Gerdab.IR | گرداب

نمایشگاه مدیریت فناوری محصولات دانش بنیان در صنعت نفت افتتاح شد

نمایشگاه مدیریت فناوری محصولات دانش بنیان در صنعت نفت افتتاح شد
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۴۰۱

نخستین کنفرانس و نمایشگاه مدیریت فناوری محصولات دانش بنیان در صنعت نفت ایران با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری افتتاح شد.

به گزارش گرداب، نخستین کنفرانس و نمایشگاه مدیریت فناوری محصولات دانش بنیان در صنعت نفت ایران با حضور روح الله دهقانی افتتاح شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری در این رویداد فناورانه که با هدف رسوخ فناوری و تسهیل ورود شرکت‌های دانش بنیان به صنعت نفت برای رفع چالش‌ها و شناسایی فرصت‌ها برگزار شد، گفت: وقتی از علم و فناوری حرف می‌زنیم باید از تعاریف انتزاعی پرهیز و به سمت مفاهیم واقعی آن که کلید پیشرفت کشور است حرکت کنیم. یعنی باید باورمندانه صحبت و عمل کنیم، چون علم و فناوری تنها حوزه‌ای است که ارزش افزوده آن چندین برابر دیگر حوزه‌ها است. صنعت نفت هم به عنوان یکی از صنایع مهم و راهبردی باید توجه ویژه‌ای به علم و فناوری داشته باشد.

وی افزود: مدیران فعلی صنعت نفت ثابت کرده اند که به ارزش آفرینی و ایجاد ثروت و ارزش از فناوری باور دارند و توافقات کلانی میان معاونت علمی و وزارت نفت برای تامین تجهیزات و قطعات کاربردی در این صنعت منعقد شده است که تاثیر زیادی در توسعه فناورانه این صنعت، خوداتکایی کشور و ایجاد بازار برای شرکت‌های دانش بنیان خواهد داشت.

دهقانی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر مفاهیم زیادی در کشور ایجاد و به کار گرفته شده اند، افزود: مراکز نوآوری، پارک‌های علم و فناوری، شتاب دهنده‌ها و ... از جمله این مفاهیم است که می‌توان ادعا کرد ایران بیشترین مفاهیم تعریف شده را دارد که چندان کارایی ندارند.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: در گذشته تصور می‌شد این مفاهیم به تنهایی حلال مشکلات کشور هستند در حالیکه غافل بودند که این مفاهیم پیش از فضای فیزیکی محور؛ مغزافزار هستند و یک روش به حساب می‌آیند؛ بنابراین باید در تعریف این مفاهیم، تجدید نظر کنیم.

وی در تعریف مرکز نوآوری گفت: این مراکز باید در دل صنعت ایجاد شوند. در دنیا به هر ارتباط پایداری که بین صنعت و تولیدکنندگان برای ایجاد راه حل‌های فناورانه شکل گیرد مرکز نوآوری می‌گویند و در دل صنعت شکل می‌گیرند.

دهقانی همچنین گفت: در دنیا وقتی از مرکز نوآوری حرف می‌زنیم از صنعتی یاد می‌کنیم که برای رقابت پذیر کردن محصولات و خدمات خلق نوآوری می‌کند. در صنایع بزرگ و مادر نیاز داریم از مربیان و منتور‌هایی استفاده کنیم که سالیان سال در این صنایع تلاش و تجربه کسب کرده اند. شاید جوانان بتوانند در اقتصاد دیجیتال مربی گری و هدایت گری کنند، اما در صنایعی، چون نفت باید از متخصصان و صاحبان تجربه آن برای منتوری استفاده کنیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد: مراکز نوآوری که در دل صنعت شکل می‌گیرند برای پیشرانی صنایع مرتبط دست به خلق نوآوری می‌زنند. نوآوری هم به معنای ترکیب خلاقانه چند فناوری است که به تولید محصولی نوین و کاربردی منجر می‌شود؛ بنابراین این مفهوم ابتدا در صنعتی مطرح می‌شود که با مساله و چالش‌های واقعی آن حوزه دست و پنجه نرم می‌کند. نوآوری در نهایت به یک طراحی خلاقانه منتج خواهد شد که پاسخ گوی نیاز‌های واقعی صنایع است.

وی تعریف مسایل فناورانه را در دل مراکز نوآوری بزرگ میسر دانست و گفت: این مراکز به شرکت‌های دانش بنیان مسایل موجود را ارایه می‌کنند تا این مجموعه‌ها به تولید فناوری مشغول شوند و محصول یا خدمات خود را بر مبنای مسایل مطرح شده تولید یا عرضه کنند.

وی مسیر اتصال دانشگاه به صنعت را طی همین مسیر عنوان کرد و افزود: شرکت دانش بنیان هم برای تولید محصول خود به تحقیق علمی نیاز دارد که نیاز خود را در اتصال به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مرتفع می‌کند. این گونه است که صنعت بدون ارتباط مستقیم و نادرست به دانشگاه متصل می‌شود و یک ارتباط پایدار میان آن‌ها شکل می‌گیرد. در زنجیره ارتباط صنعت به دانشگاه به ۴ بازیگر نیازمندیم، صنعت، مرکز نوآوری، شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها این بازیگران هستند.

دهقانی ادامه داد: در صنعت نفت روش‌های عرضه محور پاسخ گو نیست و باید از تجربه و توان متخصصان و افراد با تجربه این صنعت استفاده کرد و مراکز نوآوری بزرگ و واقعی ایجاد کرد که خصوصی یا شبه خصوصی هستند. این مراکز پل ارتباطی میان صنعت و شرکت‌های دانش بنیان محسوب می‌شوند.

ضرورت ایجاد شبکه ملی ساخت و تامین

وی با اشاره به اینکه صنعت نفت به آزمایشگاه‌ها و تجهیزات ارزشمند زیادی دسترسی دارد که باید تلاش کند یک شبکه ملی ساخت و تامین آزمایشگاهی در کشور ایجاد کند، گفت: این زیرساخت عظیم می‌تواند با کمک قانون جهش تولید دانش بنیان به حل مسایل راهبردی این صنعت کمک کند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری افزود: طی سال‌های اخیر شرکت‌های دانش بنیان تولیدات فراوانی ثبت کرده اند که به مثابه واگن‌های حمل بار هستند و ما وظیفه داریم فعالیت آن‌ها را ریل گذاری کنیم. ایجاد غول‌های فناوری در صنایع بزرگ یکی از این ریل‌ها است که این غول‌ها می‌توانند شرکت‌های دانش بنیان را در مسیر درست هدایت و مشکلات واقعی را به آن‌ها منعکس کنند تا راهکار‌های فناورانه‌ای برای رفع مشکلات ارائه کنند.

وی افزود: موتور مولد و محرک دانش بنیانی صنعت نفت را بزرگان این صنعت تشکیل می‌دهند. استادان، پژوهشگران و فعالان قدیمی و با سابقه این حوزه را باید به ایجاد مراکز نوآوری و غول‌های فناوری بزرگ در صنعت نفت ترغیب کنیم تا به کمک دانشجویان و جوانان این حوزه؛ دانش بنیان شدن صنعت نفت را تضمین کنند.

منبع: ایرنا