Gerdab.IR | گرداب

وزیر ارتباطات: تا پایان دولت فیبرنوری به درب خانه‌های ۲۰ میلیون خانوار می‌رسد

وزیر ارتباطات: تا پایان دولت فیبرنوری به درب خانه‌های ۲۰ میلیون خانوار می‌رسد
تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برنامه‌ریزی کردیم که تا پایان دولت ۸۰ درصد مردم یعنی حدود ۲۰ میلیون خانوار به شبکه فیبر نوری دسترسی پیدا کنند. تاکنون ۲.۵ میلیون پوشش ایجاد شده است.

به گزارش گرداب، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ظهر امروز (چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه) در حاشیه برگزاری جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره گسترش باندهای مافیایی در زمینه ارائه فیلترشکن‌ها، گفت: وظیفه ما برخورد با مافیا نیست. ما مسئول قوه قضائیه و دستگاه قهریه نیستیم.

وی ادامه داد: وظیفه ما حمایت از پلتفرم‌ها، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی است و تلاش می‌کنیم در حد توان خود، بهترین امکانات ارتباطی را برای مردم است.

وزیر ارتباطات همچنین گفت: برنامه‌ریزی کردیم که تا پایان دولت ۸۰ درصد مردم یعنی حدود ۲۰ میلیون خانوار به شبکه فیبر نوری دسترسی پیدا کنند. تاکنون ۲.۵ میلیون پوشش ایجاد شده است.

وی در پاسخ به این سوال که برای حمایت از پیام‌رسان‌های بومی چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟ اظهار کرد: از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم برای حمایت از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی کارگروه ویژه‌ای را با مسئولیت بنده پیش‌بینی کردیم و به صورت هفتگی جلسه داشتیم.

زارع‌پور افزود: در مدت چند ماهی که محدودیت در استفاده از پلتفرم‌های خارجی ایجاد شده بود، میزان استفاده مردم از ظرفیت‌های بومی بیشتر شد و بنابراین تعداد جلسات این کارگروه ویژه افزایش پیدا کرد و گاهی هرروز جلسه داشتیم.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: تمام ظرفیت‌های وزارت ارتباطات را پای کار حمایت از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی آوردیم و هر سخت افزاری یا پهنای باندی که نیاز داشته باشند توسط وزارت ارتباطات تأمین می‌شود.

زارع‌پور درباره عدم امکان استفاده از سایت‌هایی که ایران را تحریم کرده‌اند، بیان کرد: زمان استفاده از سایت‌هایی که ما را فیلتر کردند دستور خطای 403 را می‌بینیم و به همین دلیل اسم این سرویس را 403.onlineگذاشتند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر امکان دسترسی به 200 سرویس پرکاربرد را فراهم کردیم. هر سرویس دیگری که تحریمی باشد و کاربران به آن احتیاج داشته باشند اگر آن را در این سایت ثبت کنند، همکاران ما در بخش خصوصی به سرعت آن را بررسی می‌کنند و آن را به لیست خدمات اضافه می‌افزایند.

وزیر ارتباطات عنوان کرد: با این کار ما نیاز به فیلترشکن را که باعث کندی سرعت می‌شود را برای قشر زیادی از برنامه نویسان و کاربران حرفه‌ای اینترنت برطرف کردیم و می‌کوشیم روز به روز به کیفیت این سرویس بیافزاییم.