Gerdab.IR | گرداب

مدیریت بحران‌های طبیعی با کمک دانش‌بنیان‌ ایرانی

مدیریت بحران‌های طبیعی با کمک دانش‌بنیان‌ ایرانی
تاریخ انتشار : ۰۹ آذر ۱۴۰۱

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با استفاده از فناوری ژئوماتیک راهکاری را برای مدیریت بحران‌های طبیعی آتش سوزی جنگل‌ها، پایش گرد و غبار و امدادرسانی در زمان وقوع سیل ارائه کردند.

به گزارش گرداب به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، سیستم هوشمند مشاهدات ماهواره‌ای با نام «سهم» با استفاده از دریافت تصاویر ماهواره‌ای و پردازش تصاویر بر اساس الگوریتم‌های هوش مصنوعی، پدیده‌های محیطی کل کشور را پایش و گزارش‌های فنی را به کاربران ارسال می‌کند.

این سامانه با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان طراحی و تولید شده است و در شرایط بحرانی به یاری کاربران می‌آید.

کاربرد‌های این سامانه از طریق پردازش تصاویر ماهواره‌ای «مناطق آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع»، «پایش پهنه‌های آبی تالاب‌ها و دریاچه‌ها»، «پایش گردوغبار»، «پایش آلودگی‌های نفتی در دریاها»، «پایش جنگل‌ها و کنترل تغییر کاربری و جنگل‌داری»، «اکتشاف معادن»، «پایش و هوشمندسازی مزارع کشاورزی»، «پیش‌بینی و امدادرسانی در بحران سیلاب» و ... را شناسایی می‌کند و اطلاعات را به کاربران که معمولا سازمان‌ها و مردم هستند ارسال می‌کند.

فناوری‌های مورد استفاده در این محصول «الگوریتم هوشمند تشخیص آتش»، «فناوری هوشمند مدیریت سیلاب»، «فناوری هوشمند کشاورزی نوین» و «فناوری هوشمند مدیریت تالاب و جنگل‌ها» است.