Gerdab.IR | گرداب

حمایت مالی از کسب‌وکار‌های اینترنتی دانش‌بنیان

حمایت مالی از کسب‌وکار‌های اینترنتی دانش‌بنیان
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۴۰۱

صندوق نوآوری و شکوفایی، کسب و کارهای اینترنتی دانش‌بنیان را مورد حمایت قرار می‌دهد. این صندوق در بسته حمایتی خود برای هر شرکت تا ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته است که با نرخ ترجیحی و به‌صورت یک‌جا پرداخت می‌شود.

به گزارش گرداب، «آیین‌نامه حمایت از سکو‌ها و کسب و کار‌های اقتصاد دیجیتال» با هدف حمایت از رشد و توسعه فضای کسب وکار‌های دیجیتال کشور و توسعه اقتصاد دیجیتال به امضای معاون اول رییس جمهور رسید.

بر اساس این گزارش، پایه و اساس حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی (به عنوان یکی از دستگاه‌های متولی) بر مبنای اعطای تسهیلات است و شامل آن دسته از شرکت‌های دانش بنیانی است که در یکی از چهار حوزه پلتفرم‌های کاربردی و کسب‌وکاری، نرم‌افزار‌های محتوامحور، آموزش مجازی یا صنعت بازی‌های اینترنتی مشغول به فعالیت هستند و بازاریابی و فروش محصولات آن‌ها از طریق پلتفرم‌های خارجی انجام می‌شد، اما به دلیل بروز محدودیت‌های اخیر در اینترنت کشور با مشکل مواجه شده‌اند.

به همین منظور، صندوق نوآوری و شکوفایی در بسته حمایتی خود برای هر شرکت تا ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته است که با نرخ ترجیحی و به‌صورت یک‌جا پرداخت می‌شود و بازپرداخت آن در یک دوره ۱۲ ماهه در نظر گرفته شده است. مبلغ تسهیلات هر شرکت نیز معادل ۶ برابر مجموع هزینه‌های حقوق و دستمزد شرکت بر اساس فهرست بیمه مهرماه ۱۴۰۱ مورد محاسبه قرار می‌گیرد. اما سقف وام برای شرکت‌های دانش بنیان تا مبلغ یک میلیارد تومان است که به‌طور مستقیم توسط صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌ها اعطا خواهد شد.

در این میان، شرکت‌هایی که میزان تسهیلات آن‌ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، برای دریافت تسهیلات از محل منابع اهرمی صندوق نوآوری و شکوفایی به شبکه بانکی معرفی خواهند شد. همچنین تسهیلات شرکت‌های خلاق نیز تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان است که از طریق عاملیت صندوق‌های پژوهش و فناوری پرداخت می‌شود.

صندوق نوآوری و شکوفایی برای تشخیص آسیب‌دیدگی شرکت‌ها، ملاک‌هایی را مد نظر قرار داده که عبارت از کاهش دست‌کم ۲۰ درصدی تعداد نصب کاربر فعال، میزان بازدید یا ترافیک داده در مهر ۱۴۰۱ نسبت به مرداد ۱۴۰۱ است و این تسهیلات شامل شرکت‌هایی می‌شود که دارای سوابق فروش هستند و فروش سال گذشته آن‌ها کمتر از ۵۰ میلیارد تومان باشد.

قابل ذکر است، تسهیلات اعطایی از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق‌های پژوهش و فناوری با نرخ ۹ درصد و با حداقل تضمین‌ها و وثیقه‌های مورد نیاز و از طریق بانک‌های همکار صندوق با نرخ ۱۲ درصد پرداخت و بازپرداخت آن پس از گذشت ۶ ماه از تاریخ دریافت تسهیلات توسط شرکت، آغاز می‌شود.

شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از طریق نشانی اینترنتی https://www.inif.ir/-/mnmrkpj ۴ برای دریافت تسهیلات اقدام کنند.