Gerdab.IR | گرداب

برنامه‌های وزارت ارتباطات برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین

برنامه‌های وزارت ارتباطات برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین
تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۴۰۲

با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی، مهم‌ترین برنامه‌های وزارت ارتباطات برای تسهیل ارتباط زائران تا کربلا اعلام شده است.

به گزارش گرداب، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در ابتدای هفته‌ای که گذشت اعلام کرد به منظور ارائه تسهیلات ارتباطی برای زوار اربعین حسینی اینترنت وای فای رایگان در پایانه‌های مرزی چذابه و شلمچه در استان خوزستان، مهران در استان ایلام، خسروی در استان کرمانشاه و همچنین تمرچین در استان آذربایجان غربی و باشماق در استان کردستان نصب و راه‌اندازی شده است.

طبق گفته وی اقدامات مهمی در خصوص توسعه و پایداری شبکه از قبیل تامین مسیر‌های فیبرنوری اصلی و فرعی، تامین باتری و دستگاه‌های تولید برق رزرو در زمان قطع برق و نصب سایت‌های سیار پرتابل در نقاط مختلف با هدف افزایش پوشش خدمات ارتباطی زائران اربعین حسینی، تمهیدات لازم برای پایدار بودن شبکه مخابراتی، ارائه خدمات زیرساختی به دستگاه‌های خدمت رسان و همچنین اقدامات غیر فنی نظیر تامین اسکان و امکانات رفاهی همکاران زائر در شهر‌های مرزی با کشور عراق انجام شده است.

از سوی دیگر شرکت ملی پست هم مهم‌ترین اقدامات خود را برای این مراسم اعلام کرد؛ این شرکت درصدد است از طریق تعامل با هلال احمر کشور نذورات دارویی مردم را جمع‌آوری برای موکب‌ها در داخل مرز کشور ارسال کند. همچنین همانند سال گذشته قرار است خدمات سامانه پست یافته به زائران ارائه شود در واقع ۱۴ پایگاه در مسیر نجف و کربلا برای این موضوع تعریف شده و یک کلیپ هم با زبان عربی در این زمینه تولید شده و کشور عراق وعده داده است که آن را جهت راهنمایی بیشتر پخش کنند.

در این راستا، سازمان فناوری اطلاعات ایران هم اعلام کرد که به طور جدی ارائه خدمت با استفاده از ابزار‌های فناورانه به زائران اربعین حسینی را دنبال می‌کند، در همین رابطه جلسه بررسی چالش‌های شرکت‌های پرداخت یاری ارز اربعین با حضور معاون وزیر ارتباطات و نماینده بانک مرکزی برگزار شد. در این جلسه، شرکت‌ها و پلتفرم‌هایی که در حوزه پرداخت و تبادل ارز به مناسبت فرارسیدن رویداد اربعین فعالیت دارند، چالش‌ها، دغدغه‌ها و پیشنهاد‌های خود را مطرح کردند و خواستار تسریع فرآیند، تسهیل در روند پرداخت و مبادله ارز برای زائران شدند.

در کنار شرکت‌های زیر مجموعه وزارت ارتباطات، اپراتور‌های تلفن همراه به رسم هر ساله خدماتی را که قرار است در اختیار زائران قرار دهند اعلام کردند. اپراتور اول تلفن همراه اعلام کرده است به منظور رفاه حال زائرین اربعین حسینی، ضمن معرفی بسته‌های رومینگ ویژه پیاده‌روی اربعین، تعرفه ویژه (کاهش یافته) رومینگ عراق شامل «مکالمه»، «پیامک» و «اینترنت همراه» مشترکان خود را اعلام کرد.

برقراری دو لینک مستقیم ارتباطی ایران و عراق در ایام اربعین دیگر خبری بود که در این هفته منتشر شد. در این نشست محمد جعفرپور - مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت، درباره ارتباطات اربعین امسال به رایزنی با طرف عراقی اشاره کرد و گفت: برای اولین بار دو لینک مستقیم با کشور عراق ایجاد کرده‌ایم که کیفیت ارتباطات را افزایش می‌دهد؛ به طوری که برقراری ارتباط میان دو کشور، ۱۹ میلی ثانیه طول می‌کشد.

با نزدیک شدن به پایان هفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که برای پاسخگویی به سوالات برخی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، اعلام کرد: یک خبر خوب در خصوص اربعین برای زائران حسینی دارم؛ با تلاشی که همکاران ما انجام دادند و با تعامل خوب وزیر ارتباطات عراق هم سیم‌کارت‌های عراقی و هم اینترنت عراقی و هم رومینگ اپراتور‌های داخلی امسال ارزان‌تر و با کیفیت‌تر نسبت به سال گذشته در اختیار زائران قرار خواهد گرفت.