Gerdab.IR | گرداب

سفر مشكوك خبرنگار آمريكايي حـامي جريان فتنه به ايـران

تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۳۸۹

باربارا اسلوين، روزنامه نگاري كه در خلال حوادث پس از انتخابات مواضع ضد ايراني زیادي داشته و يكي از حاميان جنبش سبز در رسانه‌هاي آمريكا به شمار مي‌رود، در اقدامي قابل تامل از سوی دستگاه‌هاي مربوط با دريافت ويزاي ايران، به زودي به كشورمان سفر خواهد كرد.

به گزارش گرداب به نقل از فارس، "باربارا اسلوين" يكي از مفسران دائم سياست خارجه آمريكا در "نشنال پابليك راديو"، " Public Broadcasting System" و شبكه " C-SPAN" است. وي پیش از آن‌كه به خارج از آمريكا حركت كند، نويسنده و ويراستار بخش "بازبيني هفته" روزنامه آمريكايي "نيويورك‌تايمز" بوده است.

اسلوین مدرك ليسانس خود را در رشته زبان و ادبيات روسي در دانشگاه هاروارد كسب كرده و در دانشگاه دولتي لنينگراد نيز تحصيل كرده است. وي يكي از اعضاي شوراي روابط خارجي نیز هست. 


نكته تامل برانگيزتر پيرامون سفر اين خبرنگار آمريكايي به كشورمان، آن است كه نام موسسه‌اي كه اسلوين عضو آن است، در ليست اعلام شده موسسات برانداز وزارت اطلاعات آمده است، ولي چرا كارمند اين موسسه حكم برائت گرفته و آزادانه مي تواند به ايران سفر كند مشخص نيست؟ 


اسلوين در بخشي از جديدترين مقاله خود با عنوان "مخالفان ايران مخفيانه در حال رشد هستند" در جهت حمايت از جنبش سبز نوشته است: كارشناسان ايراني بر اين باور هستند كه جنبش مخالفان ايران هنوز يك رهبر كاريزما ندارد اما داراي گروهي سازمان دهنده رو به رشد و مختلف از جمله دانشجويان بي‌شمار و كارآزمودگان حادثه كوي دانشگاه در سال 1999 است. 


وي ادامه داده است: از آنجايي كه دولت ايران بر اين 2 فرد [موسوي و كروبي] متمركز شده است، نسل جديدي از فعالان اين جنبش در پشت صحنه در حال تلاش هستند تا اين جنبش را حفظ كنند.


وي كه قبلا به ايران آمده و با هاشمي‌رفسنجاني و موسوي ملاقات داشته، طي مقاله‌اي در مجله واشنگتن تايمز به كمك "سعاد.ج" (دختر يكي از كارمندان فعلي دفتر حافظ منافع ايران در واشنگتن)، از موسوي حمايت كرده و عليه بسيج مقاله نوشته‌است. در حركت ديگر، باربارا اسلوين به همراه "مهدي جدي‌نيا" كه در تلويزيون "WIN TV" كه صاحب آن شخصي بنام "بهروز بهبودي" است و از دين اسلام به مسيحيت روگرادانيده است! و با هدف براندازي ايران با سناتور جمهوريخواه "مك كين" كار مي‌كند، مقالاتي را عليه ايران نوشتند. در زمينه اهداف اين سفر به نظر مي‌رسد پيام‌هائي از طرف جمهوريخواهان آمريكا از سوی باربارا با رهبران فتنه رد و بدل خواهد شد. 


برخي از عناوين مقالات اسلوين كه در روزنامه آمريكايي واشنگتن تايمز اخيرا به چاپ رسيده عبارتند از: "با گسترش تظاهرات، دولت ايران يك هزار نفر را دستگير كرد"، "بي‌ثباتي در پس كج‌خلقي‌هاي ايران"، "مخملباف: تحريم‌هاي ايران ناكافي است"، "ايران به دنبال زمان بيشتري براي توافق تبادل اورانيوم است". 


باربارا اسلاوين همچنين سردبير سابق روزنامه راستگرا و صهيونيستي واشنگتن تايمز ، اخيراً در رابطه با سفرهاي خود به ايران نوشته‌است: من در طول 13 سال گذشته شانس آورده و هفت بار موفق به اخذ رواديد جهت سفر به ايران شدم. اما پس از مقاله‌اي در مورد رضا پهلوي اين مسئله را آموختم كه هيچ‌گونه ضمانتي وجود ندارد. 


وي در ادامه مي‌نويسد: مرزبانان عوض مي‌شوند و لازم است "كارچاق كن"‌هاي جديد استخدام شوند تا راه را براي خبرنگار هموار نمايند. گاه به نظر مي رسد دولت ايران خبرنگاران آمريكائي كم اطلاع و انعطاف‌پذير را ترجيح مي‌دهد، اما در مورد من اين‌چنين نبوده است. در حقيقت بايد بگويم دسترسي من به مقامات ايراني با گذشت زمان بهتر شده است.


اسلوين، معاون سردبير بخش جهان و امنيت ملي در روزنامه آمريكايي‌ "واشنگتن‌تايمز" قبل از آن‌كه در ژوئيه سال 2008 به روزنامه واشنگتن‌تايمز بپيوندد، نويسنده كتاب سال 2007 درباره ايران با عنوان "دوستان تلخ، دشمنان صميمي: ايران، آمريكا و مسير پيچيده به سمت تقابل" بود. 


اسلاوين مي‌نويسد كه براي نوشتن اين كتاب از حمايت مالي مركز "وودرو ويلسون" برخوردار بوده است. اسلاوين در اين كتاب بارها از خاتمي به عنوان فردي روشنفكر و اصلاح‌طلب ياد مي‌كند و از رئيس جمهور كنوني ايران با به كاربردن واژه‌هائي حاكي از عدم آگاهي و عدم تجربه سخن مي‌گوید و مي‌توان گفت دولت خاتمي را تأييد و دكتر احمدي نژاد را به عنوان فردي به شدت مخالف آمريكا محكوم نمايد. نويسنده مي‌افزايد: در مقايسه با خاتمي كه فردي با نزاكت و جذاب بود كه متأسفانه در آخر كار نتوانست موفق شود، [آيت الله]خامنه‌اي و ديگر روحانيون، راست‌گراهاي مستبد به نظر مي‌آمدند، اما در مقايسه با احمدي نژاد، [آيت الله]خامنه‌اي ميانه‌رو بوده و رهبري فرزانه است كه به موقع در مسائل كشوري مداخله مي‌كند تا فعاليت‌هاي رئيس‌جمهور جوان راديكال را كنترل كند.


ورود آسان اين خبرنگار آمريكايي به کشورمان در حالي صورت مي‌گيرد كه خبرگزاري فارس از دوسال پيش درخواست تاسيس دفتر خود در واشنگتن را ارائه داده، اما با كارشكني طرف آمريكايي و برخي افراد ديگر روبرو شده است.