Gerdab.IR | گرداب

قلدری سایبری ۶؛

پرونده/ راهکار‌های والدین برای مقابله با قلدری سایبری

پرونده/ راهکار‌های والدین برای مقابله با قلدری سایبری
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۲

همانطور که استفاده از فناوری تکامل یافته، توانایی قلدری نیز افزایش یافته است. قلدری که زمانی محدود به مدرسه یا محله بود، اکنون به دنیای آنلاین منتقل شده است. قلدری از طریق استفاده از فناوری به عنوان «قلدری سایبری» شناخته می‌شود.

به گزارش گرداب، آزار و اذیت سایبری می‌تواند در هر جایی که تعامل اجتماعی آنلاین وجود دارد رخ دهد. به عنوان مثال، برخی از جوانان از رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های ویدیویی، پیامک یا برنامه‌های ناشناس برای قلدری جوانان دیگر، ارسال تصاویر شرم‌آور، اشتراک‌گذاری اطلاعات خصوصی یا ارسال پیام‌های تهدیدآمیز استفاده می‌کنند. دانش‌آموزان می‌توانند از دسترسی خود به تعداد زیادی مخاطب آنلاین استفاده کنند تا همسالان خود را تشویق کنند تا با شایعات و داستان‌های غیرواقعی به آن‌ها بپیوندند.

گام‌هایی که شما باید در زمانی که جوانان مورد آزار و اذیت آنلاین قرار می‌گیرند، بردارید:

اگر کودک یا نوجوانی به شما گفت که در فضای مجازی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد، از او حمایت کنید. آزار و اذیت سایبری اغلب یک تجربه منزوی است، و شما ممکن است اولین کسی باشید که آن‌ها در مورد آن صحبت کرده اند.

چه چیزی باید به کودک بگویید؟

 • این تقصیر تو نیست. مطمئن شوید که آن‌ها می‌دانند که نباید خودشان را سرزنش کنند.
 • تو تنها نیستی. بسیاری از کودکان احساس می‌کنند که هیچ کس نمی‌تواند کمک کند و هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.
 • این کار تو نیست که جلوی قلدری را بگیری. ما با هم کار خواهیم کرد. مهم است که جوانان و بزرگسالان هر دو در کار برای رسیدن به یک راه حل مشارکت داشته باشند.
 • هیچ کس سزاوار زورگویی نیست. همه دانش آموزان حق دارند که با آن‌ها با عزت و احترام رفتار شود.

وضعیت را مستند کنید و یک تاریخچه دقیق نگه دارید.

یکی از جنبه‌های منحصربه‌فرد آزار اینترنتی این است که شواهدی از آسیب‌هایی که کودک تجربه کرده را مستند می‌کند. ثبت دقیق این شواهد به هنگام برنامه ریزی برای حل این وضعیت کمک می‌کند. برای کودکانی که مورد آزار و اذیت سایبری قرار می‌گیرند، وسوسه‌انگیز است که پیام‌ها و سایر محتوای قلدری که برایشان ارسال می‌شود را حذف کنند، به‌خصوص اگر سعی در نادیده گرفتن آزار و اذیت داشته باشند. اما اگر بعداً نیاز به ارائه مدرکی مبنی بر آزار اینترنتی به والدین، مقامات مدرسه یا مقامات مجری قانون داشته باشید، ممکن است مشکل ساز شود. به یاد داشته باشید که اگر هیچ مدرکی از رفتار وجود نداشته باشد، اثبات آن تقریبا غیرممکن است.

وقتی کسی زورگویی سایبری می‌بیند چه باید بکند؟

اگر فرزند یا دانش آموز شما آزار و اذیت سایبری را می‌بیند، آن‌ها را تشویق کنید تا زمانی که احساس راحتی کردند اقدام کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که همسالان می‌توانند در مداخله در موقعیت‌های قلدری بسیار موثر باشند. در حالی که پاسخ‌های احتمالی شامل رویارویی مستقیم است، انجام این کار برای افراد در هر سنی می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که پاسخ مؤثرتر، حمایت از فرد مورد آزار و اذیت است. هنگامی‌که فردی مزاحمت سایبری را می‌بیند، پاسخ او می‌تواند این باشد:

