Gerdab.IR | گرداب

اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها در ۲۰۰ شهر

اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها در ۲۰۰ شهر
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات با حضور در جمع نمایندگان، ولی فقیه در دانشگاه‌های سراسر کشور به تشریح دستاورد‌های وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم پرداخت.

به گزارش گرداب به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در جمع نمایندگان، ولی فقیه در دانشگاه‌ها در مشهد به تشریح اقدامات و دستاورد‌های وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم در حوزه‌های مختلف از جمله توسعه شبکه ارتباطی و توسعه دسترسی ارتباطی پرداخت.

وزیر ارتباطات در این جلسه با بیان اینکه از روز نخست شبکه ملی اطلاعات را محور همه برنامه‌های قرار دادم، گفت: شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات را به مسؤولیت خودم تشکیل دادم که هر هفته جلسات آن به صورت منظم برگزار می‌شود و میزان پیشرفت پروژه از ۲۳ درصد در ابتدای دولت سیزدهم، امروز به حدود ۶۳ درصد رسیده است.

زارع پور با اشاره به اینکه بر اساس اسناد بالادستی، شبکه ملی اطلاعات یک شبکه پرسرعت و باکیفیت و امن است باید در سراسر کشور ایجاد شود تا روی آن خدمات مختلفی به مردم ارائه شود، تصریح کرد: در معماری شبکه ملی اطلاعات ۳۰ هدف تعیین شده است که برای تحقق آن‌ها ۷ کلان پروژه تعریف شده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه یکی از این کلان پروژه‌ها زیرساخت ارتباطی است، خاطرنشان کرد: درحالیکه در دنیا ۷۰ درصد ترافیک مصرفی مردم روی شبکه ثابت است، اما در ایران با عدم توسعه شبکه ثابت پرسرعت که کاری سختی است، همه نیاز کشور به سمت استفاده از شبکه همراه برده شده است بطوری که هم اکنون ۷۰ درصد نیاز مردم از طریق ارتباط موبایل تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه برای رفع این مشکل پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها تعریف کردیم، افزود: بر این اساس هدف گذاری شد تا در اقدامی بزرگ در پایان کار این دولت ۲۰ میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار بگیرند و تا الان در ۵۰۰ شهر تفاهم صورت گرفته است و عملیات اجرایی در حدود ۲۰۰ شهر کار شروع شده است و در ۸۰ تا ۹۰ شهر نیز کار به پایان رسیده است و به فضل اللهی تا پایان کار دولت سیزدهم برای ۸۰ درصد خانوار‌های شهری دسترسی به اینترنت پرسرعت فیبرنوری فراهم می‌شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه الان میانگین سرعت دسترسی به اینترنت پرسرعت در کشور ۱۲ مگابیت بر ثانیه است، گفت: با اجرای این پروژه به سرعت‌های ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی پیدا می‌کنیم.

در این جلسه وزیر ارتباطات در خصوص اقدامات صورت گرفته برای حمایت از توسعه پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی و توسعه صنعت فضایی توضیحاتی ارائه کرد.

در پایان این جلسه سوالاتی از سوی حاضران در جلسه مطرح شد که زارع پور در پاسخگویی به آن‌ها به تشریح اقداماتی که در حوزه‌های مختلف صورت گرفته، پرداخت.