Gerdab.IR | گرداب

گوگل مجبور به تغییر شیوه فعالیت اندروید در هند شد

گوگل مجبور به تغییر شیوه فعالیت اندروید در هند شد
تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۴۰۱

گوگل طبق رای دادگاه باید به سازندگان دستگاه‌ها در هند اجازه دهد اپلیکیشن‌های خاص خود را به طور پیش فرض نصب و همچنین به کاربران این امکان را بدهد تا موتورجستجوی پیش فرض خود را انتخاب کنند.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، گوگل به سازندگان دستگاه‌ها در هند اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌های خاص خود را به طور پیش فرض نصب کنند و همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد تا موتورجستجوی پیش فرض خود را انتخاب کنند.

این بیانیه تغییرات مهمی در شیوه ترویج سیستم اندروید گوگل ایجاد می‌کند. گوگل این اقدام را در حالی انجام می‌دهد که دادگاه عالی هند هفته گذشته دستورالعمل‌های سختگیرانه آنتی تراست خود را تایید و درخواست گوگل برای به چالش کشیدن رای کمیسیون رقابت این کشور را رد کرد. طبق رای کمیسیون مذکور گوگل از موقعیت برتر خود در بازار سواستفاده کرده بود و به همین دلیل به شرکت دستور داده بود شیوه فعالیت سیستم اندروید را تغییر دهد.

گوگل تغییراتی در سیستم پرداخت صورتحساب در اپ خود انجام داد. این تغییرات نیز محور اصلی یک تحقیقات آنتی تراست دیگر در همین اواخر بود که بر مبنای آن مشخص شد شرکت با محدود کردن استفاده از سیستم‌های پرداخت طرف ثالث یا سرویس‌های پردازش پرداخت رقابت در بازار را محدود می‌کند.

در همان زمان گوگل در یک پست وبلاگی اعلام کرد: اجرای این تغییرات در سراسر اکوسیستم یک فرایند پیچیده و نیازمند فعالیت زیادی از سوی ما و در بسیاری موارد از سوی شرکای دیگر، تولید کنندگان تجهیزات و توسعه دهندگان است.

کمیسیون رقابت هند در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی اعلام کرد گوگل از موقعیت برتر خود به دلیل سیستم عامل استفاده کرده و به شرکت دستور داد محدودیت‌های مربوط به سازندگان دستگاه از جمله محدودیت‌های مربوط به نصب پیش فرض اپ‌ها را حذف و عدم انحصار موتور جستجو در دستگاه‌ها تضمین کند. همچنین گوگل موظف به پرداخت ۱۶۱ میلیون دلار جریمه شد.

گوگل به امید آنکه دستورالعمل این کمیسیون را مسدود کند، خواستار رای دادگاه عالی هندوستان شد و هشدار داد رشد اکوسیستم اندروید آن متوقف خواهد شد. این شرکت اعلام کرد در صورت اجرای دستورالعمل مجبور خواهد شد تغییراتی در مناسبات خود با بیش از ۱۱۰۰ سازنده دستگاه و هزاران توسعه دهنده اپ ایجاد کند.

اما دادگاه عالی از مسدود کردن دستور العمل خودداری کرد.