Gerdab.IR | گرداب

رونمایی AMD از تراشه جدید هوش مصنوعی

رونمایی AMD از تراشه جدید هوش مصنوعی
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۲

شرکت AMD از پردازشگر گرافیکی MI۳۰۰X رونمایی کرد که به‌طور خاص برای انجام پردازش‌های هوش مصنوعی به کار می‌رود. این پردازشگر رقیبی برای محصولات شرکت انویدیا خواهد بود.

به گزارش گرداب، قوی‌ترین پردازشگر گرافیکی AMD برای هوش مصنوعی با نام MI۳۰۰X در دنباله سال ۲۰۲۳ روانه بازار می‌شود. این تراشه بزرگ‌ترین رقیب تراشه‌های هوش مصنوعی انویدیا خواهد بود که درحال‌حاضر بیش از ۸۰ درصد بازار را در اختیار دارند.

AMD می‌گوید تراشه MI۳۰۰X و معماری CDNA برای مدل‌های زبانی بزرگ و دیگر مدل‌های پیشرفته هوش مصنوعی طراحی شده‌اند. این تراشه می‌تواند حداکثر ۱۹۲ گیگابایت حافظه داشته باشد، بنابراین بیشتر از انویدیا H۱۰۰ با حافظه ۱۲۰ گیگابایتی توانایی پشتیبانی از مدل‌های هوش مصنوعی را خواهد داشت.

این شرکت همچنین اعلام کرد که معماری جدیدی به‌نام Infinity را ارائه خواهد کرد که از ترکیب ۸ تراشه MI۳۰۰X در یک سیستم به‌وجود می‌آید. AMD نرم‌افزاری هم برای تراشه‌های خود ساخته است که معادل نرم‌افزار انویدیا برای دسترسی به قابلیت‌های هسته‌های CUDA است. این نرم‌افزار با نام ROCm مورد خطاب قرار گرفته است.

AMD هنوز قیمت تراشه جدید خود را اعلام نکرده است، اما اگر این محصول قیمتی کمتر از H۱۰۰ داشته باشد، می‌تواند به گزینه خوبی برای بسیاری از شرکت‌ها تبدیل شود. انویدیا H۱۰۰ احتمالاً قیمتی در حدود ۳۰ هزار دلار یا بالاتر خواهد داشت.

«لیسا سو»، مدیرعامل AMD خطاب به سرمایه‌گذاران و تحلیلگران اعلام کرد که هوش مصنوعی بزرگ‌ترین و راهبردی‌ترین فرصت رشد برای این شرکت است. او توضیح داد: «فکر می‌کنیم [بازار]شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی در دیتاسنتر‌ها با نرخ رشد ترکیبی سالانه بالغ بر ۵۰ درصدی، از چیزی حدود ۳۰ میلیارد دلار در سال جاری، به بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۷ برسد.»

یکی از مدیران واحد خدمات ابری آمازون (AWS) به رویترز اعلام کرده است که کسب‌وکار آن‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در دنیا درحال ارزیابی تراشه جدید AMD برای استفاده در دیتاسنتر‌های این شرکت است. البته آن‌ها هنوز تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده‌اند.

منبع: دیجیاتو