Gerdab.IR | گرداب

دستور کاخ سفید به فیسبوک درباره حذف اخبار ضدآمریکایی

دستور کاخ سفید به فیسبوک درباره حذف اخبار ضدآمریکایی
تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۴۰۲

ایمیلی در آوریل ۲۰۲۱ از یک کارمند فیس بوک به زاکربرگ ارسال شده که با اشاره به این پلتفرم بیان می‌دارد که با «فشار مستمر از سوی ذینفعان خارجی از جمله کاخ سفید» برای حذف محتوای «دلسرد کننده» در مورد واکسن کرونا مواجه شده است.

به گزارش گرداب، به تازگی اسنادی محرمانه از سوی یکی از نمایندگان مجلس امریکا، درز شده که نشان می‌دهد کاخ سفید محتوای فیس بوک رسانه اجتماعی شرکت متا را با توجه به مقتضیات و منافع خود دستکاری می‌کند.

جیم جردن، یکی از نمایندگان مجلس امریکا از اوهایو در رشته‌ای از توییت‌ها، فاش کرد که دولت بایدن فیس بوک را تحت فشار قرار داده است تا نظرات محافظه کارانه را سانسور کند. بر این اساس، شرکت متا تحت مستقیم فشار جو بایدن حساب افراد «دوجین اطلاعات نادرست» را در فیس بوک و بسیاری از صفحات و حساب‌های خود رادر اینستاگرام حذف کرد.

او این افشاگری را با استناد به اسنادی تحت عنوان «فایل‌های فیس بوک» که تاکنون منتشر نشده و در احضاریه کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا مطرح شده، انجام داده است. این اسناد و اسناد دیگری که به تازگی برای کمیته ارائه شده است، ثابت می‌کند که بایدن از اختیارات خود برای وادار کردن فیس‌بوک به سانسور آمریکایی‌ها سوءاستفاده کرده و مانع گفتمان آزاد شده است.

بر طبق اظهارات جردن، آن‌ها تنها پس از اینکه کمیته اعلام کرد قصد دارد مارک زاکربرگ را مورد سوال قرار دهد، توسط فیس بوک در اختیار کمیته قرار گرفته است.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا نشستی را برای روز پنجشنبه برنامه ریزی کرده بود تا تصمیم بگیرد که آیا زاکربرگ را به دلیل تحقیر کنگره نگه دارد یا نه، با این استدلال که مدیر عامل میلیاردر متا عمدا از پیروی از احضاریه ارسال شده توسط کمیته در ماه فوریه در ارتباط با کمیته فرعی منتخب امتناع کرده است.

جردن در ادامه رشته توئیت خود تصریح کرد که فیس‌بوک و اینستاگرام با سانسور، سیاست‌های تعدیل محتوای خود را در نتیجه «فشار غیرقانونی» از سوی دولت بایدن تغییر دادند.

او بیان داشت، متا تحت فشار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که در ژوئیه ۲۰۲۱ رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک را عاملی برای انتشار اطلاعات نادرست واکسن کووید و در نتیجه کشتار مردم معرفی کرده، قرار گرفته بود. بر همین منوال، این شرکت کمتر از یک ماه از تیم‌های خط مشی محصول خود خواست تا برخی از سیاست‌ها را برای مقابله با کووید و اطلاعات نادرست واکسن تغییر داده و تهاجمی‌تر کنند.

اسناد مرتبط با این موضوع، شامل ایمیلی در آوریل ۲۰۲۱ از یک کارمند ناشناس فیس بوک به زاکربرگ و شریل سندبرگ، مدیر عامل سابق متا است که با اشاره به این پلتفرم بیان می‌دارد که با «فشار مستمر از سوی ذینفعان خارجی از جمله کاخ سفید» برای حذف محتوای «دلسرد کننده» در مورد واکسن کووید ۱۹ مواجه شده است.

جردن نیز ایمیلی در همان ماه را از اندی اسلاویت، مشاور ارشد سابق بایدن خطاب به نیک کلگ، رئیس فیسبوک در امور جهانی، منتشر کرد که در آن از اینکه فیس بوک یک میم با عنوان «شما یا یکی از عزیزانتان واکسن کووید را مصرف کردید؟ شما ممکن است حق داشته باشید...» را حذف نکرده بسیار خشمگین شده بود.

کلگ در آن زمان استدلال کرد که حذف این پست نمونه‌ای از نقض و تهاجم به مرز‌های آزادی بیان است.

بر اساس این اسناد، مدیران فیس‌بوک ظاهراً به این درخواست پاسخ دادند و به شرکت پیشنهاد کردند که روابط خود با کاخ سفید را دوباره جمع‌بندی و بررسی کند.

جردن در پایان، همکاری فیس بوک را دلیل توقف بازخواست کمیته، بر شمرد و متذکر شد که اگر این شرکت به تعهد خود برای همکاری کامل با تحقیقات کمیته پایبند نباشد، دوباره مورد بازخواست قرار خواهد گرفت.

با توجه به این رویداد، می‌توان نتیجه گرفت که محتوای رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک بر اساس سیاست‌های کاخ سفید، تنظیم می‌گردد و انتشار صرف هر مطلبی تحت عنوان آزادی بیان که شعار این پلتفرم هاست، معنایی ندارد. حال مشخص است که کاخ سفید تا جایی آزادی شبکه‌های اجتماعی را موجه می‌داند که در راستای منافع آن بوده و کارکرد قابل ملاحظه‌ای برای تامین آن داشته باشند.