Gerdab.IR | گرداب

حذف محتوای مشوق خشونت در برزیل توسط فیس‌بوک و یوتیوب

حذف محتوای مشوق خشونت در برزیل توسط فیس‌بوک و یوتیوب
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۱

متا (شرکت مادر فیس بوک) و یوتیوب (متعلق به گوگل) اعلام کردند محتوایی که حمله معترضان ضد دموکراسی به ساختمان‌های دولتی برزیل را تشویق یا پشتیبانی می‌کند را از پلتفرم هایشان حذف کرده اند.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، این درحالی است که هزاران نفر از حامیان ژائیر بولسونارو رییس جمهور قبلی برزیل پنجره‌های کاخ ریاست جمهوری این کشور را شسکته اند و آسیب‌هایی به بخش‌هایی کنگره وارد و همچنین اتاق‌های دادگاه عالی این کشور را غارت کردند.

سخنگوی متا در این باره گفت: پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برزیل، ما این کشور را به طور موقت یک مکان با ریسک بالا در نظر گرفتیم و محتوایی که مردم را به مسلح شدن و اشغال کنگره، کاخ ریاست جمهوری و دیگر ساختمان‌های فدرال سوق می‌داد، حذف کردیم.

او در این باره افزود: ما این اقدام را به عنوان یک رویداد ناقض قوانین قلمداد کردیم. به عبارت دیگر ما محتوایی که هر یک از این اقدامات را پشتیبانی یا تشویق کند، حذف می‌کنیم. ما به طور فعال وضعیت را در برزیل رصد می‌کنیم و همچنان به حذف محتوای ناقض قوانین ادامه می‌دهیم.

این درحالی است که پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برزیل در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی، لوییز ایناسیو لولا دا سیوا به عنوان رییس جمهور جدید این کشور از یکم ژانویه ۲۰۲۳ میلادی فعالیت خود را آغاز کرد.

ژائیر بولسونارو شکست در انتخابات را قبول نکرد و برخی از حامیان وی نیز ادعا کردند نتیجه انتخابات جعلی است. حامیان وی نیز در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها مانند توئیتر، تیک تاک، تلگرام، یوتیوب و فیس بوک برای اعتراضات برنامه ریزی کردند.

سخنگوی یوتیوب نیز اعلام کرد این پلتفرم از نزدیک وضعیت برزیل را رصد می‌کند. البته در برزیل به پلتفرم‌های اجتماعی دستور داده شده تا کاربران متهم به حمایت از شورش را مسدود کنند.