Gerdab.IR | گرداب

چند روستا به اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند؟

چند روستا به اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند؟
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۴۰۲

طبق آخرین اظهارات وزیر ارتباطات، در دولت سیزدهم تاکنون بیش از ۵۵۰۰ روستا به اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند و ۲۰۰۰ روستا نیز باقی مانده که تا پایان سال متصل می‌شوند.

به گزارش گرداب، فضای مجازی امروزه نقش پررنگی در زندگی روزمره افراد پیدا کرده و بسیاری از مردم کسب و کار دیجیتالی را به عنوان شغل خود انتخاب کرده‌اند؛ بنابراین همه ما یا مشتری این فضا هستیم یا فردی از خانواده ما ارائه دهنده خدمات در این فضاست. ارتباطات در عصر جدید یکی از حقوق اساسی انسان‌ها و جزو حقوق عمومی مردم محسوب می‌شود و ارتباطات دیگر امتیاز نیست و تبدیل به حق شده و باید عدالت در این حوزه رقم بخورد.

یکی از طرح‌هایی که می‌تواند روند اتصال روستا‌ها به اینترنت را تسریع می‌کند، شبکه ملی اطلاعات است که یکی از مهم‌ترین اهداف این شبکه را می‌توان برقراری عدالت اجتماعی با اتصال روستا‌ها به اینترنت نام برد. به عبارتی یکی از وعده‌های وزیر ارتباطات در سال ۱۴۰۰ دسترسی تمامی روستا‌های بالای ۲۰ خانوار به اینترنت پر سرعت بود.

در این راستا به تازگی- وزیر ارتباطات در ادامه دیدار‌های هفتگی خود با نمایندگان مجلس برای وضعیت ارتباطات در نقاط مختلف کشور با نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه، نماینده مردم بندرعباس، ابوموسی، حاجی آباد و بندرخمیر و نماینده مردم تاکستان گفتگو کرد.

زارع پور در ابتدا در دیدار با نماینده مردم بهشهر، نکاء و گلوگاه با اشاره به اینکه در این حوزه انتخابیه ۲۸ روستا فقط در دولت سیزدهم به اینترنت پرسرعت مجهز شده است، گفت: با این تعداد ۹۵ درصد روستا‌های بالای بیست خانوار این مناطق تحت پوشش قرار گرفته‌اند و ۲۶ روستای دیگر نیز تا دهه فجر سال جاری متصل یا بهبود کیفیت می‌یابند. برای این شهرستان‌ها ۱۸۱ کیلومتر فیبرنوری ابلاغ شده که تاکنون ۱۴۶ کیلومتر آن اجرا و بقیه نیز در دست اجراست.

همچنین او در دیدار با نماینده مردم بندرعباس، ابوموسی، حاجی آباد و بندر خمیر نیز به پوشش ۹۸ درصدی ۴۴۰ روستای بالای بیست خانوار این حوزه انتخابیه اشاره کرد و گفت از این تعداد ۸۴ روستا در دولت سیزدهم تحت پوشش قرار گرفته و ۳۱ روستا نیز تا دهه فجر سال جاری به اینترنت پرسرعت مجهز می‌شوند.

براساس اعلام وزارت ارتباطات، وی همچنین به پروژه توسعه ارتباطات در روستا‌ها نیز اشاره کرد و توضیح داد: در دولت سیزدهم تاکنون بیش از ۵۵۰۰ روستا به اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند و ۲۰۰۰ روستا نیز باقی مانده که تا پایان سال متصل می‌شوند.

لازم به ذکر است وی ماه گذشته با حضور در یک همایش از اتصال ۹۳ درصد روستا‌ها به اینترنت خبرداده بود و تا پایان سال همه روستا‌های بالای ۲۰ خانوار تحت پوشش قرار می‌گیرند.