Gerdab.IR | گرداب

پیشرفت ۷۵ درصدی شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال

پیشرفت ۷۵ درصدی شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال
تاریخ انتشار : ۲۷ تير ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات در حال حاضر ۶۳ درصد رشد داشته و تا پایان سال این رشد به ۷۵ درصد می‌رسد.

به گزارش گرداب، عیسی زارع پور در آئین معرفی برگزیدگان نهمین جشنواره ملی فاوا که امروز ظهر در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد با اشاره به طرح اینترکانکشن پلتفرم‌ها گفت: بسیاری از کشور‌ها از جمله کشور‌هایی که در اجلاس اکو حضور داشتند درخواست ایجاد طرح اینترکانکشن داشتند که در حال رایزنی برای ایجاد این طرح و ارتباط پلتفرم‌های ایرانی با کشور‌های دیگر هستیم.

وی با اشاره به یکی از محور‌های اصلی جشنواره فاوا یعنی شبکه ملی اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات در ابتدای دولت سیزدهم ۲۴ درصد پیشرفت داشت و در حال حاضر به ۶۳ درصد رسیده است.

وزیر ارتباطات گفت: معیار اعلام این پیشرفت‌ها مشخص است چرا که مرکز ملی فضای مجازی ناظر شبکه ملی اطلاعات است و ۱۲۰ شاخص قابل سنجش برای این منظور وجود دارد که به راحتی می‌توان این پیشرفت را ارزیابی کرد.

زارع پور ادامه داد: چارچوب مشخصی برای پایاش شبکه ملی اطلاعات مشخص شده و من طبق پایشی که هر هفته از شبکه ملی اطلاعات دارم می‌گویم در حال حاضر پیشرفت ۶۳ درصد است و تا پایان سال ۷۵ درصد پیشرفت خواهد داشت.

وی با اشاره به برگزاری این جشنواره بعد از ۴ سال گفت: امیدوارم امسال این جشنواره محل نمایش دستاورد‌ها و توانمندی‌های ارتباطی در یک سال گذشته شود این وقفه کمک کرد و امیدواریم این عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم وفراخوان جشنواره دهم زودتر صادر شود و در سال آینده یعنی ۲۲ تیر ماه سال آینده جشنواره دهم برگزار شود.

وزیر ارتباطات با تاکید به دائمی شدن دبیرخانه جشنواره تصریح کرد: دبیرخانه باید یک دبیرخانه دائمی داشته باشد که دائم در حال ارزیابی است و حرکت‌های بزرگ را در کشور شناسایی و هرسال از طریق جشنواره آن را به مردم معرفی کنند و محلی برای تبلیغ و ترویج و معرفی دستاورد‌ها باشد.

وی افزود: ویژگی که امسال تاکید کردم این بود که حتما از ظرفیت بخش خصوصی در داوری‌های جشنواره فاوا استفاده شود که اتفاق افتاد و همه مشارکت داشتند.

زارع پور به پروژه فیبر نوری اشاره کرد و افزود: در حال حاضر نزدیک به سه و نیم میلیون خانوار در ۱۰۰ شهر تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند و این امکان وجود دارد که ظرف یک ماه سرویس فیبر نوری برای آن‌ها فراهم شود این اتفاق خیلی مهمی هست که تا پایان دولت برای همه رخ خواهد داد و همه شهر‌ها تحت پوشش فیبر نوری قرار خواهند گرفت.

وی افزود: در حال حاضر ۸۰ درصد شهر‌ها تعیین تکلیف شدند یعنی اپراتور آن‌ها مشخص شده و علاوه بر مخابرات، ۸ اپراتور دیگر امروز برای سرعت‌های چند صد گیگابایتی مردم تلاش می‌کنند.

زارع پور عنوان کرد: با محدودیت‌های پیش آمده ظرفیت‌های پیام رسان داخلی افزایش پیدا کرد، به گونه‌ای که سکو‌های داخلی ماهانه ۴۰ میلیون کاربر و روزانه ۲۰ میلیون نفر از آن‌ها استفاده می‌کنند. در نمایشگاه اجلاس کشور‌های عضو سازمان اکو برخی ۶۰ شرکت حضور داشتند که برای آن‌ها جالب توجه بود و پس از دو محدودیتی که سال گذشته براساس دستور نهاد‌های ذی صلاح ایجاد شده ظرفیت‌های پیام رسان داخلی افزایش پیدا کرد، به گونه‌ای که سکو‌های داخلی ماهانه ۴۰ میلیون کاربر و روزانه ۲۰ میلیون نفر از آن‌ها استفاده می‌کنند.

وی همچنین گفت: در نمایشگاه اجلاس کشور‌های عضو سازمان اکو ۶۰ شرکت حضور داشتند که برای آن‌ها جالب توجه بود و برخی از آن‌ها ابراز تمایل کردند که از برخی سکو‌ها در کشور خود استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:در حوزه دولت هوشمند با اتحاد وزارت ارتباطات و سازمان اداری و استخدامی اقدامات خوبی در این زمینه شده است که می‌توان به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اشاره کرد. درحال حاضر ۲۰ میلیون کاربر احراز هویت شده اند و درحال حاضر ۹۸ درصد دستگاه‌ها به این پنجره متصل شده اند و ۳۰۰۰ خدمت از این طریق به مردم ارایه می‌شود.

زارع پور در ادامه گفت: در بخش فضایی درتلاش هستیم از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کنیم و فضا را برای ورود بازیگران بخش خصوصی فضایی ایجاد کنیم. در یک دهه ۷پرتاپ داشتیم، اما در ۲۰ ماه گذشته ۷ پرتاب داشتیم که قابل تقدیر است.