 • چیزی مثبت در مورد فرد مورد نظر بنویسید
 • با فرد مورد آزار و اذیت تماس بگیرید و به او بگویید که تنها نیست
 • یک اسکرین شات از قلدری بگیرید و آن را به والدین یا بزرگسالان در مدرسه گزارش دهید
 • محتوای قلدری را به پلتفرم رسانه اجتماعی گزارش دهید و درخواست کنید که طبق دستورالعمل‌های جامعه پلتفرم حذف شود

چگونه سوابق آزار و اذیت سایبری را نگه دارید؟

بخش مهمی از پرداختن به وضعیت آزار و اذیت سایبری، مستندسازی آنچه اتفاق افتاده است. ممکن است فرزند یا دانش‌آموز شما بخواهد آنچه را که ارسال می‌شود حذف کند تا مجبور نباشد دوباره آن را ببیند، اما مهم است که فوراً شواهد قلدری را حذف نکنید، آن‌ها را تشویق کنید ابتدا اطلاعات را دریافت کنند. سوابق می‌تواند اثباتی دال بر آزار و اذیت سایبری به ارائه دهندگان رسانه‌های اجتماعی، پرسنل مدرسه یا مقامات اجرای قانون ارائه دهد.

بزرگسالان و جوانان می‌توانند برای ذخیره شواهد با یکدیگر همکاری کنند:

 • از رفتار‌های نامناسب در ایمیل‌ها، پیام‌های متنی، پست‌ها، صفحات وب سایت و عکس‌ها عکس بگیرید
 • در صورت لزوم مدارک را چاپ کنید
 • تا زمانی که نسخه‌ای حاوی تاریخ، هویت فرستنده و سایر اطلاعات مرتبط را تهیه نکرده اید، چیزی را حذف نکنید
 • مطمئن شوید که تاریخ و شرح هر حادثه قلدری که شخصاً اتفاق می‌افتد را نیز ثبت کنید.
 • کودک را تشویق کنید تا متن‌های آزاردهنده را برای شما یا بزرگسال مورد اعتماد دیگری ارسال کند تا کسی شواهد را پیگیری کند، اما کودک بتواند آن را از دستگاه خود حذف کند.

موانعی که برای کمک به نوجوانان در زمانی که شاهد قلدری در مدرسه یا آنلاین هستند شامل ترس از بدتر شدن اوضاع، ندانستن آنچه باید انجام دهند یا بگویند، ندانستن نحوه گزارش آن به صورت آنلاین، ترس از اینکه دیگران آن‌ها را مسخره کنند، ترس از آسیب دیدن است؛ و ندانستیم به چه کسی بگویم.

ایده‌هایی برای والدین

 • استفاده از ویژگی‌های ایمنی ارائه‌شده توسط ارائه‌دهندگان خدمات بی‌سیم و اینترنت یا سایت‌های رسانه‌های اجتماعی را در نظر بگیرید که به مسدود کردن یا مدیریت آزار سایبری کمک می‌کنند. تنظیمات حریم خصوصی با ویژگی‌های جدید محافظت از خانواده و کنترل والدین که برای ارائه راه‌حل‌های سفارشی برای آزار سایبری طراحی شده‌اند، همیشه در حال تغییر هستند.
 • همچنین می‌توانید تنظیمات حریم خصوصی را در حساب‌های آنلاین، برنامه‌های تلفن همراه، رایانه‌ها و تلفن‌های همراه فرزندتان مرور کنید.
 • از فرزندتان بخواهید فهرستی از حساب‌های آنلاین خود تهیه کند و بررسی کند که از میزان و نوع اطلاعاتی که با دیگران به اشتراک می‌گذارد (فیلم، عکس و غیره) راحت هستید.
 • به آن‌ها پیشنهاد دهید - پس از مستندسازی - محتوای مورد نظر خود را حذف، برچسب گذاری کنند یا پنهان کنند
 • حمایت از خود را ترویج دهید
 • یادگیری نحوه برقراری ارتباط با آنچه نیاز دارید یک مهارت قدرتمند برای جوانان است. حمایت از خود ـ که به معنای برقراری ارتباط از طرف خود، به اشتراک گذاشتن آنچه نیاز دارید و سپس اقدام کردن ـ در موقعیت‌های قلدری بسیار مهم است، زیرا ممکن است در تغییر آنچه برایشان اتفاق می‌افتد احساس ناتوانی کنند. بخشی از راه حل‌ها به بازگرداندن بخشی از قدرت به آن‌ها کمک می‌کند.
 • تشویق کودکان برای به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود به بازیابی اعتماد به نفس کمک می‌کند و به آن‌ها یاد می‌دهد که چگونه از خود دفاع کنند
 • یک راه حل کودک محور همچنین به کودک کمک می‌کند تا احساس مالکیت بر نتایج مثبت داشته باشد و آن‌ها را بیشتر در دستیابی به این نتایج مشارکت دهد.
 • به عنوان بزرگسالی که به دنبال راه‌هایی برای کمک به کودک است، مهم است که نه تنها مطلع باشید، بلکه یک برنامه نیز داشته باشید. چه آن‌ها مورد آزار و اذیت قرار گیرند، چه شاهد قلدری یا قلدری دیگران باشند، شما می‌توانید به ایجاد برنامه‌ای برای تغییر وضعیت کمک کنید.

