Gerdab.IR | گرداب

ویدئوهای یوتیوبی و اینستاگرامی یک خانواده را به کام مرگ کشاند!

ویدئوهای یوتیوبی و اینستاگرامی یک خانواده را به کام مرگ کشاند!
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۴۰۲

زندگی در دل طبیعت، وقتی آن را از طریق ویدئو‌های آموزشی یوتیوبی و اینستاگرامی می‌بینیم، ممکن است از دور آسان به نظر برسد، با این حال واقعیت کاملاً متفاوت است، با این حال سرنوشت غم‌انگیز یک خانواده آمریکایی داستان متفاوتی را نشان می‌دهد.

به گزارش گرداب، تماشای ویدئو‌های آموزشی از ساختن سرپناه چوبی و زندگی به تنهایی در طبیعت می‌تواند مخاطبان را ترغیب به انجام آن کند، اما اگر این کار بدون آمادگی انجام شود، می‌تواند خطرات مرگباری را برای افراد به همراه داشته باشد.

زندگی در دل طبیعت، وقتی آن را از طریق ویدئو‌های آموزشی یوتیوبی و اینستاگرامی می‌بینیم، ممکن است از دور آسان به نظر برسد. با این حال سرنوشت غم‌انگیز یک خانواده آمریکایی داستان متفاوتی را نشان می‌دهد.

اوایل این ماه یک کوهنورد به طور اتفاقی اجساد ربکا ونس ۴۲ ساله به همراه خواهر ۴۱ ساله و پسر ۱۴ ساله‌اش را در یک چادر در دل طبیعت پیدا کرد.

این خانواده مدتی قبل‌تر بعد از تماشای یک سری ویدئو‌های یوتیوبی، که آماده شدن برای زندگی در طبیعت را آموزش می‌دادند، تلاش کردند به دور از انسان‌ها زندگی کنند.

به گفته خواهر ناتنی ربکا ونس، تروالا خارا، او در طول همه‌گیری کووید-۱۹ نگران وضعیت جهان بود و به همین خاطر تصمیم گرفت پسرش را بردارد و در طبیعت زندگی کند. با وجود آنکه اعضای خانواده تلاش کردند بی‌تجربه بودنشان را گوشزد کنند و جلوی آن‌ها را بگیرند، ربکا ونس به تحقیقات آنلاین و ویدئو‌های یوتیوبی برای آماده شدن جهت زندگی جدید متکی بود.

کریستین، خواهر ربکا، با این باور که حضور او ممکن است به آن‌ها کمک کند تا در طبیعت زنده بمانند، تصمیم گرفت به خواهر و خواهرزاده‌اش بپیوندد.

خارا، خواهر ناتنی، برای منصرف کردن آنان از این تصمیم خطرناک به آنان پیشنهاد کرده بود که می‌توانند برای آمادگی و تمرین آزمایشی به املاک کوهستانی او و همسرش بروند، اما دو خواهر اصرار داشتند که همه چیز روبه‌راه است. با این وجود یک پیام متنی در اواخر سال ۲۰۲۰ آخرین باری بود که کسی از این خانواده با دنیای بیرون ارتباط برقرار کرد، قبل از اینکه سرانجام جنازه‌شان در یک چادر توسط یک کوهنورد پیدا شود.

بازرسان می‌گویند که این خانواده ظاهراً شروع به ساخت یک سرپناه کرده بودند، اما نتوانسته بودند قبل از شروع زمستان آن را تکمیل کنند. در نتیجه احتمالا چادر تنها پناهگاه آن‌ها در یکی از سخت‌ترین زمستان‌های طبیعت کلرادو بوده است.

هرچند در اینترنت بسیاری ایده زندگی در طبیعت وحشی را جذاب می‌دانند، با این حال واقعیت کاملاً متفاوت است. زندگی انفرادی در طبیعت محتاج ایمن‌سازی اولیه و برخورداری از دستکم یک ژنراتور و یک مخزن گاز برای تامین سوخت محل اقامت است. این خانواده هیچ کدام از این وسایل را نداشتند.

