Gerdab.IR | گرداب

تولید اکسیژن در فضا توسط چینی‌ها

تولید اکسیژن در فضا توسط چینی‌ها
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۴۰۲

چین اعلام کرده است که ایستگاه فضایی که هم اکنون خدمه ماموریت شنژو ۱۵ در آن ساکن هستند و در مدار است، می‌تواند ۱۰۰ درصد اکسیژن خود را از طریق سیستم بازسازی داخلی خود تولید کند.

به گزارش گرداب، «بیان کیانگ»(Bian Qiang) مدیر دفتر مهندسی کنترل زیست محیطی و پشتیبانی از حیات فضانوردان چین، گفت: این کار منعکس کننده تحول اساسی در سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی از زندگی فضاپیمای سرنشین‌دار چین است.

به عنوان یک فناوری کلیدی برای مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار چین، این سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی از حیات، شرایط اولیه زندگی را ایجاد می‌کند و یک محیط کاری قابل زندگی برای فضانوردان ایجاد می‌کند و در نتیجه سلامت و ایمنی آنها را تضمین می‌کند.

این سیستم شامل شش زیر سیستم بازسازی زیر است: تولید اکسیژن توسط الکترولیز آب، حذف دی اکسید کربن؛ حذف گاز مضر؛ درمان ادرار؛ تصفیه آب و تولید آب با دی اکسید کربن و هیدروژن.

کیانگ طی این کنفرانس گفت: در حال حاضر، این شش سیستم در حال فعالیت پایدار هستند و ۱۰۰ درصد منابع اکسیژن احیا شده و ۹۵ درصد منابع آب بازیافت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: فناوری به کار رفته در سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی از حیات در رتبه‌بندی بهترین‌ها در جهان قرار دارد.

ایستگاه فضایی چین

به گفته کیانگ، در طول ۵۵ سال گذشته، کارشناسان با موفقیت سه نسل از سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی از حیات را برای فضاپیمای سرنشین دار چین و همچنین محصولات مرتبط برای فضاپیمای شنژو، لباس‌های فضایی مناسب برای پیاده‌روی فضایی و مجموعه سه ماژول ایستگاه فضایی توسعه داده‌اند.

وی افزود که از زمان پرتاب ماموریت ایستگاه فضایی چین، کارشناسان به طور متوالی با بسیاری از مشکلات فنی که جهان با آن مواجه است مقابله کرده‌اند.

خدمه شنژو ۱۵ ویدئویی را مخصوص کنفرانس ارسال کردند. فرمانده «فی جونلونگ»(Fei Junlong) گفت که او احساس افتخار می‌کند که شاهد تحول در کنترل محیطی و فناوری پشتیبانی از حیات در ایستگاه فضایی در مقایسه با ماموریت شنژو ۶ در ۱۷ سال پیش است. او از بیش از ۱۰۰ روز کار و زندگی در فضا احساس خوبی داشت.