Gerdab.IR | گرداب

شکایت از متا به دلیل جمع آوری اطلاعات مالی کاربران

شکایت از متا به دلیل جمع آوری اطلاعات مالی کاربران
تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۴۰۱

گروهی ازافراد ناشناس که در ۲۰۲۰ میلادی با استفاده از سرویس شرکت H&R Block مالیات هایشان را به طور آنلاین پرداخت کرده اند، شاکی متا هستند، زیرا متا حریم خصوصی آن‌ها را زیرپا گذاشته است.

به گزارش گرداب به نقل از انگجت H&R Block یک شرکت آمریکایی سرویس‌های پرداخت مالیات است که در کانادا، ایالات متحده و استرالیا فعالیت می‌کند.

این درحالی است که اخیرا تحقیقی نشان داده بود H&R Block همراه دیگر وب سایت‌های پرطرفدار پرداخت مالیات مانند TaxAct و TaxSlayer اطلاعات حساس مالی کاربران را از طریق ابزار ردیابی پیکسل به متا ارسال کرده اند.

پیکسل در حقیقت نوعی کد است که شرکت‌ها در وب سایت شان قرار می‌دهند تا بتوانند فعالیت‌های بازدیدکنندگان را ردیابی و کاربران فیس بوک و اینستاگرام را شناسایی کنند تا به این ترتیب آن‌ها را هدف تبلیغات قرار دهند. ظاهرا این وب سایت‌های پرداخت مالیات اطلاعات خصوصی کاربران مانند داده‌های مربوط به درآمد و ... را از طریق همین کد به متا انتقال داده اند. سرویس‌های پرداخت مالیات در حال حاضر تنظیمات پیکسل خود را تغییر داده اند تا اطلاعات ارسال نشود یا هنگام انتشار گزارش مذکور مشغول ارزیابی شیوه استفاده از این کد بوده اند.

متا در بیانیه‌ای اعلام کرد آگهی دهندگان اجازه ندارند اطلاعات خصوصی کاربران را فاش کنند و این شرکت از سیستمی خودکار استفاده می‌کند که می‌تواند محتوای حساسی که از طریق پیکسل ارسال می‌شود را فیلتر کند.

شاکیان در شکایت خود ادعا کرده اند متا از کسب وکار‌هایی که پیکسل را استفاده می‌کنند می‌خواهد قبل از هرگونه ارسال اطلاعات، به طور قانونی اجازه جمع آوری، استفاده و اشتراک گذاری داده‌های کاربران را دریافت کرده باشند. اما آن‌ها مدعی هستند متا هیچ تلاشی برای اجرای این قانون نمی‌کند و در عوض به یک سیستم ناکارآمد اکتفا کرده که به نقض مکرر قوانین منجر می‌شود.