Gerdab.IR | گرداب

اجبار اپل به پیروی از قانون رقابت اتحادیه اروپا

اجبار اپل به پیروی از قانون رقابت اتحادیه اروپا
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۴۰۱

اپل تصمیم دارد اجازه نصب فروشگاه‌های اپلیکیشن جایگزین در آیفون و آی پدهایش را در اتحادیه اروپا صادر کند.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، این تصمیم احتمالاً اواخر سال آینده میلادی (۲۰۲۳) برای پیروی از قوانین جدید رقابت اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

بلومبرگ به نقل از منابع آگاه در این زمینه اعلام کرده است اجازه فعالیت فروشگاه‌های اپ خارجی ممکن است تهدیدی جدی برای سرویس‌های در حال گسترش اپل باشد، اما رقبا نخست باید با مشکل قانع کردن مشتریان به ترک ایمنی و سهولت استفاده از فروشگاه اپلیکیشن اپل، دست و پنجه نرم کنند.

گستره پیامد‌های چنین اقدامی به آن بستگی دارد که شرکت آمریکایی چگونه از الزامات دیگر قانون اتحادیه اروپا به نام «قانون بازار‌های دیجیتال» (DMA) پیروی کند.

ممکن است مایکروسافت، متا پلتفرمز، آمازون و دیگر شرکت‌های دارای فروشگاه اپلیکیشن در نتیجه این اقدام اپل شاهد رشد فروش محصول و سرویس باشند.

اپل از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است. متا، آمازون و مایکروسافت نیز به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخی نداده اند، اما ائتلافی از تولیدکنندگان اپلیکیشن معتقدند اپل باید به طور کامل از قانون DMA پیروی و رقابت را تماماً آزاد کند.

طبق تغییری که اپل قرار است ایجاد کند، مشتریان این شرکت می‌توانند هرگونه اپلیکیشنی را بدون استفاده از فروشگاه اپ مخصوص این شرکت روی دستگاه هایشان نصب کنند. البته تولید کننده آیفون هنوز درباره آنکه از دیگر بخش‌های قانون (مانند اجازه فعالیت سیستم‌های پرداخت جایگزین) هیچی تصمیمی نگرفته است.

در صورتیکه اپل اجازه دهد توسعه دهندگان اپلیکیشن سیستم پرداخت داخلی آن را دور بزنند با ریسک از دست دادن میلیارد‌ها دلار درآمدی روبرو می‌شود که از کمیسیون خرید در اپ به دست می‌آید. این درحالی است که سقف کمیسیونی که اپل به ازای هر خرید از توسعه دهنگان دریافت می‌کند ۳۰ درصد است.