گام‌هایی که باید در زمانی که جوانان شاهد آزار و اذیت سایبری هستند، بردارید:

ابتدا به کودک اجازه دهید تا بداند واکنش او چقدر می‌تواند قدرتمند و تاثیرگذار باشد. بسیاری از موقعیت‌های قلدری زمانی پایان می‌یابد که یک همسال مداخله کند، به این معنی که دانش‌آموزان نقش مهمی در پیشگیری از قلدری بازی می‌کنند. با این حال، بسیاری مطمئن نیستند که چگونه اولین قدم را بردارید، به خصوص آنلاین. به عنوان یک بزرگسال یا والدین قابل اعتماد، مهم است که به کودکان و نوجوانان توضیح دهید که قدرت کمک به دیگران را دارند. راه‌های موثر زیادی برای پاسخ دادن به زمانی که شاهد قلدری هستند وجود دارد، بنابراین فرزندتان را تشویق کنید تا کاری را که برای او مناسب است انجام دهد.

به آن‌ها ایده‌هایی برای اقداماتی که می‌توانند بصورت آنلاین انجام دهند، بدهید، مانند:

 • مشارکت نکنید. پست‌هایی را که باعث آزار و اذیت دیگران می‌شوند، لایک نکنید یا به اشتراک نگذارید. این پیام را می‌فرستد که آن‌ها با آنچه اتفاق می‌افتد موافق نیستند و توجه را از فردی که در حال زورگویی سایبری است دور می‌کند.
 • آن را گزارش کن. حتی اگر محتوا کودک را هدف قرار ندهد، همچنان می‌تواند آن را به سایت یا بزرگسال مورد اعتماد خود گزارش دهد.
 • با حمایت مثبت پاسخ دهید. اگر کودک در انجام این کار احساس راحتی می‌کند، و اگر این کار بی خطر است، به او توصیه کنید نظری ارسال کند که نشان دهنده
 • همبستگی با هدف باشد. از کودک بخواهید در مورد اینکه اگر مورد آزار و اذیت سایبری قرار می‌گرفت چه احساسی داشت فکر کند - آیا نمی‌خواهند کسی از آن‌ها حمایت کند؟ تصور کنید که یک نظر خوب در میان یکسری افراد پست چه تفاوتی می‌تواند ایجاد کند.
 • با فردی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد تماس بگیرید. فرزندتان می‌تواند به آن‌ها پیام خصوصی بفرستد و به آن‌ها اطلاع دهد که آنچه اتفاق می‌افتد اشتباه است، او سزاوار چنین رفتاری نیست و تنها نیستند.

گام‌هایی که باید در زمانی که جوانان دیگران را آزار و اذیت سایبری می‌کنند، بردارید:

اگر متوجه شدید که فرزند یا دانش آموز شما در حال آزار و اذیت سایبری دیگران است، مهم است که بدانید قلدری یک رفتار است و می‌توان آن رفتار را تغییر داد. کودکان به دلایل زیادی از جمله فشار همسالان، مورد آزار و اذیت شدن خود یا عدم درک تأثیر اعمالشان بر دیگران، آزار و اذیت سایبری می‌کنند.

