Gerdab.IR | گرداب

حکم بازداشت سخنگوی متا صادر شد

حکم بازداشت سخنگوی متا صادر شد
تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

دادگاهی در مسکو دستور بازداشت غیابی اندی استون سخنگوی متاپلتفرمز را برای محاکمه‌ای صادر کرده که ۲ ماه دیگر درباره برخی اتهامات مرتبط با تروریسم برگزار می‌شود.

به گزارش گرداب، البته استون از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است. پس از آغاز درگیری‌های روسیه و اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی موضع این کشور نسبت به متا سختگیرانه‌تر شده است. علاوه بر آن پلتفرم‌های اجتماعی متا یعنی فیس بوک و اینستاگرام نیز پس از آغاز درگیری‌ها در روسیه ممنوع شده اند. پس از آن نیز متا به دلیل فعالیت‌های افراط گرایانه در روسیه مجرم شناخته شد.

وزارت کشور روسیه درباره اندی استون در اواخر سال گذشته میلادی تحقیقاتی را بدون اعلام کردن اتهامات آغاز کرد. دادگاه منطقه باسمانی مسکو اعلام کرد استون به ترویج فعالیت‌های تروریستی، فراخوان عمومی برای انجام فعالیت‌های تروریستی، تبلیغ تروریسم و همچنین فراخوان عمومی برای فعالیت‌های افراط گرایانه، متهم شده است.

کمیته تحقیقاتی روسیه در مارس ۲۰۲۲ میلادی اعلام کرد تحقیقات جنایی را درباره فعالیت‌های غیرقانونی کارمندان متا آغاز کرده و در همان زمان از استون نام برده و گفته شد وی ممنوعیت فراخوان برای خشونت علیه ارتش روسیه در پلتفرم هایش متا را برداشته و به این ترتیب فعالیت‌های افراط گرایانه را تحریک کرده است.