Gerdab.IR | گرداب

محدودیت استفاده نوجوانان از فضای مجازی در فرانسه

محدودیت استفاده نوجوانان از فضای مجازی در فرانسه
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۴۰۲

لایحه محدودیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کاربران زیر ۱۵ سال در پارلمان فرانسه تصویب شد.

به گزارش گرداب، نمایندگان مجلس فرانسه در روز‌های اخیر لایحه محدودیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کاربران زیر ۱۵ سال را تصویب کردند. پارلمان فرانسه قانون جدیدی را تصویب کرد که در آن پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند TikTok و Instagram باید سیستم‌های تأیید سن اجباری را اجرا کنند و رضایت صریح والدین را برای کاربران ۱۵ سال به بالا دریافت کنند. این اقدام در بحبوحه سرکوب فزاینده بین‌المللی بر روی پلتفرم‌های عدم حمایت از حریم خصوصی برای کاربران صورت می‌گیرد.

قانون جدید جدیدترین تلاش دولت فرانسه برای محافظت از خردسالان در برابر پیامد‌های ناخواسته استفاده از اینترنت است. هدف آن کاهش زمان نمایش کودکان، محافظت از آن‌ها در برابر محتوای مضر آنلاین مانند محتوا‌های غیراخلاقی و محافظت از آن‌ها در برابر آزار و اذیت سایبری و سایر جرایم فضای مجازی است. همچنین بر مسائل بهداشت روان ناشی از استفاده بیش از حد از رسانه‌های اجتماعی، مانند ماهیت اعتیاد آور و استاندارد‌های زیبایی دست نیافتنی آن، که یک مشکل فزاینده در بین دختران نوجوان بوده است، تمرکز شده است.

این مصوبه همچنین به والدین اجازه می‌دهد که حساب‌های کاربری کودکان زیر ۱۵ ساله خود را در شبکه‌های اجتماعی به حالت تعلیق درآورند.

مجلس فرانسه در مصوبه خود، این الزام را برای پلتفرم‌هایی مانند «اسنپ‌چت»، «تیک‌تاک» یا «اینستاگرام» در نظر گرفته است. پس از تصویب لایحه محدودیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کاربران زیر ۱۵ سال در مجلس ملی فرانسه، مجلس سنا هم به آن رأی مثبت داد.

هنوز تاریخ دقیقی برای اجرای رسمی قانون جدید اعلام نشده است، زیرا همچنان در انتظار تایید کمیسیون اروپا است. پس از اجرایی شدن این قانون، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یک سال فرصت خواهند داشت تا با این سیاست برای کاربران جدید مطابقت داشته باشند و دو سال دیگر برای اعمال آن برای کاربران فعلی فرصت دارند.