با صحبت کردن با کودک و بررسی دلایل رفتار او شروع کنید.

این مکالمه باید به کودک این امکان را بدهد که:

 • در مورد احساس آن‌ها بحث کنید
 • اگر توسط شخص دیگری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، صحبت کنید
 • در مورد عوامل دیگری که ممکن است منجر به این رفتار شود صحبت کنید
 • بعد، همدلی، احترام و شفقت را آموزش دهید. کودکانی که مزاحم سایبری می‌شوند اغلب از احساس دیگران آگاهی ندارند. آن‌ها همچنین اغلب در درک اینکه کاری که ما آنلاین انجام می‌دهیم عواقب واقعی دارد، مشکل دارند. با آن‌ها در میان بگذارید که چگونه رفتار آنلاین آن‌ها می‌تواند بر احساس یا فکر دیگران تأثیر بگذارد. سعی کنید احساسات کودک را درک کنید و به او کمک کنید تا از احساس دیگران در هنگام آزار سایبری قدردانی کند. بگذارید کودک بداند که همه احساسات دارند و این احساسات مهم است.
 • سپس، انتظارات و پیامد‌های خود را واضح و منسجم بیان کنید. بگذارید کودک بداند که قلدری در هیچ شرایطی درست نیست و تحمل نخواهد شد. توضیح دهید که رفتار آن‌ها عواقبی در پی خواهد داشت. در مورد اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد دقیق باشید و اگر متوجه شدید که آن‌ها درگیر یک حادثه سایبری هستند، فوراً اقدام کنید.
 • در نهایت بازخورد مثبت بدهید و صبور باشید. تغییر رفتار به زمان نیاز دارد. با کودک صبور باشید، زیرا او راه‌های جدیدی برای مدیریت احساسات و تعارض می‌آموزد. هنگامی که کودک به خوبی از پس تعارضات آنلاین برمی‌آید یا راهی مثبت برای مقابله با احساسات خود پیدا می‌کند، تحسین و تمجید کنید. این نوع تقویت مثبت راه زیادی را طی می‌کند! نگرانی و حمایت خود را قابل مشاهده نگه دارید.

توصیه‌هایی که باید به کودک بدهید تا از آزار و اذیت سایبری دیگران توسط آن‌ها جلوگیری کنید

 • قبل از پست کردن فکر کنید اگر ناراحت، غمگین یا عصبانی هستید، برای ارسال یا پاسخ صبور باشید. به خودتان زمان بدهید تا آرام شوید، تا کاری را انجام ندهید که نتوانید آن را پس بگیرید.
 • هرگز چیزی را که از دانستن آن راحت نیستید به صورت علنی فاش نکنید. به یاد داشته باشید که وقتی چیزی را به صورت آنلاین به اشتراک می‌گذارید، به طور بالقوه توسط هر کسی، از جمله والدین و معلمان شما قابل مشاهده است.
 • وقتی در مورد شخص دیگری نظر می‌دهید، تصور کنید اگر کسی در مورد شما چنین چیزی بگوید چه احساسی خواهید داشت.

