Gerdab.IR | گرداب

هشدار پنتاگون درباره خطر حذف آمریکا از رقابت با چین در فضا

هشدار پنتاگون درباره خطر حذف آمریکا از رقابت با چین در فضا
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۳

کارشناسان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هشدار دادند که واشنگتن با خطر از دست دادن رقابت جدید در فضا با چین مواجه است مگر این که صنایع فضایی آمریکا و متحدانش تقویت شوند و محدودیت‌های بروکراتیک کاهش یابند.

به گزارش گرداب، روزنامه واشنگتن تایمز نوشت: تحقیقات نیروی فضایی، آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی و واحد نوآوری دفاعی پنتاگون که نتایج آن روز دوشنبه منتشر شد نشان می‌دهد که چین به سرعت در حال توسعه اکتشاف و جنگ در فضا در شرایطی است که کاخ سفید دهه اخیر را «دهه‌ای تعیین کننده» در رقابت با چین نامیده است.

گزارش مقامات این سه سازمان که به تشریح نتایج یک کنفرانس سالانه در همین زمینه پرداخته است، مدعی می‌شود که پکن «همچنان رقیب راهبردی ما (آمریکا) در دهه‌های آینده باقی می‌ماند و تنها کشوری است هم قصد تغییر نظم بین المللی را دارد و هم به طور فزاینده‌ای از قدرت اقتصادی، نظامی و فناوری برای انجام این هدف برخوردار است».

واشنگتن تایمز نوشت این کنفرانس در ماه دسامبر با هدف یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از سلطه چین بر فضا برگزار شد و ادعا کرد که اگر آمریکا نقش پیشتاز کنونی خود در دولت و برنامه‌های فضایی غیرنظامی را از دست بدهد چنین اتفاقی رخ خواهد داد.

پنتاگون همچنین هشدار داد: «به نظر می‌رسد چین در مسیر پیشی گرفتن از واشنگتن به عنوان قدرت برتر فضایی تا سال ۲۰۴۵ یا حتی احتمالا زودتر از آن است مگر این که آمریکا اقدامات پیشگیرانه برای حفظ پیشتازی کشور (در این حوزه) اتخاذ کند.

این گزارش افزود: در حالی که رقابت‌های فضایی جهانی بار دیگر تشدید شده است، جهان تا سال ۲۰۶۰ می‌تواند شاهد رشد جوامع انسانی خارج از زمین، اقتصاد فضایی گسترش یافته و توازن قوا به نفع نقش پیشتاز آمریکا در سامان دهی به یک سیستم باز و آزاد باشد و این هدف در صورتی محقق خواهد شد که صنعت فضایی کنونی آمریکا تقویت شود.

در این گزارش همچنین آمده است که مشکل اصلی آمریکا «ناکارامدی بروکراتیک» است که مشکلاتی را برای نوآوری و رقابت فضایی ایجاد می‌کند.

این گزارش ۱۲۴ صفحه‌ای تحت عنوان «وضعیت پایگاه صنعتی فضایی ۲۰۲۳» به نگارش در آمده و به ارزیابی وضعیت نسبی آمریکا در مقابل چین در فضا می‌پردازد.

گزارش اخیر همچنین ادعا می‌کند که شرکت‌هایی مانند «اگزوآنالیتیک» (ExoAnalytic) در سال جاری فعالیت و مانور‌های راهبردی آشکار ماهواره‌های دشمن، یعنی ماهواره یعنی ماهواره «شیان -۲۳» (Shijian-۲۳) چین را مشاهده کردند.

در این گزارش خاطرنشان می‌شود که آمریکا باید به سرعت قابلیت‌هایی را برای آنچه که در این گزارش «سرویس، مونتاژ و ساخت در فضا» ISAM)) نامیده می‌شود، توسعه دهد.

این گزارش می‌نویسد: «بدون اقدامی جسورانه، ممکن است آمریکا در رقابت خارجی برای اجرای قابلیت‌های ISAM در معماری‌های فضایی آینده – عقب بیافتد. اروپا، ژاپن و چین همگی در حال پیشرفت توانایی‌های ملی خود در زمینه ISAM هستند، فرصتی که ممکن است منجر به توسعه استانداردها، رابط‌ها و خدمات تجاری پیرامون مواردی شود که توسط همتایان و رقبای آمریکا ایجاد شده‌اند و مرکز ثقل را از پایگاه صنعتی ایالات متحده دور کند».

منبع: ایرنا