Gerdab.IR | گرداب

" ویراستی" نرم افزاری مستقل برای رساندن صدای ملت‌ها

تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۴۰۱

عضو شورای عالی فضای مجازی معتقد است: سکوی ویراستی، نرم افزاری مستقل برای رساندن صدای ملت‌ها به جهانیان است، این نرم افزار دارای امکانات بسیار خوبی است و با تلاش جوانان ایرانی راه اندازی شده است.

به گزارش گرداب، شبکه اجتماعی «ویراستی» که چند ماهی است آغاز به کار کرده، طراحی شبیه به شبکه اجتماعی توییتر دارد و می‌توان از آن به عنوان «توییتر بومی» یاد کرد. شباهت‌های طراحی و تجربه کاربری ویراستی با توییتر آنقدر زیاد است که حتی لوگوی آن یادآور پرنده آبی توییتر است.

شروع فعالیت این شبکه اجتماعی بومی تقریبا با اعمال محدودیت برای دو پلتفرم خارجی در ایران و تاکید‌ها برای ورود کاربران به پلتفرم‌های داخلی جهت کاهش نیاز آن‌ها به پلتفرم‌های خارجی، همزمان شده اگرچه مدیرعامل ویراستی در گفتگو با یک رسانه هرگونه حمایت دولتی را مقطع کنونی رد کرده است.

مهدی انجیدنی-مدیرعامل ویراستی- معتقد است این محصول یک توییتر بومی نیست تا کاربران در آن مطلب بومی بنویسند بلکه دنبال این هستند تا زیرساخت عرضه محتوای پرمیوم را فراهم کنند تا افراد بتوانند محتوا‌های اختصاصی خودشان را در ویراستی منتشر کنند. همچنین به دنبال ساخت یک رسانه تعاملی هستند که جایش در ایران خالی است.

طبق بررسی‌ها آمار نصب و دانلود این شبکه اجتماعی در دو مارکت اندرویدی بازار و مایکت گفته شده زیر ۵۰۰ نصب است، اما مدیرعامل شبکه اجتماعی ویراستی می‌گوید این شبکه اجتماعی، آینده موفقی خواهد داشت.

در همین رابطه رضا تقی پورانوری _ عضو شورای عالی فضای مجازی درباره راه اندازی نرم افزار ویراستی، اظهار کرده است: با توجه به نقش رسانه‌های اجتماعی در زندگی آحاد مردم و لزوم اطلاع‌رسانی و نیاز به پیام‌رسانی مستقل، آزاد و به دور سلایق سیاسی و با توجه به شرایط موجود در فضای بین‌الملل، طی سال‌های اخیر همیشه این نیاز احساس شده که در کنار انواع دیگر پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی فعال کنونی که با تلاش جوانان، نخبگان، دانش‌آموختگان و کارآفرینان داخلی راه‌اندازی شده‌اند و روز به روز بر تعداد کاربران این شبکه‌ها افزوده می‌شود، پیام‌رسانی برای رساندن صدای ملت به جهانیان راه‌اندازی شود که خوشبختانه با تکیه بر توان متخصصان داخلی طی هفته اخیر این مهم محقق شده و نرم افزاری به نام سکوی "ویراستی" که از نظر امکانات و توانمندی‌های داخلی شاید قوی‌تر از نرم افزار‌های خارجی است در کشور رونمایی و معرفی شده است.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون شاهد هستیم خوشبختانه بسیاری از نرم افزار‌های داخلی با استقبال مردم کشور‌های همسایه، منطقه‌ای شده و روزبه روز بر تعداد کاربران آن در خارج از کشور اضافه می‌شود، افزود: سکوی ویراستی، نرم افزاری مستقل برای رساندن صدای ملت‌ها به جهانیان است، این نرم افزار دارای امکانات بسیار خوبی است و با تلاش جوانان ایرانی برای پاسخگویی به این مطالبه راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به راه اندازی شبکه اجتماعی "ویراستی" اضافه کرد: البته ممکن است عده‌ای مطرح کنند با توجه به اینکه رسانه‌های اجتماعی بسیاری اکنون موجود هستند چه نیازی به این کار بود، اما باید به این نکته نیز توجه کرد که در کنار تمام فرصت‌هایی که این پیام رسان‌ها ایجاد می‌کنند، شاهد بودیم که متاسفانه در مقاطع خاصی این شبکه‌های اجتماعی با اعمال سلیقه و محدودیت‌هایی مانع از پیام رسانی به صورت مستقل شدند به ویژه در مقاطعی که مردم کشور‌های مستقل و ملت‌ها خواستند که صدای خود را به دنیا برسانند؛ به طور مثال بار‌ها طی سال‌های اخیر شاهد بودیم که مدیران توئیتر و نهاد‌های بالادستی‌شان با سیاست‌های یک جانبه و با هدایت و فشار حکومت‌ها محدودیت‌هایی اعمال کردند و بدون دلیل مانع از پیام‌رسانی مستقل توسط ملت‌ها شدند.

تقی پور تصریح کرد: تجربه سالیان اخیر نشان داده پلتفرم‌هایی که خود را تابع قوانین ایالات متحده آمریکا می‌دانند به راحتی به حق آزادی بیان و استقلال مردم کشور ما تعرض می‌کنند. کدام ایرانی آزاده است که بپذیرد برنامه‌نویس یک کمپانی آمریکایی برای بود و نبود و چگونگی فعالیت صغیر و کبیر مردم ما در فضای مجازی تعیین تکلیف کند؟

وی گفت: در تاریخ سابقه ندارد که هیچ قدرتی توانسته باشد با وجود حمایت اکثریت قاطع یک ملت از یک قهرمان ملی نام و یاد او را به کلی حذف کند.

کاری که این سکو‌ها به راحتی چند کلیک با هشتگ و نام و تصویر حاج قاسم عزیز، آرمان قدس و یا هر چیز دیگری که از آن خوششان نیاید، در دنیای مجازی خود کرده اند! این‌ها خلاف میثاق نامه ملی ما یعنی قانون اساسی است و از همه شخصیت‌ها انتظار می‌رود در راستای تحکیم و حفظ استقلال و آزادی ملت با حمایت از سکو‌های ایرانی و حضور در آنها، سکو‌های قانون شکن و متجاوز به حقوق ملت ایران را تنبیه کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه طی روز‌های گذشته مسئولان مختلفی به نرم افزار ویراستی پیوسته‌اند و از امکانات آن استفاده می‌کنند، ادامه داد: بیان این نکته لازم است که این نرم افزار از نظر قدرت اطلاع رسانی و پیام رسانی و انتشار محتوا شاید قوی‌تر از توئیتر است، زیرا محدودیت‌های فنی که توئیتر درمورد تعداد عکس‌ها و فایل‌هایی که به پیوست پیام‌ها ارسال می‌شود را ندارد و امکاناتش در بسیاری از زمینه‌ها بیشتر از توئیتر است.