مایکل بارنز، بازپرس منطقه، با بیان اینکه خانواده نگون‌بخت بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داده‌اند گفت: «آن‌ها کاغذ‌ها و بروشور‌های زیادی درباره طرز زندگی در فضای باز و جستجوی غذا با خود به همراه داشتند، اما به نظر می‌رسید وسائل همراهشان تنها از یک مغازه خواروبار فروشی تامین شده بود.»

به گفته کارشناسان این حادثه غم‌انگیز نشان می‌دهد آب و هوا هرچه که باشد، تامین سرپناه مطمئن قبل از شروع زندگی در طبیعت حیاتی است. در حقیقت تماشای یک ویدئوی آنلاین از ساخت یک کلبه چوبی، با ساختن یک سرپناه امن و گرم برای خودتان در واقعیت متفاوت است.

رسانه‌های اجتماعی و آموزش‌های ویدیوئی این شیوه زندگی را آسان و قابل کنترل جلوه می‌دهند، اما باید دانست شخصی که یک کلبه کابینی زیبا و راحت را می‌سازد، تجربه قابل توجهی دارد. همینطور پناهگاهی که او می‌سازد ممکن است در آب و هوای معتدل با زمستان‌های معتدل باشد. این در شرایطی است که ساخت سرپناه در ارتفاعات و در زمستان‌های سخت آن‌طور نیست که ساده به نظر می‌رسد.

در واقع افرادی که در طبیعت بزرگ نشده‌اند نمی‌دانند زنده ماندن در آن تا چه میزان سخت است. تامین غذا از شکار مانند گذشته رایج نیست، ولی حتی اگر کسی بخواهد چنین کاری کند برای آن به برنامه‌ریزی، دانش، تمرین و تجهیزات مناسب نیاز دارد. این در حالی است که بازرسان می‌گویند این خانواده نه تنها هیچ اسلحه‌ای با خود به همراه نداشتند، بلکه اسباب و وسائل ماهی‌گیری نیز در کمپ آنان یافت نشد.

نقش تجهیزات و تدارکات برای زندگی و فعالیت در طبیعت آنجا مشخص می‌شود که بدانیم طبق گزارش آژانس حیات وحش آمریکا، شکارچیان در این کشور سالانه بیش از ۷ میلیارد دلار برای تجهیزات سلاح گرم، مهمات، تجهیزات تیراندازی با کمان، طعمه‌ها و سایر وسایل ضروری هزینه می‌کنند.

اما برای زندگی انفرادی در طبیعت به چه مهارت‌هایی نیاز است؟

در حالت ایده‌آل، مردم نباید تحت تأثیر رسانه‌های اجتماعی قرار بگیرند. آن‌ها باید تحقیقات مستقلی انجام دهند و قبل از شروع، خود را برای این روش جدید و چالش‌برانگیز زندگی آماده کنند. برای مثال، یادگیری نحوه لباس پوشیدن مناسب و اجتناب از آلوده شدن به حشره کنه هنگام پیاده‌روی، مهارتی است که قبل از رفتن به طبیعت به آن نیاز دارید.

درک آب و هوا و محیطی که قرار است به آنجا بروید و همچنین اطمینان از داشتن سرپناه، سوخت، غذا و آب بسیار مهم است. کشت سبزیجات غذایی ایده بسیار خوبی است، اما افراد باید ابتدا نحوه کار در یک مکان گرم و امن را بیاموزند. آن‌ها باید همچنین قبل از شروع ماجراجویی به خوبی مجهز شوند و در صورتی که منطقه از حیث غذایی غنی نیست، مهارت‌های بیشتری کسب کنند.

۱۳ درصد از خانواده‌های آمریکایی برای تخم‌مرغ مصرفی خود، مرغ نگهداری می‌کنند و با توت‌های سیاه مربا برای زمستان درست می‌کنند. پرورش سبزیجات ارگانیک معمولی نظیر گوجه فرنگی یا فلفل و طرز تهیه کود آلی برای این محصولات خانگی نیز چیز عجیبی نیست. از این لحاظ کارشناسان می‌گویند اگر کسی قصد زندگی در طبیعت را دارد، بهتر است ابتدا در همان محیط امن خانه‌اش، شروع کند و سپس قصد خود را توسعه دهد.

شاید اگر آن خانواده چنین اقداماتی را می‌کردند، جانشان نجات می‌یافت.

منبع: سیتنا