخلی بر اساس آیین نامه مصوب انجام می‌شود تسهیل در ارائه مجوز است به طوری که حضور کسب و کار‌ها در پلتفرم‌های داخلی به منزله دریافت مجوز است.
وزیر ارتباطات معافیت‌های مالیاتی دو ساله برای کسب و کار‌های فعال در پلتفرم‌های داخلی را یکی دیگر از حمایت‌ها اعلام کرد و گفت: با حمایت از کسب و کار‌ها دیجیتال مسیر اقبال مردم به کسب و کار‌های داخلی شدت بیشتری می‌گیرد.