Gerdab.IR | گرداب

وزیر ارتباطات:

هیچ تکنولوژی جای ارتباطات پرسرعت فیبرنوری را نمی‌گیرد

هیچ تکنولوژی جای ارتباطات پرسرعت فیبرنوری را نمی‌گیرد
تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در آمریکا که ارتباطات ماهواره‌ای هم وجود دارد، کنگره این کشور برای توسعه فیبر نوری منازل آن، مبلغی ۴۰ میلیارد دلار تصویب کرده چراکه هیچ تکنولوژی نمی‌تواند جای ارتباطات پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری را بگیرد.

به گزارش گرداب، عیسی زارع پور در جلسه بررسی وضعیت پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌های استان البرز که با حضور مجتبی عبداللهی-استاندار این استان-برگزار شد، با اشاره به اهمیت و ضرورت این پروژه، تاکید کرد: پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها، زیرساخت ارتباطات کشور را تا دهه‌های آینده تامین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اجرای این پروژه در قانون بودجه و لایحه برنامه هفتم توسعه نیز قید شده است، افزود: بر اساس همین قوانین، اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها برای وزارت ارتباطات و تمامی دستگاه‌ها تبدیل به تکلیف شده است.

زارع‌پور با بیان اینکه عنوان می‌شود به جای فیبرنوری می‌توانیم از ارتباطات ماهواره‌ای استفاده کنیم، تصریح کرد: در کشور آمریکا که ارتباطات ماهواره‌ای هم وجود دارد کنگره این کشور برای توسعه فیبرنوری منازل آن مبلغی ۴۰ میلیارد دلار تصویب کرده چرا که هیچ تکنولوژی نمی‌تواند جای ارتباطات پرسرعت مبتنی بر فیبرنوری را بگیرد.

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه بعد از افتتاح فیبر نوری استان گلستان به پوشش ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار رسیده‌ایم، گفت: این در حالی است که فقط در حدود یک سال گذشته بیش از ۳.۵ میلیون پوشش در پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکار‌ها ایجاد شده است.

زارع پور با بیان اینکه هماهنگی و همکاری دستگاه‌های سطح استان، شرط موفقیت این پروژه است، تاکید کرد: اگر این هماهنگی و همکاری انجام شود ما می‌توانیم ظرف ۶ ماه آینده کل استان البرز را تحت پوشش شبکه فیبرنوری منازل و کسب وکار‌ها قرار دهیم.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: اجرای این پروژه چهره ارتباطات هر شهری را متحول می‌کند و به همین دلیل خود شهرداری‌ها باید پیگیر اجرای این پروژه در شهر خود باشند و اگر مذاکرات با شهرداری‌ها برای اجرای پروژه زمان بسیاری ببرد، چاره‌ای نداریم که این پروژه را در شهر‌های دیگری اجرا کنیم.

در این جلسه که شهردار کرج و مدیران اپراتور‌ها و معاونان و مدیران وزارت ارتباطات نیز حضور داشتند، وزیر ارتباطات به رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ماموریت داد تا ظرف ۱۰ روز آینده با شهرداری کرج به توافق نهایی برسد.

استاندار البرز نیز در این جلسه برای رفع مشکلات و موانع پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکار‌ها و همچنین توسعه ارتباطات روستایی استان اعلام آمادگی کرد و قول پیگیری موضوعات مطرح شده را داد.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، همچنین در این جلسه مهدی یوسف زاده، مدیرکل ارتباطات وفناوری اطلاعات استان البرز نیز گزارشی از آخرین وضعیت اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب‌و کار‌ها و توسعه ارتباطات در روستا‌ها را ارائه کرد.