Gerdab.IR | گرداب

اجرای طرح فیبر نوری در استان کرمان به اتمام رسید

اجرای طرح فیبر نوری در استان کرمان به اتمام رسید
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۴۰۲

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان گفت: اجرای فیبرنوری در کرمان با ۵۰۰ کیلومتر طی سه هفته در سه شیفت کاری به اتمام رسید که جزء بزرگترین پروژه‌های ارتباطی کشور محسوب می‌شود.

به گزارش گرداب، حسین ساجدی بعدازظهر امروز ۲۷ آذرماه در نشست خبری با محوریت اجرای فیبرنوری در کرمان اظهار کرد: در دولت سیزدهم باید ۸۰ درصد خانوار‌های شهری از فیبر منازل و کسب و کار‌ها برخوردار شوند.

وی با اشاره به الزامات اجرای فیبر نوری بیان کرد: ۲۰ میلیون خانوار در کشور بین ۹ اپراتور دارای مجوز تقسیم بندی و استان کرمان به شرکت‌های وب واگذار شد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری کرمان با اشاره به پیشتازی این استان در اجرای این طرح عنوان کرد: هماهنگی و اخذ مجوز از شهرداری سخت‌ترین مرحله اجرای این طرح است و طبق نرخ‌نامه، اپراتور باید برای اجرای هر متر فیبرنوری در مراکز استان‌ها ۱۰۰ هزار تومان و در شهرستان‌ها ۵۰ هزار تومان به شهرداری‌ها پرداخت کند تا شهرداری مجوز صادر کند، اما در شهر کرمان مقرر شد مشارکتی کار انجام شود و پیشنهاد شد که شهرداری‌ها از اپراتور پولی دریافت نکنند و پنج درصد درآمد فیبر نوری به شهرداری تعلق گیرد.

وی با اشاره به استفاده‌های غیرتجاری شهرداری برای پاسخ به نیاز‌های خود از فیبرنوری تصریح کرد: شهرداری‌ها می‌توانند مشارکتی یا براساس تعرفه پروژه فیبرنوری را در شهر خود اجرا کنند.

ساجدی بیان کرد: فیبرنوری در کرمان با ۵۰۰ کیلومتر طی سه هفته در سه شیفت با بیش از ۱۰۰۰ نفر به اتمام رسید که جزء بزرگترین پروژه‌های ارتباطی کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: اجرای فیبرنوری در شهر‌های دیگر از هفته آینده آغاز می‌شود و اگر شهرداری‌ها همکاری کنند کل شهر‌های استان کرمان تا پایان سال به فیبر نوری مجهز می‌شوند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان با تبیین خدماتی که می‌توان از طریق فیبر نوری به شهروندان ارائه داد، اظهار کرد: شهرداران مردم را از این سرویس محروم نکنند و از این فرصت طلایی استفاده کنند.

وی نارضایتی مردم را به حق دانست و بیان کرد: سختی دو سه ماه ارزش ۵۰ سال راحتی را دارد و تا سه ماه آینده آسفالت درست می‌شود. گفتنی است ظرف سه هفته آینده آزمایش فیبرنوری به اتمام می‌رسد و بلافاصله کانال‌های حفاری شده ترمیم و آسفالت می‌شوند.

ساجدی هزینه اجرای فیبرنوری در استان را حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: همه سایت‌های شهر کرمان به فیبر متصل می‌شوند و بستر ۵ G در استان آماده خواهد شد و با اجرای فیبرنوری سرعت اینترنت در ایرانسل پنج برابر و اینترنت ثابت ۸۰ برابر نسبت به ADCL موجود افزایش می‌یابد.

وی در واکنش به سخنان مطرح شده در شورای شهر کرمان عنوان کرد: ویب تکلیفی اپراتور یک داکت هفت کاناله است و اگر غیر از این انجام دهد، وزارتخانه پولی به آن اپراتور پرداخت نخواهد کرد و این‌ها لوله آب نیست بلکه داکت‌های هفت کاناله هستند و علاوه بر آن چند ویب دیگر هم کار شده تا بتوان کابل‌های پرظرفیت تری داخل آن‌ها گذاشت.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان ادامه داد: طبق قرارداد جمع آوری نخاله با شهرداری بود و به اندازه دو و نیم سالِ کرمان، پیمانکار در این مدت نخاله جمع آوری کرد.

