Gerdab.IR | گرداب

تجهیزات فیبرنوری برای انتقال داده بومی‌سازی شد

تجهیزات فیبرنوری برای انتقال داده بومی‌سازی شد
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۲

مهندسان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با بومی‌سازی تجهیزات فیبر نوری برای انتقال داده، توانستند محصولی قابل رقابت با نمونه‌های اروپایی به بازار کشور معرفی کنند.

به گزارش گرداب، اکرم رمضانی‌نژاد، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان درزمینه تحقیقاتی این شرکت را تجهیزات ارتباطی فیبر نوری دانست و گفت: از سال ۹۱ فعالیت خود را آغاز کردیم و موفق به بومی‌سازی و تولید انواع مدیاکانورتر و همچنین سوییچ‌های صنعتی PoE شدیم.

وی با بیان اینکه این شرکت با تولید سوئیچ‌های صنعتی ۸ پورت و مدیا کانورتر و SFP، دانش‌بنیانی آن احراز شد، اظهار کرد: سوئیچ شبکه ۸ پورت وظیفه هدایت پهنای باند اتصال شبکه به دستگاه‌های سیمی شبکه مختلف مانند رایانه‌ها، انواع گوشی ویپ، دوربین‌های شبکه و برخی نقاط دسترسی بیسیم را بر عهده دارد.

رمضانی‌نژاد در این باره توضیح داد: این محصول یکسری ماژول‌های فیبرنوری است که در سوئیچ‌ها استفاده می‌شود و به عنوان نوعی رابط، بین سوئیچ‌ها و تجهیزات فیبرنوری، عمل انتقال دیتا را انجام می‌دهد و دیتا‌های الکتریکی را تبدیل به فیبر نوری و بر عکس می‌کند.

رمضانی‌نژاد ادامه داد: این محصول یک تجهیز PoE سوئیچ ۸ پورت، سری صنعتی و مدیریتی بوده که علاوه بر ارتباط بین سیستم‌ها و ایجاد یک شبکه واحد و مدیریت آن از طریق پروتکل‌های لایه +۲، توان مورد نیاز دستگاه‌های مبتنی بر استاندارد PoE (IEEE ۸۰۲۸۰۲.۳af/at) را نیز تأمین می‌کند. در پنل جلویی این محصول ۸ پورت شبکه Rj۴۵ با سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ Mbps و دو پورت SFP به صورت آپلینک با سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ Mbps تعبیه شده است و همچنین دارای LED نشانگر وضعیت کارایی دستگاه است.

مدیر عامل این شرکت خاطر نشان کرد: در پنل بالایی محصول نیز درگاه برق ورودی قرار گرفته که این درگاه از دو منبع به صورت همزمان پشتیبانی می‌کند. این دستگاه مدیریتی بوده و می‌توان از طریق WEB, CLI, SSH و... آن را مدیریت کرد.

وی تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های مثبت این محصول علاوه بر ظرفیت و پهنای باند بالا، تضمین حفظ داده در کلیه شرایط است. سوئیچ Sepitam-PI۲۰۸G-DFM این اطمینان را به ما می‌دهد که در توپولوژی رینگ با استفاده از استاندارد‌های پیشرفته، حفاظت از داده‌ها به نحوی انجام می‌شود که در صورت قطع یک نقطه از شبکه، داده‌ها ظرف کمتر از چند میلی ثانیه احیاء خواهد شد.

مجری طرح با بیان اینکه این شرکت برای اولین بار اقدام به تولید و بومی‌سازی سخت‌افزار و نرم‌افزار این نوع سوئیچ‌ها در کشور کرده است. کیفیت این محصول از نمونه‌های چینی بالاتر است، ولی می‌توانیم با نمونه‌های اروپایی این محصول رقابت کنیم.

به گفته وی این محصول در هر صنعتی که سیگنال را بر بستر فیبر نوری انتقال دهند و سوئیچ کنند و انتقال دیتا را انجام دهند، کاربرد دارد؛ از این رو این محصول در صنایعی، چون نفت، گاز، پتروشیمی و راه آهن و حمل و نقل و جا‌هایی که دوربین‌های مدار بسته استفاده می‌شود، می‌تواند به عنوان سرویسی برای انتقال داده مورد استفاده قرار گیرد.

رمضانی‌نژاد با بیان اینکه این محصول تا ۵ سال گذشته وارداتی بوده است، گفت: مزیت اصلی ما ارائه خدمات پس از فروش است.