Gerdab.IR | گرداب

نشریه Cradle: خروج سرمایه‌گذار‌ها از شرکت‌های فناوری رژیم صهیونیستی

نشریه Cradle: خروج سرمایه‌گذار‌ها از شرکت‌های فناوری رژیم صهیونیستی
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۴۰۲

اقتصاد اسرائیل همچنان از جنگ با گروه‌های مقاومت فلسطینی در غزه ضربه می‌خورد.

به گزارش گرداب، بخش سرمایه‌گذاری پرریسک رژیم صهیونیستی (VC) از زمان آغاز جنگ بین تل‌آویو و گروه‌های مقاومت فلسطینی در غزه رکود شدیدی را ثبت کرده است. ثابت شده که این نزول ناگهانی یک دست انداز بی‌رحمانه در مسیر صنعت فناوری اسرائیل (یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی این رژیم) در کنار تولید و صیقل و برش الماس است.

«پایگاه رسانه‌ای گرداب جهت آگاهی و افزایش دانش مخاطبان خود به ترجمه و انتشار مطالبی در حوزه‌های مختلف فناوری اقدام می‌کند. انتشار مطالب به معنای تایید محتوای آن نیست».


در ماه اکتبر ۲۰۲۳، ۳۲۵ میلیون دلار بودجه در ۱۲۰ معامله در بخش VC اسرائیل سرمایه‌گذاری شد. به گفته مرکز تحقیقات IVC مستقر در تل‌آویو، این کاهش شدید را با مقایسه ۱ میلیارد دلار بودجه در ۲۳۲ معامله ثبت شده در سپتامبر ۲۰۲۳ می‌توان بهتر درک کرد. کاهش بودجه VC باعث تشویش نخبگان مالی اسرائیل شد، چون گروهی از سرمایه‌گذاران صندوقی را برای کمک به بخش فناوری فلج‌شده با نام Iron Nation راه‌اندازی کردند که تاکنون ۱۵۰ شرکت به آن ملحق شده‌اند.

گیل فریدلندر (Gil Friedlander)، یکی از بنیان‌گذاران این پروژه، گفت: «اقتصاد فناوری برای رژیم ما حیاتی است و ما تشویق می‌کنیم تا از طریق سرمایه‌گذاری، کمک مالی یا مشارکت، افراد بیشتری به ما بپیوندند». شیمی پرز (Chemi Peres)، پسر نخست وزیر و رئیس جمهور سابق اسرائیل، شیمون پرز (Shimon Peres)، نیز عضوی از این صندوق است. شیمون پرز اظهار کرد: «برخی از شرکت‌های نوپا در شرف تکمیل سرمایه‌گذاری و بستن قرارداد بودند و همه چیز خوب به نظر می‌رسید تا این که جنگ شروع شد».

او افزود که سرمایه‌گذاران منتظر هستند تا ببینند چه پیش می‌آید. آلن فلد (Alan Feld)، بنیان‌گذار شرکای Vintage Investment، می‌گوید: «واضح است که از زمان شروع جنگ مقدار سرمایه‌گذاری‌ها کاهش یافته است، نه این که به طور کامل به صفر رسیده باشد».

اقتصاد اسرائیل از زمان آغاز عملیات طوفان الاقصی ضربه شدیدی خورده است و اقتصاددانان می‌گویند که جنگ این رژیم را وارد رکود کرده است. هیچ جنگ قبلی که اسرائیل در آن شرکت کرده است، این چنین بر اقتصاد آن تأثیر نداشته است.

کیت کلارنبرگ (Kit Klarenberg)، ستون‌نویس Cradle، در رابطه با موفقیت‌های عملیات طوفان الاقصی نوشت: «اقتصاد شهرک نشین-استعماری تل آویو، متکی به انقیاد فلسطینیان، ممکن است با آینده‌ای نامطمئن روبرو شود که احتمالاً اثر دومینوی بعدی را با توجه به وضعیت به وجود آمده رقم خواهد زد».

با توجه به این که فناوری یکی از ستون‌های مهم اقتصاد رژیم صهیونیستی است، سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند علی رغم کاهش اخیر سرمایه‌گذاری‌های VC که بدتر از جنگ ۲۰۱۴ با غزه است، امیدوار باقی بمانند.