چگونه زورگویی سایبری بر دانش آموزان تأثیر می‌گذارد؟

 • توئین‌هایی که مورد آزار و اذیت سایبری قرار گرفتند، به اشتراک گذاشتند که این عمل بر احساسات آن‌ها در مورد خودشان (۶۹.۱ ٪)، دوستی آن‌ها (۳۱.۹ ٪)، سلامت جسمانی (۱۳.۱ ٪) و کار‌های مدرسه آن‌ها (۶.۵ ٪) تأثیر منفی گذاشته است.
 • آزار و اذیت سایبری می‌تواند منجر به مشکلات عاطفی جدی برای اهداف از جمله افسردگی، خشم و غم شود. کسانی که قربانی آزار و اذیت سایبری می‌شوند نشان می‌دهند که اغلب از رفتن به مدرسه می‌ترسند یا خجالت می‌کشند. علاوه بر این، تحقیقات ارتباط بین آزار و اذیت اینترنتی و اعتماد به نفس پایین، مشکلات خانوادگی، مشکلات تحصیلی، خشونت مدرسه و رفتار‌های بزهکارانه مختلف را آشکار کرده است.
 • کسانی که زورگوی سایبری هستند بیشتر احتمال دارد اضطراب، افسردگی، رضایت کمتری از زندگی، عزت نفس کمتری داشته باشند و با سوء مصرف مواد مخدر و الکل مواجه شوند.
 • انگیزه‌های پشت آزار و اذیت سایبری عبارتند از فقدان اعتماد به نفس یا تمایل به احساس بهتر در مورد خود، تمایل به کنترل، سرگرمی یافتن آن و تلافی
  اهداف قلدری سایبری شانس بیشتری برای تبدیل شدن به قلدر دارند، زیرا آزار و اذیت سایبری می‌تواند به قلدری انتقام جویانه به عنوان راهی برای مقابله منجر شود؛ و زورگویان سایبری در ازای آن خطر بیشتری در مورد آزار و اذیت شدن دارند که در نتیجه یک چرخه معیوب ایجاد می‌شود. زورگو بودن سایبری به افزایش بیست برابری هدف آزار سایبری نیز کمک می‌کند.
 • از آنجایی که آزار و اذیت سایبری می‌تواند به‌صورت ناشناس رخ دهد، زورگویان سایبری می‌توانند تهاجمی‌تر عمل کنند، زیرا احساس می‌کنند هیچ عواقبی در پی نخواهد داشت. در قلدری رودررو، قلدر می‌تواند تأثیر آن را هنگام وقوع حمله ببیند، در حالی که زورگویان سایبری نمی‌توانند هیچ یک از نتایج فوری را ببینند، که اغلب منجر به پرخاشگری بیشتر می‌شود.

والدین و مدارس با هم کار می‌کنند:

امروزه، بیشتر مدارس، آزار و اذیت اینترنتی را در خط مشی پیشگیری از قلدری خود لحاظ می‌کنند، چه در داخل یا خارج از مدرسه و چه در ساعات مدرسه اتفاق بیفتد. این خط‌مشی‌ها می‌توانند به جلوگیری از آزار سایبری کمک کنند و توضیح دهند که چگونه این رفتار آنلاین ممکن است بر فرزند شما در مدرسه تأثیر بگذارد.

وقتی یک موقعیت آزار و اذیت سایبری وجود دارد، درخواست ملاقات کنید:

اگر یک مربی، مربی یا مشاور هستید و متوجه شده اید که کودکی مورد آزار و اذیت سایبری قرار گرفته است یا به صورت آنلاین دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد، با والدین او ملاقات کنید. اگر والدین هستید، برای ملاقات و گفتگو در مورد وضعیت به مدرسه مراجعه کنید. این می‌تواند با یک معلم باشد، اما همچنین بپرسید که آیا مدیر، یک مددکار اجتماعی، یا یک مدیر باید حضور داشته باشد. در طول مکالمه یا جلسه، از مراحل زیر برای ترسیم طرح احتمالی برای مقابله با قلدری استفاده کنید.

 • مشکل را به وضوح شرح دهید
 • توضیح دهید که چگونه قلدری آنلاین بر کودک در حالت آفلاین و در تمام بخش‌های زندگی تأثیر می‌گذارد
 • اسنادی را که در اختیار دارید، مانند اسکرین شات‌ها یا پیام‌های متنی یا طرح اقدام دانش آموزی تکمیل شده کودک در برابر قلدری ارائه دهید
 • سیاست پیشگیری از قلدری مدرسه را مرور کنید
 • نظرات همه اعضا را در جلسه تشویق کنید
 • طوفان فکری (بدون قضاوت درباره ایده‌ها)
 • یک طرح توسعه دهید
 • مشخص کنید چه کسی مسئول یک عمل است و چه زمانی انجام خواهد شد
 • آن طرح را به صورت مکتوب بنویسید
 • یک جدول زمانی و معیار‌هایی برای ارزیابی موفقیت ایجاد کنید
 • پیگیری و گزارش نتایج