Gerdab.IR | گرداب

توسعه همکاری‌های پستی ایران و عمان

توسعه همکاری‌های پستی ایران و عمان
تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

معاون وزیر ارتباطات از آمادگی پست ایران برای در اختیار قرار دادن تجارب خود در زمینه‌های تحول دیجیتال، هوشمندسازی، خدمات مالی پستی و پست سبز به پست عمان خبر داد.

به گزارش گرداب از دفتر ارتباطات و امور بین الملل شرکت ملی پست، محمود لیائی در نشست با قائم مقام مدیرعامل پست عمان؛ ضمن ابراز خرسندی و خیر مقدم به هیئت پست این کشور، گفت: موجب خوشحالی و مسرت است که میزبان همکاران پستی از کشور دوست و برادر، عمان هستیم.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه دو کشور ایران و سلطان‌نشین عمان از مناسبات مطلوب سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برخور دارند. افزود: توسعه مناسبات و همکاری‌های مختلف بین تهران و مسقط در سال‌های اخیر مرهون تدابیر هوشمندانه دولت‌ها بوده و ریشه در سابقه‌ی مذهبی و تاریخی دو کشور دارد.

لیائی با بیان اینکه دو کشور در سال‌های اخیر تفاهم‌نامه‌های متعددی در زمینه‌های گردشگری، اقتصادی و پزشکی منعقد کرده اند، خاطرنشان کرد: این تعاملات گام‌های مثبتی در تحکیم روابط دوجانبه و ارتقای سطح مناسبات بین دو کشور بوده است.معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه این نوع از ارتباطات زمینه‌ساز گسترش روابط اجتماعی و فرهنگی بین دو ملتی است که ریشه‌های واحد فرهنگی و مذهبی دارند، گفت: از این رو انتظار می‌رود؛ در این سفر روابط در حوزه صنعت پست نیز ادامه پیدا کند و باعث توسعه و گسترش همکاری‌ها شود.
لیائی در راستای تحکیم مناسبات فی‌مابین دو کشور به چاپ و انتشار تمبر مشترک به عنوان سفیر فرهنگی و برگزاری نمایشگاه مشترک تمبر اشاره کرد و افزود: راه اندازی سرویس‌های خرید و فروش اینترنتی و رفع موانع توسعه تجارت الکترونیک از دیگر مباحثی است که به استحکام روابط پستی بین دو کشور کمک می‌کند.

معاون وزیر ارتباطات، با بیان اینکه پست ایران در زمینه‌های تحول دیجیتال، فناوری و هوشمندسازی و خدمات مالی پستی دارای تجارب خوبی است، از آمادگی پست ایران برای در اختیار قرار دادن این تجارب به پست عمان خبر داد.

صادرات خدمات فنی_مهندسی پست جمهوری اسلامی ایران، راه‌اندازی فروشگاه‌های اینترنتی ایرانی به زبان عربی در عمان و انجام خدمات لجستیکی توسط پست دو کشور، انجام خدمات مستشاری پست ایران به پست عمان، ایجاد پست دریایی و پیاده‌سازی پروژه جی‌نف در عمان، برگزاری تور‌های زیارتی و سیاحتی برای کارکنان پست عمان در ایران و همکاری دو کشور برای راه‌اندازی اتحادیه پستی جهان اسلام، حمایت متقابل از یکدیگر در اتحادیه جهانی پست، اعزام متخصصان با تجربه پستی به کشور عمان و همچنین استفاده از تجارب ایران در تحقق پست سبز از دیگر مباحث و زمینه‌های گسترش همکاری بود که لیائی به آن‌ها اشاره کرد.

السید نصر بن بدر البوسعیدی، قائم مقام مدیرعامل پست عمان ضمن تشکر از مهمان نوازی و استقبال گرم پست ایران گفت: لازم می‌دانم سلام گرم دولت و مردم و وزارت حمل و نقل و فناوری اطلاعات کشور عمان و همچنین درود‌های گرم کارکنان پست کشورم را به ملت ایران ابلاغ نمایم.

قائم مقام پست عمان با اشاره به روابط تاریخی و مناسبات دیرینه بین دو کشور گفت: این مهم موجب گسترش منافع دو ملت ایران و عمان است. روابط دیرینه دو ملت، نشانگر اراده جدی مسئولین دو کشور برای توسعه و بهبود روابط بیش‌تر بین کشور است.

السید نصر بن بدر البوسعیدی با ابراز امیدواری از ثمر بخش بودن سفر هیئت پستی عمان به ایران، بیان کرد: با همکاری، تفاهم و توافق با مسئولین پست ایران برخی مسائل، به ویژه بررسی سازوکار‌های مناسب مالی بین دو کشور از طریق پست ایران محقق شود.

قائم مقام مدیرعامل پست عمان با اشاره به تجربه منحصر به فرد ایران در حوزه پستی، گفت: امیدوارم در سفر وزیر حمل نقل و ارتباطات کشور عمان به ایران، تفاهم نامه میان پست دو کشور منعقد شود و این خود نقشه راهی برای اجرای توفقات فی‌مابین در آینده را فراهم آورد.

بهزاد احمدی، رئیس مرکز همکاری‌های تخصصی و مطالعات راهبردی بین المللی وزارت ارتباطات نیز با اشاره به اینکه عمان یکی از کشور‌های دوست و نزدیک به ایران در طول دهه‌های گذشته بوده است؛ بیان کرد: از دیرباز روابط سازنده و خوبی بین دو طرف برقرار بوده و چشم انداز روشنی پیش روی طرفین برای گسترش توسعه روابط وجود دارد.

احمدی افزود: بدون تردید قرن ۲۱، قرن همکاری در حوزه‌های فنی و فناورانه به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است، بنابراین این نوع همکاری‌ها به ویژه همکاری‌های پستی، جایگاه ویژه‌ای در روابط بین‌الملل پیدا کرده است.

رئیس مرکز همکاری‌های تخصصی و راهبردی بین المللی وزارت ارتباطات با اشاره به گسترش روابط دوجانبه بین کشورها، عنوان کرد: جایگاه و نقش دو کشور، جمهوری اسلامی ایران و عمان با محوریت فناوری به خصوص فناوری ارتباطات و اطلاعات می‌تواند مبنای توسعه روابط برای دو کشور باشد. ضرورت دارد این همکاری‌ها مورد توجه قرار گرفته و برای تحقق آن فرایند ویژه‌ای از جمله ایجاد یک کارگروه تخصصی تعیین شود.

احمدی ضمن ابراز خرسندی از اینکه وزارت ارتباطات با پیشتازی پست این مسیر را آغاز کرده گفت: امیدوارم این سفر و سفر‌های متعاقب به گسترش بیش از پیش روابط دو کشور کمک کند.

گفتنی است بازدید از موزه ملی ارتباطات آخرین برنامه هیئت پستی عمان در سفر به ایران بود.

منبع: شرکت پست جمهوری اسلامی ایران