Gerdab.IR | گرداب

افشای اطلاعات کاربران ChatGPT

افشای اطلاعات کاربران ChatGPT
تاریخ انتشار : ۰۶ فروردين ۱۴۰۲

در زمان قطعی سرویس اطلاعات تعدادی از کاربران نسخه پولی این چت‌بات در معرض خطر قرار گرفته است.

 به گزارش گرداب، شرکت اوپن‌آی سازنده چت‌بات ChatGPT اعلام کرده است که تعدادی از کاربرانش با خطر لو رفتن اطلاعات حساب روبرو شده اند.

در بیانیه این شرکت آمده است: «در ساعتی قبل از آن که ChatGPT در روز دوشنبه قطع شود، احتمالاً تعدادی از کاربران به مشخصات کاربران فعال دیگر از قبیل نام و نام‌خانوادگی، ادرس ایمیل، مشخصات پرداخت و شماره حساب بانکی و زمان انقضای آن دسترسی داشتند». در این بیانیه تاکید شده است که شماره کامل کارت بانکی افراد افشا نشده است.

در تاریخ ۲۰ مارچ (۲۹ اسفند) این شرکت برای برطرف کردن یک نقص در سامانه چند ساعت چت‌بات را قطع کرد. مدیرعامل اوپن ای‌آی، سم آلتمن، این نقص را که در کتابخانه متن باز ChatGPT یافت شده است، یک «مسئله بسیار مهم» خواند.

در توییت مدیر این شرکت آمده است که «تعداد اندکی از کاربران قادر بودند که تیتر‌های سابقه گفتگو‌های کاربران دیگر را مشاهده کنند. ما در این رابطه بسیار نگرانیم».
این قطعی همچنین باعث تعجب و نگرانی میلیون‌ها کاربر این ابزار شد که به دلیل بی‌اطلاعی از این قضیه نگران شده بودند.

حال، اما این شرکت اعلام کرده است با وجود این که در طی ۹ ساعت قطعی سامانه در روز ۲۰ مارچ توانستند نقص را برطرف کنند، اما حدود ۱.۲ درصد کاربران نسخه پرمیوم ChatGPT ممکن است با خطر افشای مشخصات بانکی‌شان روبرو شده باشند. نسخه پرمیوم این چت‌بات در حال حاضر حدود ۱ میلیون کاربر دارد.
نسخه پرمیوم این سامانه هوش مصنوعی ۲۰ دلار در ماه هزینه دارد و به کاربران اجازه می‌دهد که از ویژگی‌های بیشتر این پلفترم و جدید‌ترین و پیشرفته‌ترین فناوری‌های GPT-۴ استفاده کنند.
این شرکت اذعان دارد که به کاربرانی که در این رخداد سایبری در خطر قرار گرفته‌اند، هشدار داده است.

اوپن‌ای‌آی که به شرکت مایکروسافت تعلق دارد، جزئیاتی از این رویداد سایبری منتشر کرده است. در طی این نقص به جز این که امکان مشاهده سابقه پیام‌های کاربران دیگر فراهم بود، اگر دو کاربر در یک زمان فعال بودند، آن‌ها می‌توانستند نخستین پیام یک گفتگوی تازه شکل گرفته را هم مشاهده کنند.
«با انجام تحقیقات بیشتر، متوجه شدیم که همین نقص باعث شده بود که مشخصات بانکی ۱.۲ درصد از کاربران نسخه پرمیوم ChatGPT که در آن زمان فعال بودند، قابل مشاهده بود».

منبع: سایبرنیوز