Gerdab.IR | گرداب

تامین زیرساخت‌های صنایع شهر هوشمند

تامین زیرساخت‌های صنایع شهر هوشمند
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۲

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اتکای حداکثری به اقتصاد دانش‌بنیان و سهم حداکثری در اقتصاد کشور برای اقتصاد دانش‌بنیان در دستور کارمان قرار دارد و جذب سرمایه، تامین ابزار و صنایع شهر هوشمند را در حوزه فن‌آوری با همکاری وزارت راه و شهرسازی پیگیری می‌کنیم.

به گزارش گرداب، بابک احمدی در نشست خبری دومین رویداد ملی «صنعت دانش‌بنیان، انقلاب صنعتی چهارم و شهر هوشمند» با اشاره به اینکه ماموریت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران همواره پیشرو بودن در نوسازی صنایع است، اظهار کرد: این سازمان فن‌آوری و دانش جدید را وارد صنایع کرده و مشارکت در سرمایه‌گذاری و کاهش ریسک‌پذیری را پیگیری می‌کند.

وی افزود: این سازمان متولی هوشمندسازی شهر نیست، اما صنعت شهر هوشمند را به خط کرده و در اختیار مدیریت شهر تهران و شهرداری قرار می‌دهد؛ از این رو حوزه‌های محوری حمل و نقل، تغییر اقلیم در صنایع مرتبط، شهر هوشمند و صنایع پتروشیمی مرتبط با دانش‌بنیان‌ها، صنعت آب و سایر موارد را دنبال می‌کنیم.

معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایدرو با بیان اینکه اتکای حداکثری به اقتصاد دانش‌بنیان و سهم حداکثری در اقتصاد کشور برای اقتصاد دانش‌بنیان در دستور کارمان قرار دارد، تاکید کرد: جذب سرمایه، تامین ابزار و صنایع شهر هوشمند را در حوزه فن‌آوری با همکاری وزارت راه و شهرسازی پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به برگزاری دومین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان، انقلاب صنعتی چهارم و شهر هوشمند در دوم آذرماه یادآور شد: هدف اصلی‌مان از برگزاری این همایش، جریان سازی در بدنه دولتی و خصوصی در خلق ایده‌ها، عملیاتی کردن آن و در نهایت تجاری سازی و صنعتی سازی است.

احمدی با تاکید بر اینکه توافق کلان و حمایت برای اجرای سه زیرساخت صنعت دانش بنیان در دستور کار قرار دارد، ادامه‌داد: باید هدایت پژوهش‌ها را از نقطه دانشگاهی شروع و تا رسیدن به مرحله تجاری‌سازی از آن‌ها حمایت کنیم. برای تحقق این راهبرد نیاز به هماهنگی و توافق با وزارت علوم و فناوری و معاونت علمی و دانش بنیان ریاست جمهوری است.

وی بیان‌داشت: باید از ظرفیت معافیت‌های مالیاتی، سرمایه‌گذاری و سایر موارد در هوشمندسازی صنایع بهره برد. از این رو سه زیرساخت بزرگ حمایت از شرکت‌های دانش بنیان از جمله نمونه سازی، ساخت سریع و تولید نیمه‌صنعتی را در دستور کار داریم.

معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایدرو در ادامه خاطرنشان کرد: فضا‌های صنعتی و زیرساخت‌ها را در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار داده و برای رسیدن آن‌ها به بلوغ، تجاری سازی می‌کنیم. امیدواریم این حمایت‌ها تبدیل به جریان‌سازی و ایده‌ها تبدیل به محصولات فناورانه شود.

وی با بیان اینکه شهر هوشمند بدون مدیریت اطلاعات و تکنولوژی‌ها معنا ندارد، یادآور شد: باید فرهنگ‌سازی در این عرصه ایجاد شود، همچنین یک موضوع جدی که باید بر روی آن کار شود هم افزایی و هماهنگی بین دستگاه‌های کشور است، ضمن اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسات مختلف بر موضوع شرکت‌های دانش بنیان تاکید کردند.

احمدی با اشاره به امضای تفاهمنامه‌ای در همین زمینه با دانشگاه شهید بهشتی، گفت: باید از ظرفیت‌های دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان در هوشمندسازی شهر و صنایع مربوطه بهره برد. در این زمینه ایدرو به‌منظور ایده‌سازی، با معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری همکاری می‌کند.

منبع: سیتنا