Gerdab.IR | گرداب

توسعه بازارجهانی فناوری نانو با فعالیت دفاتر صادراتی ایران در ۵ کشور

توسعه بازارجهانی فناوری نانو با فعالیت دفاتر صادراتی ایران در ۵ کشور
تاریخ انتشار : ۰۷ دی ۱۴۰۱

ستاد توسعه فناوری نانو به منظور افزایش حجم صادرات محصولات فناوری‌نانو برنامه‎‌های مختلفی را در سال‌های گذشته به اجرا گذاشته است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ایجاد دفاتر صادراتی در کشور‌های چین، اندونزی، هند، عراق و سوریه اشاره کرد.

به گزارش گرداب، یکی از اهداف تعریف شده بلندمدت و دارای ارزش افزوده بالا برای کشور؛ توسعه صادرات محصولات غیرنفتی است که تحقق آن با استفاده از ظرفیت‌های نهفته در دل زیست بوم فناوری و نوآوری میسر است. زیست بومی که میزبان محصولات و خدمات دانش محور و فناورانه‌ای است که به مدد تخصص و توان دانشی متخصصان و اندیشمندان کشور و با اتکا به توانمندی‌های بومی تولید شده‌اند و می‌توانند در کنار تامین نیاز‌های داخلی؛ به بازار‌های جهانی نیز ورود کنند و ارزآوری قابل توجهی برای کشور به ارمغان آورند.

محصولاتی که در عرصه‌های مختلف فناورانه همچون نانو، بایو، سلول‌های بنیادی، علوم شناختی و ... تولید می‌شوند و مبنا و پایه آن‌ها بر فناوری و خلاقیت متکی است و در تامین نیاز‌های فناورانه مختلف بخش‌های صنعتی نقش‌آفرینی می‌کنند.

طی چند سال اخیر و با شکل‌گیری زیست‌بوم فناوری و نوآوری؛ فضا برای فعالیت فناوران و صاحبان اندیشه در کشور فراهم شد و تولید محصولات فناورانه و نوآورانه در کشور افزایش یافت. یکی از حوزه‌های دانشی که ایران در آن پیشرو و پرچم فناورانمان در آن عرصه بالا است؛ حوزه نانو فناوری است. صنعتی که طی چند سال اخیر مسیر توسعه یافتگی خود را به خوبی طی کرده و امروز در جایگاه درست و مقبولی در سطح منطقه و جهان ایستاده است.

ستاد توسعه فناوری نانوی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری هم در کسب این افتخارات و دستاورد‌ها نقشی موثر داشته و با اجرای برنامه‌های متنوع حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوران چه در داخل چه در خارج از کشور زمینه توسعه بازار سودمند این حوزه را فراهم کرده است.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، این دفاتر وظیفه شناسایی فرصت‌های همکاری با انجام مطالعات بازار را برای محصولات صادراتی برعهده دارند. کمک به حضور شرکت‌ها در نمایشگاه‌های تخصصی و برگزاری رویداد‌های بهم‌رسانی با شرکت‌های متناظر خارجی، ارائه خدمات تجاری مانند خدمات حقوقی، مالی، گمرکی از جمله مواردی است که این دفاتر به شرکت‌های فناوری نانو ارائه می‌دهند.

این دفاتر این خدمات را علاوه به شرکت‌های فناوری نانو به شرکت‌های دانش‌بنیان نیز ارائه می‌کند. شرکت‌ها برای آشنایی با این خدمات و ارتباط با این دفاتر صادراتی می‌توانند به سایت کریدور خدمات فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی وفناوری www.tmsc.ir مراجعه کنند.