Gerdab.IR | گرداب

زارع‌پور: سرعت اینترنت موبایل تقریبا دو برابر شده است

زارع‌پور: سرعت اینترنت موبایل تقریبا دو برابر شده است
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سایت اسپیدتست سایتی است که هرماه سرعت اینترنت موبایل و ثابت همه کشور‌ها را اعلام می‌کند و از ابتدای دولت تاکنون سرعت اینترنت موبایل تقریبا دو برابر شده است.

به گزارش گرداب، عیسی زارع پور در حاشیه افتتاح نمایشگاه الکامپ در جمع خبرنگاران درباره سرعت اینترنت و اطلاعات سایت اسپیدتست اظهار کرد: این سایت، سایتی است که هر ماه سرعت اینترنت ثابت و موبایل همه کشور‌ها را اعلام می‌کند، اول دولت بر اساس همین سایت اسپیدتست سرعت میانه اینترنت موبایل ۱۸ مگابیت بر ثانیه بود که الان ۳۵.۶ است و این نسبت به اول دولت تقریبا دو برابر شد.

وی افزود: اینترنت ثابت البته رشد کمی داشته، چون ۱۰ سال است که بر روی آن سرمایه گذاری نشده است. پروژه توسعه فیبر نوری منازل کسب و کار‌ها را که شروع کردیم، هدف همین است و سرعتی که ما آرزو داریم، سرعت‌های ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه است. در حال حاضر پروژه فیبر نوری در ۱۰۰ شهر شروع شده و ان شاالله تا پایان دولت امکان ارایه چنین سرویسی را برای ۲۰ میلیون خانوار فراهم می‌کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اقدامات لازم در حوزه تجارت الکترونیک بیان کرد: یکی از بستر‌های اصلی که در بحث توسعه تجارت الکترونیک وجود دارد، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور است. درحال حاضر ما در وزارت ارتباطات به دنبال این هستیم که زیر ساخت‌های پرسرعت و با کیفیت و امن را تا دور افتاده‌ترین نقاط روستایی برای مردم عزیز فراهم کنیم که بستر کسب و کار‌های اینترنتی، اقتصاد دیجیتال و تجارت الکترونیکی فراهم شود.

زارع پور تصریح کرد: در حال حاضر نزدیک ۹۲ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار به شبکه متصل شده اند و حدود ۴۳۰۰ روستا در مدت ۲۱ ماه گذشته متصل شده اند که می‌توان گفت معادل چهار سال گذشته است. ان شاءالله تا پایان امسال تمام روستا‌های بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهیم کرد تا این ظرفیت ایجاد شود که هر کسی در دور افتاده‌ترین روستا قرار دارد، امکان استفاده از سکو‌های داخلی جهت خرید و فروش برایش فراهم باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شعار امسال نمایشگاه آینده بهتر برای اقتصاد دیجیتال است، ادامه داد: دولت برای بهتر شدن آینده اقتصاد دیجیتال در برنامه هفتم توسعه یک بسته خوبی در نظر گرفته است. هدف گذاری صورت گرفته که سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کشور که حدود ۷.۸ است، به ۱۵ درصد برسد. برای اینکه به این افق برسیم، دولت برنامه منسجمی در برنامه هفتم توسعه پیش بینی کرده و یکی از سر فصل‌های اصلی برنامه هفتم توسعه اقتصاد دیجیتال است. در فصل ۱۳ در قالب چند ماده مهم دولت توسعه اقتصاد دیجیتال در پنج سال آینده را معماری کرده است.

زارع پور تاکید کرد: در آنجا مشخص شده است که وزارت ارتباطات در مدت شش ماه سند توسعه اقتصاد دیجیتال کشور را در قالب مصوباتی که شورای عالی فضای مجازی داشته تهیه کنند و به تصویب هیات وزیران برسد. تمام دستگاه‌های کشور مکلف شده اند که ظرف سال اول برنامه یعنی از شهریور امسال تا شهریور سال آینده، برنامه هوشمندسازی، تحول دیجیتال و توسعه اقتصاد دیجیتال را تهیه کنند و به تصویب هیات وزیران برسد.

به گفته او در این برنامه گفته شده که باید فناوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء توجه کنند. در بخش صنعت، معدن، کشاورزی و پزشکی مکلف شدند از فناوری‌های نوین استفاده کنند؛ وزارت ارتباطات هم مکلف شده زیر ساخت‌های لازم را برای این کار فراهم کند. همچنین سایر وزارت خانه‌ها مانند آموزش و پرورش، علوم و کار مکلف شده اند برنامه ملی توسعه حمایت‌های مورد نیاز اقتصاد دیجیتال را ظرف شش ماه به تصویب هیات وزیران برساند.

وی تصریح کرد: به صورت کلی بسته خوبی در نظر گرفته شده است و همچنین قرار است در دستگاه‌های اجرایی مرکز تحول دیجیتال و نو آوری تاسیس شود.

زارع پور درباره همکاری‌های بین المللی توضیح داد: یکی از راهبرد‌های ما برای توسعه اقتصاد دیجیتال بازار سازی برای محصولات پر حوزه سخت افزار، نرم افزار و حتی پلتفرم است. جوانان ایرانی اقدامات بسیاری انجام داده اند و ما این ظرفیت را داریم که بتوانیم محصولات و خدمات فنی_ مهندسی را صادر کنیم. در شش ماه گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار قرارداد بین شرکت‌های ایرانی و خارجی منعقد شده است و ما این مسیر را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم زمینه صادرات محصولات فنی- مهندسی را بر بستری که دولت فراهم می‌کند، فراهم کند. همچنین ما در تیرماه اجلاس وزاری عضو سازمان اکو را در تهران خواهیم داشت و از وزرای ارتباطات برخی کشور‌ها دعوت شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هر چقدر نیاز به پهنای باند بین الملل باشد، ما فراهم می‌کنیم. روز جمعه ۲.۵ ترابیت بر ثانیه ظرفیت کشور قطع شد، اما بلافاصله جایگزین شد، چون ما سه برابر ظرفیت کشور اینترنت فراهم کرده‌ایم؛ بنابراین هر چقدر نیاز کشور باشد از پهنای باند داخلی گرفته تا خارجی ما قطعا فراهم می‌کنیم و وظیفه ما هست.

وی در ادامه سخنانش تأکید کرد: ما در وزارت ارتباطات تلاش می‌کنیم که زیرساخت ارتباطی کشور را توسعه دهیم و بهترین‌ها را برای شرکت‌های استارتاپ فراهم کنیم و با هرگونه اختلالی مخالفیم و کوچک‌ترین اختلالی را در شبکه ارتباطی کشور بر نمی‌تابیم و شب و روز تلاش در این زمینه تلاش می‌کنیم.

زارع پور در پایان گفت: نظر فنی ما در وزارت ارتباطات این است که برخی از پلتفرم‌ها باید رفع فیلتر شوند.