Gerdab.IR | گرداب

آغاز روند اجرای برنامه ۱۰ ساله سازمان فضایی ایران

آغاز روند اجرای برنامه ۱۰ ساله سازمان فضایی ایران
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۴۰۱

سازمان فضایی ایران با تشکیل نخستین جلسه رسمی برای اجرای برنامه ۱۰ ساله فضایی، عملا روند اجرای این برنامه راهبردی را آغاز کرد.

به گزارش گرداب، پس از برگزاری دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم که روز چهارشنبه هفته گذشته برگزار و منجر به تایید و تصویب برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور شد، سازمان فضایی ایران در نخستین روز کاری پس از تصویب برنامه ۱۰ ساله فضایی، روند اجرای این برنامه را با تشکیل اولین جلسه اجرایی آن، آغاز کرد.

«حسن سالاریه»، رییس سازمان فضایی، در این جلسه با تاکید بر اینکه برنامه فضایی، یک سند مهم تلقی می‌شود که تحقق آن برای کشور از ضریب اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: سازمان فضایی ایران و دبیرخانه شورای عالی فضایی عزم جدی برای اجرای این سند دارند.

بنابه این گزارش، توسعه زیرساخت‌های پرتاب و ایستگاه‌های زمینی، سرعت بخشیدن به روند طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی، پرتاب ماهواره‌های سنجشی با دقت یک متر و کمتر، حرکت در مسیر تعاملات بین‌المللی و اجرای پروژه‌های مشترک، اجرای طرح‌های اکتشافاتی با تمرکز بر توسعه زیرساخت‌ها، برنامه ریزی جهت رسیدن به پرتاب محموله‌هایی با وزن بالا و... از جمله دیگر سرفصل‌های برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور است.

طبق این برنامه، جمهوری اسلامی ایران در ۱۰ سال آینده تبدیل به قطب منطقه‌ای در توسعه فناوری‌های فضایی و ارائه خدمات پرتاب‌های فضایی خواهد شد که این هدف گذاری، با تکیه بر توانمندی داخلی و دانش متخصصان کشورمان باید محقق شود.

اضافه می‌شود که اجرای بخش‌هایی از برنامه ۱۰ ساله فضایی در قالب برنامه قبلی با هماهنگی و همراهی تمام بازیگران و نهاد‌های متولی در حوزه فضایی از قبل آغاز شده و با آغاز رسمی اجرای برنامه ۱۰ ساله فضایی از امروز، عملاً مقدمات برخی بخش‌ها فراهم شده است.