Gerdab.IR | گرداب

جمع‌آوری داده‌های کاربران توسط ایکس

جمع‌آوری داده‌های کاربران توسط ایکس
تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۴۰۲

در گزارشی جدید فاش شده شبکه اجتماعی ایکس جزئیات بیوتریک، داده‌های مربوط به مشاغل و تحصیلات کاربران را جمع‌آوری می‌کند.

به گزارش گرداب، اکنون پلتفرم مذکور یک سیاست حریم خصوصی جدید منتشر کرده که طبق آن ایکس از این داده‌ها همراه اطلاعات خصوصی دیگر برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کند.

در بخش سیاست‌های حریم خصوصی به طور شفاف اشاره شده این شرکت قصد دارد اطلاعات جمع آوری شده را همراه داده‌های موجود برای آموزش الگوریتم‌های یادگیری ماشینی به کار گیرد.

به طور دقیق‌تر در متن مربوط به این سیاست آمده است: ما از اطلاعاتی که جمع آوری می‌کنیم و همچنین اطلاعاتی که به طور عمومی وجود دارد، برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی یادگیری ماشینی خود برای مقاصد گفته شده استفاده می‌کنیم.

ماسک نیز این تغییر را تایید، اما تاکید کرد فقط اطلاعاتی که به طور عمومی موجود است، جمع آوری خواهند شد و هیچ گونه اطلاعات خصوصی یا پیام‌های شخصی (دایرکت مسج) جمع آوری نمی‌شود.

شبکه اجتماعی ایکس هیچ برنامه بلندپروازانه‌ای در حوزه هوش مصنوعی را اعلام نکرده است، اما ایلان ماسک مالک این پلتفرم طرح‌هایی در این زمینه دارد. او اخیرا یک شرکت به نام xAI تاسیس کرده تا ماهیت واقعی جهان را درک کند؛ بنابراین احتمالا داده‌های بیومتریک و اطلاعات مرتبط کاربران برای یک هدف قابل دستیابی به کار می‌روند.

البته یک گزینه دیگر نیز وجود دارد. ماسک اخیرا از بلندپروازی‌های خود برای رقابت با لینکدین سخن گفته بود. او مدعی شده بود این سایت شغل یابی جالب نیست و نسخه ایکس جذاب‌تر خواهد بود؛ بنابراین این امر شاید توضیحی برای جمع آوری تاریخچه تحصیلات و مشاغل کاربران فراهم کند.

البته گزینه سومی نیز وجود دارد. ایکس در حال حاضر درآمد تبلیغاتی زیادی ندارد، بنابراین فروش داده‌های کاربران راهی ساده برای درآمدزایی است. با این وجود هیچ شواهدی مبنی بر این امر وجود ندارد.

پیش از این توئیتر داده‌های جمع آوری شده از کاربران را به سود خود و نه طرف‌های ثالث استفاده می‌کرد.