وی با اشاره به راه‌اندازی دفتر منطقه‌ای ایرانسل در کرمان عنوان کرد: این اپراتور از تیرماه تا کنون ۸۶ سایت جدید در استان کرمان احداث کرده است و این درحالی است که ایرانسل در طول دولت قبل حدود ۱۲ سایت روستایی ۴ G روستایی در استان راه‌اندازی کرده بود.

ساجدی بیان کرد: از ماه آینده سرویس فیبرنوری در شهر کرمان بالا می‌آید و در ابتدا به صورت محدود و تا سال آینده پوشش کامل خواهیم داشت و در سال آینده با هزینه کم به مردم داده می‌شود.

وی در بخش دیگر سخنانش درباره اینترنت روستایی نیز گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تا امروز ۵۳۰ روستا به اینترنت پرسرعت با اعتباری بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان متصل شده است.

برخورداری ۹۰ درصدی روستا‌های بالای ۲۰ خانوار استان از اینترنت پرسرعت تا پایان ۱۴۰۳

این مقام مسئول خبر داد: استان کرمان از لحاظ تعداد روستا‌های متصل شده به اینترنت در رتبه اول قرار دارد.

ساجدی عنوان کرد: براساس تکلیف تا پایان برنامه توسعه ششم باید ۹۰ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار به اینترنت دسترسی داشته باشند که استان کرمان تاکنون به ۸۵ درصد رسیده و تا پایان سال آینده به بالای ۹۰ درصد خواهیم رسید، لذا سال ۱۴۰۳ تکلیف برنامه ششم این وزارتخانه در استان کرمان به اتمام می‌رسد.

وی با بیان این‌که ۱۰۰ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار در شهرستان‌های کهنوج و نرماشیر به اینترنت متصل شده‌اند، اظهار کرد: برخی روستا‌ها صعب‌العبورند یا به شبکه برق متصل نیستند و نمی‌توانیم به اینترنت پرسرعت متصل‌شان کنیم. برخی روستا‌ها در سال گذشته تحت پوشش ارتباطات ماهواره‌ای قرار گرفتند.

فعال شدن مجدد مرکز داده استان

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان اظهار کرد: مقرر شده دو اپراتور تلفن همراه ۲۸۰ سایت جدید در استان کرمان احداث کنند و با اجرای این پروژه‌ها پوشش اینترنت به حد مطلوب خواهد رسید.

وی تصریح کرد: احداث سایت برای اپراتور‌ها در شهر‌ها به لحاظ اقتصادی صرفه دارد، اما اجاره و عوارضی که شهرداری‌ها مشخص کرده‌اند عملا دیگر صرفه اقتصادی ندارند.

ساجدی از خاموش بودن سه ساله مرکز داده استان سخن به میان آورد و گفت: مرکز داده استان بازسازی شد و بزودی دیتا سنتر استان کرمان فعال می‌شود.

وی درخصوص اقتصاد دیجیتال نیز اظهار کرد: سند اولیه تهیه شد و از ابتدای سال آینده با کمک همه دستگاه‌های مرتبط اجرای آن کلید می‌خورد و به دنبال کسب ۱۰ درصدی از سهم اقتصاد دیجیتال کشور هستیم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان تصریح کرد: اقتصاد پایدار استان با فناوری رقم می‌خورد نه با صنعت پایدار و برای نخبگان فناوری در کشور‌های دیگر فرش قرمز پهن شده است.

وی بر لزوم راه‌اندازی کارخانه نوآوری در استان تاکید کرد و افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی کرمان جزء ضعیف‌ترین صندوق‌های کشور است و دلیلش ساختار اجرایی و مدیریتی آن است.