Gerdab.IR | گرداب

بازتاب‌های بین‌المللی افتتاح رسمی نیروگاه اتمی بوشهر

تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۳۹۰

آغاز به کار نیروگاه اتمی بوشهر به رغم وجود تحریم‌های گسترده علیه کشورمان و همچنین کارشکنی‌هایی همچون انتشار بد افزار، نقطه عطفی در پیشرفت‌های هسته‌ای کشورمان به شمار می‌رود.

به گزارش گرداب، افتتاح رسمی نیروگاه اتمی بوشهر با تولید هزار مگاوات برق در مرحله مقدماتی آغاز این نیروگاه،‌ با واکنش‌های متعددی در سطح بین‌المللی روبه‌رو شده است.

"رویترز" با انتشار خبر افتتاح رسمی نیروگاه اتمی بوشهر به نام‌نویسی نیروگاه اتمی بوشهر در فهرست نیروگاه‌های فعال اتمی دنیا اشاره کرد و نوشت: از این پس، نیروگاه اتمی بوشهر نیز در زمره نیروگاه‌های فعال دنیا خواهد بود.

در ادامه گزارش رویترز آمده است: همزمان با افتتاح رسمی این نیروگاه، روسیه از ایران و غرب خواسته است که مذاکرات هسته‌ای خود را از سر بگیرند.

"یورونیوز" هم به همراه بازتاب دادن خبر راه‌اندازی رسمی نیروگاه اتمی بوشهر از حضور مقامات و دست‌اندرکاران روسی در مراسم افتتاحیه نیروگاه اتمی بوشهر و اهمیت این حضور، گزارشی منتشر کرده است.

خبرگزاری "دویچه وله" آلمان نیز از تمایل روسیه برای انجام همکاری‌های بیشتر هسته ای بین ایران و روسیه سخن گفته و به سخنان وزیر انرژی روسیه اشاره کرده است؛ جایی که او درباره همکاری‌های بیشتر اتمی ایران و روسیه در آینده‌ای نزدیک خبر داده است.

خبرگزاری روسی "ریانووستی" نیز ضمن انتشار خبر افتتاح نیروگاه اتمی بوشهر از توافق روسیه و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تأمین سوخت این نیروگاه و بازگشت سوخت مصرف شده به روسیه خبر داده و گفته است: تأمین و کنترل سوخت نیروگاه اتمی بوشهر با توافق آژانس بر عهده روسیه خواهد بود.

نشریه آمریکایی "فارین پالسی" نیز به بررسی سابقه ساخت این نیروگاه در زمان حکومت شاه و ادامه آن در پس از انقلاب پرداخته و نوشته است: سرانجام پروژه راه‌اندازی نیروگاه اتمی ایران که سالها پیش آغاز شده بود، هم‌اکنون با افتتاح رسمی آن به ثمر نشسته است.

واکنش‌ها به راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر، در حالی همچنان ادامه دارد که این نیروگاه کاملا بر پایه مقررات آژانس و نیز نظارت این نهاد نظارتی، فعالیتش را آغاز کرده است.

در واقع آغاز به کار نیروگاه اتمی بوشهر به رغم وجود تحریم‌های گسترده اعمال شده علیه کشورمان و همچنین کارشکنی‌هایی همچون انتشار بد افزار در سیستم‌های این نیروگاه، نقطه عطفی در پیشرفت‌های هسته‌ای کشورمان به شمار می‌رود.
 
منبع: تابناک