Gerdab.IR | گرداب

به زودی؛

اتصال ۱۵۰۰ روستای دیگر به شبکه ملی اطلاعات

اتصال ۱۵۰۰ روستای دیگر به شبکه ملی اطلاعات
تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۴۰۱

مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی با تاکید بر اهمیت توسعه متوازن در این حوزه، گفت که از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۲ هزار روستا زیر پوشش شبکه ارتباطی پایدار و باکیفیت قرار گرفته اند و یک‌هزار و ۵۰۰ روستای دیگر نیز تا پایان سال به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند.

به گزارش گرداب به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «ایرج روحی» مشاور وزیر ارتباطات در توسعه ارتباطات روستایی و مجری طرح خدمات عمومی اجباری موسوم به USO، با اشاره به اینکه در ابتدای دولت سیزدهم باید برآورد دقیق تری از وضعیت موجود توسعه ارتباطات در روستا‌ها به دست می‌آوردیم، افزود: با انجام این بررسی‌ها بیش از هفت‌هزار و ۵۰۰ روستا که نیاز به توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت، شناسایی شد.

وی، سهولت دسترسی به اینترنت پرسرعت و افزایش کاربرد‌های فناوری اطلاعات و مطالبات مردم در استفاده از شبکه اینترنت پرسرعت را دلیل افزایش آمار روستا‌ها عنوان کرد.

مشاور وزیر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق روستایی با اشاره به اینکه ۲ هزار روستا از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون به اینترنت دسترسی پیدا کرده‌اند، تصریح کرد: گزارش پیشرفت کار به صورت ۲ ماهه تهیه و آمار‌ها به تفکیک و با شفافیت کامل با نام روستا و میزان پیشرفت کار مشخص شده است.

روحی با اشاره به اینکه کار در روستا‌های باقیمانده بسیار سخت است، گفت: بالا رفتن هزینه‌ها برای تهیه تجهیزات توسط اپراتور‌ها و شرایط موجود در کشور از مشکلات پیش روی توسعه ارتباطات در روستا‌ها است.

مجری طرح خدمات عمومی اجباری، به مشکلات موجود برای توسعه ارتباطات در مناطق روستایی اشاره کرد و ادامه‌داد: هزینه‌های بالا برای برق رسانی و ایجاد جاده‌های دسترسی به مکان سایت‌ها، نبود لینک انتقال برای اتصال سایت‌های نصب شده به شبکه و محدودیت ظرفیت اجرایی اپراتورها، برخی از مشکلاتی است که در توسعه ارتباطات در مناطق روستایی وجود دارد.

وی افزود: برای پایداری و بهبود کیفیت، نیاز به اجرای دست‌کم ۱۰هزار کیلومتر فیبر نوری وجود دارد که عمده این پروژه باید توسط شرکت مخابرات انجام شود.

مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی با اشاره به وضعیت ارتباطات در روستا‌های سیستان و بلوچستان، تصریح‌کرد: در یک سال گذشته از دولت سیزدهم، ۵۲۰ روستای این استان تحت پوشش ارتباطی قرار گرفتند.

مشاور وزیر ارتباطات افزود: تکلیف ما در برنامه ششم توسعه، رسیدن به پوشش ۸۰ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار بود که تاکنون این رقم به ۸۸ درصد رسیده است و برابر برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال جاری هیچ استان زیر ۸۰ درصد ارتباطات روستایی نخواهیم داشت.

روحی، رشد متوازن استان‌ها در ارتباطات روستایی را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: به‌طور مثال استان خراسان جنوبی که عقب افتادگی جدی در حوزه ارتباطات روستایی داشت در همین مدت ۲ برابر متوسط کشوری رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ روستای بدون هیچ ارتباطی در این مدت تحت پوشش شبکه ارتباطی با کیفیت و پایداری قرار گرفتند، افزود: از این تعداد ۱۸ روستا مربوط به استان کرمان بود که پیش از آن هیچ امکان ارتباط مخابراتی در این روستا‌ها وجود نداشت.