Gerdab.IR | گرداب

پاسخ وزیر ارتباطات به سوالات و مطالبات مردمی

پاسخ وزیر ارتباطات به سوالات و مطالبات مردمی
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات برای سومین‌بار با حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری به‌صورت بی‌واسطه به سئوالات و مطالبات مردم پاسخ داد.

به گزارش گرداب، در راستای دستور رئیس‌جمهوری به وزرا، معاونان و مدیران دولتی به‌منظور گفت‌وگوی مستقیم با مردم، عیسی زارع‌پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- دیروز(یکشنبه، ۱۸ تیر) در برنامه «پاسخگویی برخط و ارزیابی عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» که در مرکز ارتباطات مردمی برگزار شد، حضور یافت به سوالات مردم پاسخ گفت.

زارع‌پور با اشاره به ظهور هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء، گفت: با آمدن فناوری‌های جدید، چون اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، خانه هوشمند، شهر و کشور هوشمند به‌وجود می‌آید بنابراین در چنین شرایطی اگر کشوری از خود سکو‌ها و دارایی‌های دیجیتال نداشته باشد، انگار موجودیت ندارد و عملا دیگران از خارج کشور برای او تصمیم می‌گیرند.

وی افزود: تصور کنید که به جای پلتفرم‌های جابه‌جایی مسافر بومی همچون اسنپ و تپسی نسخه‌های آمریکایی مثل اوبر در کشور فعال بودند و اگر این سکو‌های خارجی فقط یک نصف روز نمی‌خواستند که در کشور سرویس دهند، چه شرایطی به‌وجود می‌آمد؟ حتما میلیون‌ها نفر دچار مشکل می‌شدند و ما به عنوان دولت نمی‌توانستیم حقوق مردم را حفظ کنیم.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: دنیای آینده دنیای پلتفرم‌ها و سکو‌های دیجیتال است و در آن دنیا اگر کشوری دارایی دیجیتال نداشته باشد موجودیت ندارد.

وی به دو قانونی که اخیرا در اتحادیه اروپا در مورد پلتفرم‌های اینترنتی به تصویب رسیده اشاره کرد و افزود: دو قانون «خدمات دیجیتال» و «بازار دیجیتال» که از ابتدای سال آینده در اتحادیه اروپا اجرایی می‌شود، قوانین بسیار سختی را برای سکو‌هایی که در اروپا فعال هستند، شامل می‌شود تا بتوانند حاکمیت خود را در فضای مجازی نیز حفظ کنند چراکه همه، نسبت به مرز‌های فضای مجازی خود حساس هستند.

زارع پور با اشاره به تلاش وزارت ارتباطات برای رفع تحریم‌های مدعیان آزادی، به سرویس ۴۰۳ دات آنلاین اشاره کرد و افزود: کسانی که ادعا می‌کنند در کنار مردم ایران هستند، با تحریم، دسترسی برنامه‌نویسان و نخبگان ما را به هزاران سایت و سرویس پرکاربرد، مسدود کرده‌اند و ما در وزارت ارتباطات با کمک بخش خصوصی راهکار‌هایی برای دور زدن این تحریم‌ها ایجاد کرده‌ایم و این سرویس‌ها را در دسترس کاربران قرار دادیم تا مردم کمتر از فیلترشکن استفاده کنند.

وزیر ارتباطات با بیان این‌که معتقدم بخشی از پلتفرم‌هایی که در گذشته فیلتر شده نیاز به بازنگری دارند، خاطرنشان کرد: آقای رییس جمهور نیز در حکم دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی آورده‌اند که در سیاست‌ها و مصادیق فیلترینگ باید بازنگری شود که این مسیر را هم دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در زمان فیلترینگ تلگرام در سال ۱۳۹۷، هیچ گزینه داخلی جوابگو نبود، افزود:، اما با کار پرفشار و شبانه روزی جوانان و متخصصان داخلی و فراهم کردن زیرساخت‌ها توسط وزارت ارتباطات، امروز جایگزین‌ها در کشور وجود دارند و می‌توانیم ادعا کنیم که نمونه‌های داخلی از برخی نمونه‌های خارجی بهتر هستند.

زارع‌پور با اشاره به گزارشات یک سال گذشته مرجع بین‌المللی اسپیدتست، خاطرنشان کرد: حدود یک دهه است که وضعیت اینترنت ثابت در کشور تقریبا بهبودی پیدا نکرده است و این جایگاه خوبی برای ارتباطات کشور بخصوص در حوزه ثابت نیست.

وزیر ارتباطات با بیان این‌که تمام دنیا به سمت بردن ارتباطات به روی فیبرنوری حرکت می‌کند چراکه سرعت‌هایی که فیبر در اختیار ما می‌گذارد گاه تا چند صد برابر قبل است، گفت: از همین رو پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها را در کشور شروع کردیم و در شهر‌هایی که این پروژه شروع شده به سرعت‌های چندصدمگابیت بر ثانیه‌ای رسیدیم.

وی با اشاره به اینکه پروژه FTTx باید ۱۰ سال پیش شروع می‌شد، افزود: پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب وکارها، کار سختی است چرا که به هماهنگی اجزای مدیریت شهری، چون شهرداران، شورا‌های شهر، فرمانداران و استانداران نیاز دارد، اما با وجود گستره کار، در چند صد شهر این پروژه را شروع کردیم و ان‌شاء‌الله تا پایان سال چیزی حدود ۸ میلیون خانوار تحت پوشش قرار می‌گیرند و وضعیت اینترنت ثابت و حتی موبایل حتما بهتر می‌شود.

وزیر ارتباطات درباره مطالبات معوقه کارکنان شرکت مخابرات ایران توضیح داد: مسائل داخلی شرکت مخابرات به عنوان یک شرکت خصوصی به وزارت ارتباطات مرتبط نیست، ولی از نماینده خود در هیات مدیره شرکت مخابرات این مورد را پیگیری می‌کنیم.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی با اشاره به موضوع دریافت وام از صندوق نوآفرین افزود: برای دریافت وام از این صندوق در استان بعد از تایید درخواست، باید به تایید کارگروه کشوری هم برسد و همچنین بر اساس بند الف تبصره ۱۸ قانون باید شغلی بر اساس کد بیمه تامین اجتماعی ایجاد شود تا امکان پرداخت وام اشتغالزایی وجود داشته باشد.

زارع پور بعد از دریافت شکایت یکی از روستاییان کشور درباره وضعیت نامناسب مکالمه و اینترنت در روستای توده‌زن بروجرد، گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده روستای توده‌زن در برنامه بهبود کیفیت ارتباطات ما قرار دارد و تا پاییز سال جاری مشکل ارتباطات این روستا حل می‌شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه تعهد ما در هر روستا یک اپراتور است، گفت: هر فردی در روستا‌ها با یک سیم کارت از هر اپراتور می‌تواند به صورت رایگان رومینگ اپراتور دیگری شود.

بر اساس این گزارش، در ارتباط مستقیمی که وزیر ارتباطات با تعدادی از هموطنان سراسر کشور داشت، موضوعاتی، چون فیلترینگ، مخابرات، ارتباطات روستایی، وام اشتغال، ایده‌های نو مطرح شد که وزیر ارتباطات دستورات لازم برای پیگیری را صادر کرد.