Gerdab.IR | گرداب

اعطای پروانه‌های یکپارچگی شبکه و خدمات ارتباطی به هفت اپراتور

اعطای پروانه‌های یکپارچگی شبکه و خدمات ارتباطی به هفت اپراتور
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات پروانه‌های یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی موسوم به UNSP را به هفت اپراتوری که پیش‌تر به طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب‌وکار‌ها پیوسته بودند، اهدا کرد.

به گزارش گرداب، اردیبهشت پارسال بود که در تفاهم‌نامه‌هایی توسعه دسترسی به شبکه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها میان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و ۹ شرکت ارایه کننده خدمات ارتباطاتی دارندگان پروانه متقاضی دریافت الحاقیه مذکور به امضا رسید.

بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات در خصوص همگرایی پروانه‌های ثابت و سیار و الحاقیه‌های بعدی آن، اپراتور‌های تلفن همراه می‌توانند در صورت اخذ این پروانه جدید به سرمایه‌گذاری در حوزه ارتباطات ثابت وارد شوند. اما باتوجه به برنامه وزارت ارتباطات در ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها تا پایان کار دولت، این مصوبه مورد بازنگری قرار گرفت و محتوای آن متناسب با هدف تعیین شده حوزه توسعه ارتباطات ثابت تغییر کرد تا ارائه دهندگان خدمات ارتباطی ثابت هم بتوانند با دریافت این پروانه به پروژه ملی «فیبرنوری منازل و کسب و کارها» بپیوندند.

اپراتور‌های دارای شبکه ارتباطی نیز می‌توانند با دریافت الحاقیه پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی، کلیه خدمات این صنعت را به مشترکان ارائه دهند و دیگر لازم نیست پروانه جداگانه‌ای دریافت کنند. اعطای پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی به هفت اپراتور در کشور نقطه عطفی در تاریخ ارتباطات کشور است تا مسیر توسعه ارتباطات مبتنی بر فیبرنوری در کشور هموار شده و از این پس به مرور شاهد ارائه خدمات ارتباطی با کیفیت با سرعت‌های چند صد و حتی چند گیگابیت بر ثانیه در جای جای کشور باشیم. با وجود چنین زیرساخت پرسرعت و با کیفیتی، زمینه لازم برای ظهور کسب و کار‌ها و خدمات دیجیتال جدید در کشور فراهم خواهد شد.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها تاکنون برنامه عملیاتی تعهدی اپراتور‌ها در ۲۹ استان و ۱۱۱۸ شهر نهایی شده است و مابقی شهر‌ها نیز تا پایان دی ماه ۱۴۰۲ تعیین تکلیف می‌شود. تا الان در ۱۱۳ شهر مجوز شهرداری برای شروع عملیات اجرایی اخذ شده و در ۱۰۴ شهر و ۲۰ استان عملیات اجرایی توسط اپراتور‌های متعهد آغاز شده است. مطابق برنامه ریزی‌های صورت گرفته تا پایان امسال ۸ میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار می‌گیرند و تا پایان کار دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۴ این میزان به ۲۰ میلیون خانوار می‌رسد.

براساس اطلاعات منتشره در سایت IranFTTx.ir تا امروز سه میلیون و ۲۶۳ هزار و ۱۳۷ خانوار در سراسر کشور تحت پوشش قرار گرفته اند و در روند عملیات اجرایی صورت گرفته توسط اپراتور‌های صاحب پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی، شهر ایلام در استان ایلام، شهر‌های چالوس، خرم آباد و عباس آباد در استان مازندران، بندرچارک و کیش در استان هرمزگان و شهر قم در استان قم بیشترین پیشرفت را دارند.

امروز (سه شنبه) در مراسمی با حضور عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- و امیر لاجوردی -قائم مقام وزیر در امور ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- و تعدادی از مدیران رگولاتوری، نخستین پروانه‌های یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی موسوم به UNSP به مدیران عامل هفت اپراتور ارتباطی واگذار شد.

بر همین اساس در مراسم امروز که در وزارت ارتباطات برگزار شد، شرکت‌های آسیاتک، پیشگامان، ایرانسل،‌های وب، فناپ، صبانت و مدیرعامل شاتل به عنوان هفت اپراتوری که پیش‌تر به طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب و کار‌های پیوسته بودند، از وزیر ارتباطات پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی را دریافت کردند.